'Josipovićev posjet Beogradu je poniženje Srbije, Hrvati da nekog tuže za genocid; pa to je sramota genocid-Hrvati-Jasenovac, neka nam se obrati na ćirilici'

16.10.2013. 11:55:25

1_525cf8d6b5a77

Josipovićev posjet zaintrigirao je i srpsku javnost, izdvojili smo neke zanimljive komentare. Jedan komentator predlaže da Hrvati trebaju povući tužbu, ako hoće. No, dodaje da su njihovi totalno ludi ako to učine. "Što je sa svim stradalima u Drugom svijetskom ratu i od '91. To treba gurnuti pod tepih? Isto kao i sve stradale borce iz rata '91. Sramota na što smo spali. Ni trunke dostaojanstva više nema", ogorčen je građanin. "Biti će to još jedno u nizu poniženja Srbije. Ne znam samo do kada tako.", gleda na ovaj susret jedan komentator. Pregovore treba započeti tako da se Baranja vrati Vojvodini gdje joj je mjesto još od 1848., misli jedan komentator. "Hrvati da nekog tuže za genocid?! Pa to je sramota. Genocid-Hrvati-Jasenovac. Koliko je Srba živjelo u Hrvatskoj do '91., a koliko sada? Gdje je razlika? Kako se to zove? Kadija ti sudi, kadija te tuži. Imaju leđa pa im se može", naglašava jedan komentator.

Prvi službeni susret hrvatskog predsjednika Ive Josipovića te srpskog predsjednika Tomislava Nikolića izazvao je veliku pažnju kako u hrvatskim, tako i u srpskim medijima. Tako srpski Alo piše da će se ovaj dvojac susresti oči u oči. Nikolić će Josipoviću prirediti i svečani doček ispred Palače Srbija u Novom Beogradu, a poslije svečanog dočeka na redu je i razgovor dvaju predsjednika kojima će se zatim pridružiti i državna delagacija. Poslije toga uslijedit će potpisivanje sporazuma o suradnji Zagrebačkog i Beogradskog Fakulteta političkih znanosti uz prisustvo predsjednika. U 18 sati na redu je sastanak s delegacijom izbjegličkih udruga u Skupštini Srbije.

Spomenimo usput i da je Nikolić zažalio što tijekom susreta s našim predsjednikom neće biti postignuti nikakvi konkretni sporazumi. Srpski predsjednik izjavio je kako se susreću na način kao što je to bilo s njegovim prethodnikom, a to je kazao je dalje bazirano na odnosu dvaju predsjednika umjesto da se unaprijede odnosi dviju država. "Bio sam spreman na konkretan dogovor, a nedavno smo bili iznenađeni da neće doći do povlačenja hrvatske tužbe za genocid", ispričao je Nikolić u razgovoru s američkim ambasadorom Michaelom Kirbyjem. "Josipović u posjetu Srbiji: Tužbe ostaju, granice na dnevnom redu", naslov je to u srpskim Novostima. U ovom mediju posebno se izdvaja to da će Josipović priopćiti srpskom državnom vrhu da Zagreb nije spreman povući tužbu za genocid. Nikolić je izjavio i da je radi toga čak i iznenađen.

Međutim, prema saznanjima ovog medija dvojica predsjednika postaviti će osnovna rješenja za pitanje granica između dviju zemalja koje će potom razraditi radne grupe ministarstava vanjskih poslova.

Na stolu će se naći i pitanja izbjeglica i nestalih, vraćanje imovine srpskim građanima, sukcesija, a naš predsjednik sa srpskim kolegom razgovarati će i o uvođenju ćirilice u hrvatske općine u kojima žive Srbi. Savjetnik predsjednika Srbije Oliver Antić izjavio je kako se s Josipovićem susreo u New Yorku te da su kao dvojica pravnika detaljno razmotrili pitanje granica pa su ujedno došli i do dogovora oko ovog pitanja, što je odlična osnova da sada radne grupe ubrzaju rad. Naš predsjednik govoriti će u Skupštini, kao što je to svojedobno učinio i Stjepan Radić. Nadamo se samo da Josipovićeva govorancija neće završiti jednako kao Radićeva.

