Međunarodni dan nestalih osoba u Domovinskom ratu: Sjećanje na one koji još uvijek nisu pronađeni
Svake godine 30. kolovoza obilježava se Međunarodni dan nestalih osoba, s posebnim naglaskom na nestale tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj. Ovaj dan predstavlja priliku da se sjetimo svih onih koji su nestali tijekom ratnih sukoba u Hrvatskoj 1990-ih, kao i da se skrene pozornost na trajnu bol njihovih obitelji koje, i nakon više od tri desetljeća, još uvijek čekaju odgovore o sudbini svojih najmilijih.
Povijesni kontekst
Domovinski rat, koji je trajao od 1991. do 1995. godine, ostavio je duboke rane u hrvatskom društvu. Tijekom ratnih sukoba tisuće ljudi su poginule, veliki broj osoba smatra se nestalima. Broj nestalih u RH prema zadnjim podacima je 1792 osobe. Nestali u Domovinskom ratu obuhvaćaju različite kategorije: vojnike, civile, starije osobe, žene, pa čak i djecu. Većina ovih nestanaka dogodila se u kontekstu etničkih čišćenja, masovnih egzekucija i prisilnih deportacija. Iako su mnoga tijela pronađena i identificirana tijekom godina, proces je i dalje spor i često otežan političkim i pravosudnim preprekama.
Značaj obilježavanja
Obilježavanje Međunarodnog dana nestalih osoba u Domovinskom ratu ima nekoliko ključnih funkcija. Prvo, ono služi kao podsjetnik na potrebu za pravdom i odgovornošću. Obitelji nestalih zaslužuju znati istinu o sudbini svojih najmilijih, a oni koji su odgovorni za njihovo nestajanje moraju biti privedeni pravdi. Drugo, ovaj dan je i prilika za jačanje međunarodne suradnje u traganju za nestalima, budući da je potraga često transnacionalni problem, posebno u regijama pogođenim ratnim sukobima.
Aktivnosti i inicijative
Na ovaj dan, diljem Hrvatske i svijeta održavaju se različite komemorativne aktivnosti, uključujući paljenje svijeće, polaganje vijenca, mise zadušnice i okupljanja obitelji nestalih. Organizacije poput Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata RH i Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, koje se bore za prava obitelji nestalih, često organiziraju događaje kako bi podigle svijest o ovom problemu i podsjetile javnost na važnost nastavka potraga.
Hrvatska vlada i dalje radi na rješavanju sudbine nestalih osoba, u suradnji s međunarodnim organizacijama kao što su Međunarodni crveni križ i Ujedinjeni narodi. Međutim, unatoč naporima, mnoge obitelji osjećaju frustraciju zbog sporosti procesa i nedostatka političke volje u nekim slučajevima.
Međunarodni dan nestalih osoba u Domovinskom ratu prilika je da se sjetimo onih čija je sudbina još uvijek nepoznata i da izrazimo solidarnost s njihovim obiteljima. To je također podsjetnik na važnost nastavka traganja za istinom i pravdom, kako bi se okončala bol onih koji su već predugo u neizvjesnosti. Bez obzira na vrijeme koje je prošlo, potraga za nestalima mora ostati prioritet, jer svaka osoba zaslužuje dostojanstven kraj, a svaka obitelj zaslužuje znati sudbinu svojih voljenih.
09:00 sati : Polaganje vijenca kod spomenika braniteljima Daruvara.
09:30 sati : Sveta misa za poginule, nestale i ubijene branitelje i civilne žrtve Domovinskog rata u crkvi Presvetog Trojstva.
11:00 sati : Središnji program u kinu "30. svibnja", gdje će se održati govorni program s prisjećanjima i svjedočanstvima o nestalim osobama.
09:00 do 16:00 sati : Prezentacija aktivnosti i rada Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja na Trgu kralja Tomislava. Tijekom cijelog dana bit će održane i izložbe te prezentacije vezane uz temu nestalih osoba u Domovinskom ratu. Ovaj događaj će okupiti obitelji nestalih osoba, predstavnika vlasti i građana kako bi se zajedno prisjetili oni koji još uvijek nisu pronađeni.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.