1991. - Bili smo na rubu građanskog rata, vojska je bila mobilizirana, Hrvatska se obranila demokracijom - rekao je po povratku iz Beograda sa sjednice Predsjedništva SFRJ predsjednik Tuđman u Saboru Republike Hrvatske. - Hrvatska televizija prikazala u specijalnoj emisiji film o navodnom naoružavanju pripadnika HDZ-a, kojeg su snimile tajne službe JNA, a glavni protagonist je hrvatski ministar obrane general Martine Špegelj.
Višestranačko Sobranje u Skoplju izabralo predsjednika Socijalističke Republike Makedonije Kiru Gligorova.1992. godine.
Pulska luka prvi put, od kada je Hrvatska suverena, primila na svoj dok brod Hrvatske ratne mornarice, patrolni čamac "Hrvatska Kostajnica". - Nastavlja se nasilno iseljavanje Hrvata iz Vojvodine. - Iz srbijanskih zatvora i logora, oslobođeno i zamijenjeno 296 zatočenih Hrvata. - U selima skradinskog zaleđa četničkim zvjerstvima nema kraja. Prilikom topničkih napada na Skradin, dva puta pogođena je pravoslavna crkva Sv. Spiridona. - Utemeljena Hrvatska zajednica "Srednja Bosna". - Četnici i JA uništili arheološko nalazište nedaleko od Prevlake kod Vinkovaca, staro više od 3.500 godina.
1993. godine. - Hrvatske vojne snage napustit će oslobođena područja usporedo s razoružavanjem srpskih paravojnih formacija, a cijelo područje osigurat će hrvatske redarstvene snage, rekao je predsjednik Tuđman na HTV-u nakon susreta s vojnim i redarstvenim zapovjednicima u "akciji Maslenica". - Hrvatska nije agresor, akcija hrvatske vlasti na Maslenici izvedena je unutar "ružičastih zona". Moramo podsjetiti da je pravni i politički status ovih "entiteta" znatno drugačiji od onih UNPA, stoji u pismu predstavnika Hrvatske u UN Maria Nobila predsjednica Vijeća sigurnosti UN. - Zbog prekinutih prometnih veza na Maslenici Dalmacije pretrpjela je štetu od 2,7 milijardi dolara, konstatirao je Odbor za pomorstvo, promet i veze Sabora Hrvatske. - Muslimanska vojska otpočela napad na hrvatski prostor općine Zenica, a ušavši u selo Dusinu poubijali su više deset (10) hrvatskih civila i uhićenih branitelja. 1994. godine.
Rasim Delić je velikoj zabludi, kada je prošlog tjedna u Ženevi najavljivao da bi Muslimani mogli postići vojnu pobjedu na svih 14 područja, gdje se spore sa Srbima i Hrvatima, ocjenjuju britanski vojni stručnjaci.
1995. - Iz Omišlja prema Sisku potekle prve tone nafte. Zasad se naftovodom u jednom satu transportira 800 do 1.000 prostornih metara nafte. - Zajednica Srba u Hrvatskoj izrazila je priopćenje zabrinutosti zbog mogućeg razvoja političke situacije otkazom mandata UNPROFOR-u u Hrvatskoj. – “Djelatnost UNPROFOR-a u Hrvatskoj s vremenom se pretvorila u suprotnost od onoga što joj je prvobitno bio cilj, njegovi su vojnici svojom pasivnom prisutnošću na okupiranim područjima stabilizirali srpsku vlast”, piše u uglednom njemačkom listu “Frankfurter Allgemeine Zeitung” urednik JG Reismueller.
1996. - Ministar obrane RH Gojko Šušak primio u Zagrebu budućeg zapovjednika UNTAES-a belgijskog generala Josefa Schoupsa. – “Hrvatske izbjeglice nemaju pravo povratka sve dok srpske izbjeglice ne dobiju odgovarajuću odštetu za izgubljenu imovinu i dok im se ne omogući povratak na vjekovna ognjišta”, kazao je novinarima u Belom Manastiru šef srpskog pregovaračkog tima iz istočne Slavonije Milan Milanović. Slično za "NIN"
Džakula je prošao bez optužnice. Za njega je 22. lipnja 1995. godine s “više razine”, dok je još bio pod istragom, stigla zapovijed da mu se izda putovnica te drugi dokumenti. DOKAZANO DA JE ZA VRIJEME ŠEFOVANJA ISTOGA u zapadnoj Slavoniji i Pakracu, na čijem je području od 1992. godine do vojno-redarstvene akcije “Bljesak” poginulo 296 osoba (200 civila, 86 pripadnika HV-a i 10 policajaca), uz 703 ranjena i 30 nestalih te više od 90 posto uništenih objekata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.