Sudeći prema komentarima pod ovim tekstom, Josipovićev posjet zaintrigirao je i srpsku javnost, izdvojili smo neke najzanimljivije. Jedan komentator predlaže da Hrvati trebaju povući tužbu, ako hoće. No, dodaje da su njihovi totalno ludi ako to učine. "Što je sa svim stradalima u Drugom svijetskom ratu i od '91. To treba gurnuti pod tepih? Isto kao i sve stradale borce iz rata '91. Sramota na što smo spali. Ni trunke dostaojanstva više nema", ogorčen je građanin. "Biti će to još jedno u nizu poniženja Srbije. Ne znam samo do kada tako.", gleda na ovaj susret jedan komentator.  Pregovore treba započeti tako da se Baranja vrati Vojvodini gdje joj je mjesto još od 1848., misli jedan komentator. "Hrvati da nekog tuže za genocid?! Pa to je sramota. Genocid-Hrvati-Jasenovac. Koliko je Srba živjelo u Hrvatskoj do '91., a koliko sada? Gdje je razlika? Kako se to zove? Kadija ti sudi, kadija te tuži. Imaju leđa pa im se može", naglašava jedan komentator. Neki komentatori su i sarkastični pa predlažu Josipoviću da im se obrati pismenim putem, ali na ćirilici. Mi smo nekako skloni vjerovati da to našem predsjeniku ne bi bio nikakav problem. "Kad je bal, nek je bal. Očito da nitko ne prati njegove izjave, trebali su biti pozvani i Solana i Klinton. Sva ostala braća prijatelji Srba s Tačijem i ostalima iz okruženja. Da se vidi k'o i kako vlada Srbijom, a da ih narod zaspe cvijećem", kaže jedan komentator, očito nezadovoljan ovim susretom. "Hoće li biti crvenih tepiha, vojske, muzike i šahovnice na ulazu u naš parlament?", pita se jedan komentator. Neki komentatori s druge strane misle da je Josipović korektan čovjek, a drugi mu odgovara da je upravo Josipović pisao tužbu protiv Srbije neki dodaju i da je to sve Pavelićeva loza.

Kurir, pak, piše kako je naš predsjednik došao na operu. Naime, kako kažu Josipović je u privatnom aranžmanu u Srbiju došao dan ranije da si se kulturno uzdizao i odgledau premijeru opere "Dvije glave i djevojka", Isidore Žebeljan u Jugoslavenskom dramskom kazalištu. Josipović je dodaju dalje u Kuriru odlučio uljepšati svoj boravak u srbiji, a svaku posjetu srpskoj prijestolnici naš predsjednik koristi kako bi barem malo uživao.  Navodno je Josipović u Srbiju došao u tajnosti, dan ranije.

Neki mediji pišu kako će s gostom razgovarati i premijer Ivica Dačić, predsjednik parlamenta Nebojša Stefanović. Dodaju da je ovaj posjet značajan za unaprjeđenje regionalne suradnje te da predstavlja jasan signal kako u regiji vlada politička stabilnost. Nadalje, ističu kako je susret za Srbiju posebno značajan u daljnjem tijeku europskih integracija jer kao važna zemlja regije Srbija šalje jasnu poruku da se svi problemi mogu riješiti kroz otvoren i konstruktivan dijalog, a to je kazala i Stanislava Pak Stanković, Nikolićeva savjetnica.

"Očekivali smo da će biti povučena hrvatska tužba i bili smo spremni, ako do toga dođe povući svoju tužbu. Međutim, kako proces ide dalje, naši stručnjaci i pravni eksperti raditi će na tom slučaju", istaknula je savjetnica srpskog predsjednika. Osvrnula se i na vukovarske prosvjede te naglasila da se Zakon o manjinama mora primjenjivati te da cijene izjave koje su s hrvatske strane bile ohrabrujuće te da su uvjereni kako će se Zakon na koncu i primmjeniti. Rekla je i da se problemi nestalih moraju riješavati obostrano.

Spomenimo da su u delegaciji Srbije uz Nikolića i ministar pravde Nikola Selaković, ministar vanjskih poslova Ivan Mrkić, ambasador Srbije u Hrvatskoj Stanimir Vukićević te savjetnici predsjednika:  Marko Đurić, Oliver Antić, Predrag Mikić i Stanislava Pak Stanković.

Hrvatski hodočasnici, u Beogradu su, uz predsjednika i Fred Matić, zamjenik ministrice vanjskih poslova Joško Klisović, ambasador Hrvatske u Srbiji Gordan Markotić te savjetnici Roman Vlahutin, Mirjana Mladineo, Siniša Tatalović i Tamara Obradović Mazal.

Izvornu vijest možete pogledati OVDJE

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.