Na današni dan, 18. ožujka 2012. godine iznenada je preminuo general zbora Hrvatske vojske i prvi zapovijednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Imra Agotić.
Imra Agotić rođen je 12. siječnja 1943. u Gorjanima. Završio je "Vojnu akademiju (JNA) i "Školu narodne obrane", te magistrirao na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu.
Kao pukovnik JNA, Imra Agotić 02. srpnja 1991. godine odlazi iz JNA i stavlja se na raspolaganje prvom oredsjedniku Republike Hrvatske dr. Franji Tuđmanu, koji ga je svojom Odlukom od 10. kolovoza 1991. godine postavlja za v.d. načelnika stožera Zbora narodne garde (ZNG) i vršitelja dužnosti zapovjednika ZNG-a.
U listopadu 1991. godine predsjednik Franjo Tuđman je imenovao generala Agotića glavnim pregovaračem s predstavnicima JNA, čiji je predstavnik bio general Andrija Rašeta. o njihovom napuštanju državnog područja Rpublike Hrvatske.
Pregovori su se vodili pod pokroviteljstvom "Promatračke misije EZ" u zagrebačkom hotelu "I" od 08. listopada 1991. do kraja te godine.
Odlukom Predsjednika RH u siječnju 1992. godine general Agotić je imenovan za prvog zapovjednika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane, te je na Dan državnosti 1995. godine promaknut je u čin general pukovnika OSRH-a.
U ožujku 1996. godine general Agotić je imenovan pomoćnikom načelnika Glavnog stožera OSRH-a za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, a ovu dužnost je obnašao do 21. veljače 2000. godine kada ga je tadašnji Predsjednik RH Stjepan Mesić imenovao svojim pomoćnikom za obranu i vojna pitanja.
General Imra Agotić umirovljen je kao djelatna vojna osoba dana 31. prosinca 2002. godine, a prije umirovljenja je promaknut u čin generala zbora Hrvatske vojske.
U vremenu od 2003. do 2005. godine bio je savjetnik za nacionalnu sigurnost Predsjednika RH-a Stjepana Mesića, a u to vrijeme svijedočio je na međunarodnom sudu u Den HAAgu protiv Slobodana Miloševiće.
Imra Agotić iznenada je preminuo 18. ožujka 2012. godine u Zagrebu, a dana 22. ožujka iste godine pokopan je na zagrebačkom groblju Mirogoj uz najviše vojne počasti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.