O previranjima u Hrastu
Svjedočili smo raspletu događaja u kojemu je predsjednik Hrasta potpisao koalicijski sporazum s HDZ-om, unatoč svemu. Unatoč tome što je sjednica Velikog vijeća na kojoj je ta odluka trebala biti donesena prekinuta zbog protustatutarnog ponašanja predsjednika.
Unatoč tome što je većina predsjedništva bila protiv. Unatoč tome što je većina članstva bila protiv takvog sporazuma.
Prigodom potpisivanja, HDZ je istaknuo kako je u koaliciju pridobio stranku s principima koje je narod prepoznao kao svoje. A Hrast je istaknuo kako su gotovo dvije trećine podružnica podržale koaliciju s HDZ-om.
Ono što nije bilo rečeno
No, ponekad se čini važnijim ono što nije rečeno, od onoga što je rečeno. Tako nije rečeno da se Hrast trenutno nalazi u dvije koalicije, jer koalicija u sklopu PodružniceHrast ima 17 podružnica koje su osnovane prije predsjednikove blokade predsjedništva. Od tih 17 podružnica 7 je podružnica starijih od ostalih 10. Prema popisu tajništva do blokade predsjedništva, tih 7 starijih podružnica činilo je gotovo 80% članstva.Saveza za Hrvatsku još nije razvrgnuta, što je uistinu jedinstven primjer - koji pomalo podsjeća na bigamiju. U kaosu ostalih, naočigled suprotnih informacija, nevjerojatno je da su gotovo sve točne.
Hrast ima 17 podružnica koje su osnovane prije predsjednikove blokade predsjedništva. Od tih 17 podružnica 7 je podružnica starijih od ostalih 10. Prema popisu tajništva do blokade predsjedništva, tih 7 starijih podružnica činilo je gotovo 80% članstva. Zanimljivo je i da su upravo te podružnice ne samo najaktivnije, nego i protiv koalicije s HDZ-om. Tako se dogodilo da je ispravna tvrdnja da gotovo 2/3 podružnica podržava koaliciju s HDZ-om, kao i tvrdnja da je više od 3/4 članstva protiv te koalicije. No u isto vrijeme, ovakav događaj pokazuje kako različiti ljudi na različit način percipiraju demokraciju.
Ukoliko u Hrastu ne vrjednuju svaku osobu jednako, kako Hrast može biti snaga koja se zalaže za promjenu? Ukoliko osoba na vlasti neke strančice blokira SvrhaMislim kako svrha Hrasta nikada nije bila da smjeni trenutnu vlast, već je Hrast nastao iz želje da nikad više vlast slična trenutnoj ne okupira Hrvatsku. Slutim da su pravi Hrastovci svjesni da je Hrvatskom puku beskorisno da Hrast dođe na vlast ukoliko je u postupku tog dolaska na vlast postane poput onih koji trenutno vladaju.donošenje pravilnika koji bi svim ljudima (pardon, članovima) dao jednaka prava, što možemo očekivati od te osobe ako postane predsjednik? Svakanova stranka gubi smisao svog postojanja ukoliko prihvati ista pravila igre koja trenutno vladaju. Tako i Hrast u koaliciji s HDZ-om gubi svoju svrhu.
Naime, ukoliko ona stranka koja je stvarala državu nije odustala od svojih ideala, ako još uvijek dijeli iste vrijednosti na kojima je nastala, te osjeća bilo naroda, druga takva stranaka - poput Hrasta - je nepotrebna, štoviše - štetna je. Štetna je jer uvodi umjetne i nepotrebne podjele. Zato mislim kako svrha Hrasta nikada nije bila da smjeni trenutnu vlast, već je Hrast nastao iz želje da nikad više vlast slična trenutnoj ne okupira Hrvatsku. Slutim da su pravi Hrastovci svjesni da je Hrvatskom puku beskorisno da Hrast dođe na vlast ukoliko je u postupku tog dolaska na vlast postane poput onih koji trenutno vladaju.
Možda je pogrešno oslanjati se na istraživanje javnog mijenja, ali u ovom slučaju ankete se slažu s navedenim slutnjama. Nije li znakovito da je Hrast u svega par tjedana od podrške od 2.8% spao na 0.8%? No, iako je ovo drugi put da se događa razbijanje stranke s imenom Hrast, te makar se neki sudionici u tome ponavljaju, mislim da Ladislav nije uništio Hrast - jer nije uništio ideju. On joj je samo strgnuo ime, kao što je sebi strgnuo masku. A ni to ime ne bi mogao strgnuti da postoji pravna država koja bi branila stranku od protustatutarnog ponašanja predsjednika.
No, s obzirom da se ne možemo pouzdati u pravnu državu da se pobrine za neisplaćene plaće, iluzorno je očekivati da će se za ovo pobrinuti. Čak i ako se pokrene pravna procedura, teško možemo vjerovati da će se pravna država toliko trsiti završiti ju u kratkom roku, koliko se u kratkom roku trudila zabraniti referendum, pa možda možemo očekivati da bi se možda mogla tek za četvrt stoljeća početi baviti tim, s obzirom da joj je otprilike toliko trebalo da se počne brinuti za žene, žrtve Srpske agresije u domovinskom ratu.
Što smo naučili?
Na zapadu ništa novog, na istoku sve po starom. Uvijek su postojale dvije vrste ljudi. Jedni mjere pobjedu količinom novca ili moći koju su stekli, jer služe bogu novca i bogu vlasti. Drugi mjere pobjedu dobrom kojim su učinili i time što nisu odstupili od onoga od čega se odstupiti ne smije, jer poznaju Boga što se naziva Dobrim i Vjernim.
Ma koliko se današnje društvo trudilo upamtiti one prve pobjednike, meni su samo oni drugi vrijedni spomena. Zato bih volio da upamtite imena onih koji nisu odustali od svojeg svjetonazora, zbog čega su samoinicijativnom odlukom predsjednika suspendirani sa svih dužnosti i članstva u Hrastu jer su navodno 'nanosili štetu ugledu Hrasta': Ante Čikotić, dipl. ing., prof. dr. sc. Ivica Grković, doc. dr. sc. Ivan Poljaković, Ante Šimić, dipl. ing., Tomislav Vukelić, dipl. ing.
Referendum jamči promjene. Podržite ga!
Dr. sc. Hrvoje Kalinić/hkv.hr
Izvorni članak pogledajte
OVDJE
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.