Nedugo prije izravnog napada na Grad Dubrovnik šačica odvažnih mladih Dubrovčana otišla je 23. rujna 1991. s nekoliko bržih glisera u more probijajući višemjesečnu blokadu Jugoslavenske ratne mornarice.
Prvom plovidbom broda »Sv. Vlaho« u Dubrovniku, pod zapovjedništvom Aljoše Nikolića, osnovan je Odred naoružanih brodova koji je svoju iznimnu vrijednost pokazao nakon što je neprijatelj 5. listopada zauzeo Slano i time u potpunosti izolirao i okružio Dubrovnik
Današnji dan 23. rujna, obilježava se Danom dubrovačkog Odreda naoružanih brodova, jednog od najvažnijih činitelja uspješne obrane Dubrovnika. Osnovan je na inicijativu Miljenka Bratoša, Aljoše Nikolića i Rudija Butkovića.
Na današnji dan, 23. rujna 1991. godine, prvom plovidbom broda nazvanog »Sv. Vlaho« u Dubrovniku, pod zapovjedništvom Aljoše Nikolića, osnovan je Odred naoružanih brodova koji je svoju iznimnu vrijednost pokazao nakon što je neprijatelj 5. listopada zauzeo Slano i time u potpunosti izolirao i okružio Dubrovnik.
Zadaća ovog odreda je bila probijanje pomorske blokade Dubrovnika i uspostava morskog koridora za dopremanje hrane, lijekova, naoružanja, streljiva i svega ostalog neophodnog za uspješnu obranu grada i kakvu takvu normalizaciju života stanovnika. Pripadnici odreda su od Dubrovnika do luka Broce i Prapratno na Pelješcu gliserima prevozili i ranjenike te branitelje koji su iz svih krajeva Hrvatske dolazili pomoći braniteljima Dubrovnika. Odred naoružanih brodova je bio žila kucavica koja je tijekom opsade Dubrovnika grad i njegove izmučene branitelje i žitelje održavala na životu.
Polovicom listopada 1991. postrojbu je činilo 7 brodova s posadama, te tehnička i radarska služba, a nakon 15. studenoga u njegovom sastavu djeluju mineri i diverzanti. Početkom 1992. ONB je u svom sastavu imao je ukupno 117 pomorskih dragovoljaca i 22 broda namijenjena za izvođenje ratnih operacija. U uvjetima potpune neprijateljske pomorske blokade.
Tijekom brojnih zadaća poginulo je pet pripadnika, a gliseri Odreda naoružanih brodova su preplovili preko 35 000 Nm, prevezli više od 5 000 civila, ranjenika i vojnika te prebacili preko 4 000 tona različitog tereta, od naoružanja, streljiva i vojne opreme do osnovnih živežnih namirnica. Zapovjedništvo i posade brodova bile su smještene u hotelima "Dubrovnik Palače" i "Vis-2", a najvažnije uporište Odreda bilo je na nenaseljenom elafitskom otoku Jakljanu u uvali Veliki Jakljan. Odred naoružanih brodova odlikovan je 2006. godine Redom Nikole Šubića Zrinskog za iskazano junaštvo njihovih pripadnika u Domovinskom ratu. Unatoč zaslugama u Domovinskom ratu ni jedan pripadnik Odreda naoružanih brodova Dubrovnik-Ston nije dobio ni časnički vojno-pomorski čin ni bilo koje ratno odlikovanje. Posljednji i jedini očuvani primjerak jednog od naoružanih brodova Sveti Vlaho, restauriran je i izložen u parku Batali kao muzejski primjerak.
Kako se rat bližio Dubrovniku, Ministarstvo obrane RH izravno je i neizravno komuniciralo s dubrovačkim tijelima. Na današnji dan, 23. rujna 1991. godine, Ministarstvo obrane zatražilo je podatke o prihvatnim centrima i zarobljeničkim logorima, a Glavni Stožer Hrvatske vojske (GS HV) izvješće o broju oklopnih mehaniziranih vozila, protuoklopnih oružja, topova haubica, protuzrako-plovnih topova i raketa te minobacača.
Tijekom Domovinskog rata svoje živote za slobodu Dubrovnika i Hrvatske dali su na Južnom bojištu brojni heroji iz svih krajeva naše domovine, pripadnici brojnih postrojbi Hrvatske vojske. Na današnji dan, 23. rujna 1992. godine, na Južnom bojištu poginuo je pripadnik 114. brigade HV-e, Josip Šimić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.