Hrvatsku elektroprivredu (HEP) konkurencija na hrvatskom tržištu nije iznenadila, a iz te tvrtke najavljuju da će se svakako uključiti u tržišnu utakmicu i kućanstvima ponuditi različite pakete
'Sigurno ćemo se aktivno uključiti u tržišnu utakmicu. Sigurno ćemo nagrađivati vjerne kupce, nuditi nove pakete, ponude će biti različite. To možete očekivati u budućnosti', kazao je danas predsjednik Uprave HEP-a Tomislav Šerić na Hrvatskom radiju.U HEP-u kažu i kako ih ulazak konkurencije nije iznenadio jer je tržište otvoreno od 2008. godine i bilo je vrlo aktivno na jednom segmentu tržišta, a riječ je o poduzetništvu, odnosno pravnim osobama. Samo u prošloj godini tvrtka HEP Opskrba sudjelovala je na više od 450 natječaja, ističu pritom iz HEP-a.
Opskrbljivači, smatraju u HEP-u, nisu slučajno odabrali ovaj trenutak na ulazak na tržište kućanstava jer su okolnosti na tržištu električne energije trenutno povoljne i kao takve omogućuju različite kalkulacije.
Iz HEP-a također navode da je HEP jedini pružatelj univerzalne usluge za sve kupce na hrvatskom tržištu.
Naime, prema Zakonu o tržištu električnom energijom, koji je stupio na snagu u ožujku ove godine, Vlada na prijedlog Ministarstva gospodarstva, a po pribavljenom mišljenju Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), koje se temelji na istraživanju funkcioniranja tržišta električne energije, određuje elektroenergetske subjekte kojima je na području Hrvatske utvrđena obveza pružanja javne usluge opskrbe električnom energijom koja se obavlja kao univerzalna usluga kao i opskrbe električnom energijom koja se obavlja kao zajamčena usluga.
Prema zakonskim odredbama, kupci u okviru univerzalne usluge moraju biti opskrbljeni električnom energijom propisane kvalitete koja se naplaćuje sukladno tarifnim metodologijama, a tu metodologiju donosi HERA.
Zakon uz ostalo utvrđuje i da je opskrbljivač kupaca u okviru univerzalne usluge dužan pružati univerzalnu uslugu opskrbe svim krajnjim kupcima koji imaju pravo na taj način opskrbe i izaberu ili koriste po automatizmu takvu opskrbu te obavljati tu opskrbu isključivo prema cijenama na koje je HERA dala prethodnu suglasnost.
Također je regulirano da će kupac koji ima pravo na opskrbu u okviru univerzalne usluge, u slučaju izlaska njegovog opskrbljivača s tržišta električne energije (problematični opskrbljivač), automatizmom prijeći kod opskrbljivača kupaca u okviru univerzalne usluge.
Pravo na opskrbu u okviru univerzalne usluge, izričita je zakonska odredba, imaju svi kupci električne energije iz kategorije kućanstvo.
Zakon također utvrđuje da pravo na slobodan izbor opskrbljivača na tržištu električne energije imaju svi kupci te da opskrbljivač kupaca, koji su iskoristili pravo na slobodan izbor, može slobodno formirati cijene električne energije.
Kurtović: Dobro proučite uvjete i tarifne stavke koje se nude
Predsjednik Saveza udruga za zaštitu potrošača Nenad Kurtović potrošačima savjetuje da dobro prouče opće uvjete za opskrbu električnom energijom s kojima ovih dana izlaze neke tvrtke, detaljno pogledaju ugovor i tarifne stavke i naprave usporedbe.
'Pozdravljamo ulazak konkurencije, očekujmo da i HEP reagira, ali očekujemo i da Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) posloži stvari kako treba, jer ona je oslonac nama potrošačima', kazao je Kurtović u telefonskoj izjavi za Hinu.
Po njegovoj ocjeni, tvrtke koje su ovih dana predstavile svoju ponudu za kućanstva i malo poduzetništvo (GEN-I i RWE Energija) dobro su marketinški odradile predstavljanje svojih ponuda, dok je realno njihova ponuda skromnija.
'Kada prođe razdoblje poklanjanja i bonusa doći će se do stvarnih veličina, jer bonusa i poklanjanja nema u 2014. i dalje', rekao je Kurtović.
Na temelju ponuda koje su objavile dvije tvrtke, Kurtović kaže kako njihove kalkulacije pokazuju da bi njihove cijene maksimalno, nakon razdoblja popusta i bonusa, bile niže u odnosu na HEP-ove za oko 7 posto.
Kurtović kaže kako će HERA-i predložiti da napravi usporedbe i objavi ih na svojim internet stranicama za tipska kućanstva, primjerice za ona koja troše oko 1.500 kilovatsati (kWh) godišnje, koji troše oko 3.000 i onima koji troše oko 7.500 kWh kako bi se vidjela usporedba koliko bi se kod koga platilo.
Izvornu vijest možete pogledati OVDJE
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.