Predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac ocijenio je danas kako međusobne tužbe Hrvatske i Srbije za genocid nemaju temelja jer nije bilo genocida, na što je prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić ustvrdila kako je Hrvatska spremna razgovarati o povlačenju tužbe ako srbijanska strana osigura podatke o nestalima u Domovinskom ratu.
Milorad Pupovac je, u govoru na tradicionalnom prijemu SNV-a u povodu pravoslavnoga Božića, rekao da ni Srbija niti Hrvatska nisu imale dovoljno činjenične osnove za tu vrstu tužbi, s obzirom da su u ratnom razdoblju od 1991. do 1995., istaknuo je, počinjeni teški ratni zločini i zločini etničkog čišćenja, ali ne i zločini genocida.
Apelirao je da se, kako kaže, prestane manipulirati s iskustvom zločina i genocida te "zagađivati međudržavne i međuetničke odnose", jer će u protivnom 2014. biti godina "u kojoj će se spojiti svi naši ratovi 20. stoljeća".
Upitana za komentar Pupovčeve izjave, Pusić je podsjetila da je razgovor o povlačenju tužbi bio prijedlog hrvatske Vlade sa samog početka mandata, pod uvjetom da srbijanska strana osigura podatke o nestalima,
njih oko 900.
"Napravljeni su pomaci po pitanju procesuiranja osumnjičenih i optuženih za ratne zločine i povrata umjetnina, no nestali su ljudsko pitanje i ukoliko je srpska strana spremna osigurati podatke, mi smo spremni razgovarati o povlačenju tužbe", poručila je Pusić.
Za izjavu patrijarha Srpske pravoslavne crkve Irineja da se progon ćirilice koristi kao paravan za nastavak progona Srba u Hrvatskoj, Pusić je rekla da nije trenutak za takvu vrstu politizacije. "Jer, ako postoji ijedna vlada u jugoistočnoj Europi, zapadnom Balkanu koja dosljedno i bez odmaka provodi pozitivnu manjinsku politiku, to je hrvatska i nijedna druga u regiji do te principijelnosti", naglasila je.
Dodala je i da referendum o ćirilici ne bi utjecao na međunarodni položaj Hrvatske, ali da bi "na našu viziju vlastite zemlje". (Hina)
Izvornu vijest možete pogledati
OVDJE
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.