15. travnja 2011. godine nepravomoćnom presudom Haaški sud osudio je generala Antu Gotovinu na 24, a generala Mladena Markača na 18 godina zatvora dok za generala Ivana Čermaka dokazima nije potvrđeno da je bio član "udruženog zločinačkog pothvata" te je on oslobođen.
Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču sudilo se na temelju navoda da su sudjelovali u udruženom zločinačkom pothvatu. Cilj navedenog zločinačkog pothvata bio je trajno uklanjanje srpskog stanovništva s područja Krajine. Prema tvrdnjama tužitelja, pothvat je predstavljao, odnosno uključivao, početak kaznenih djela progona, deportacije i prisilnog premještanja, pljačke i razaranja. Alternativno, ta kaznena djela bila su prirodna i predvidljiva posljedica provođenja ovog pothvata. Osim toga, ubojstva, nehumana djela i okrutno postupanje bili su također prirodna i predvidljiva posljedica provođenja udruženog zločinačkog pothvata o kojem se iznose navodi.
Nakon nepravomoćne presude, prema istraživanju Jutarnjeg lista, čak 95,4% Hrvata smatralo je haašku presudu nepravednom, a tek 1,1% anketiranih presuda smatralo se pravednom. Nikada, u dvadeset godina istraživanja javnog mišljenja, u neovisnoj Hrvatskoj niti o jednom značajnijem političkom pitanju nije postignut potpuniji konsenzus. Presudu Alphonsea Oriea, osobito njezin dio o udruženom zločinačkom pothvatu, svi su hrvatski građani doživjeli ne samo kao duboku nepravdu nego i kao nepošteni napad na osobni identitet.
Uslijedio je žalbeni postupak koji je okončan oslobađajućom presudom 16. studenog 2012. Isti dan kao slobodni ljudi Markač i Gotovina vratili su se u Hrvatsku. Vijest je u Hrvatskoj popraćena oduševljenjem. Na Trgu bana Josipa Jelačića u 17:30 došlo je do erupcije oduševljenja 100 tisuća građana koji su dočekali oslobođenje hrvatske generale. Ante Gotovina okupljenom mnoštvu obratio se idućim riječima:
“Ovo je naša zajednička pobjeda. Bila je oluja u ratu, ovo je pravna oluja. Pobijedili smo. Ovo je točka na 'i'. Rat pripada povijesti i okrenimo se budućnosti, svi zajedno. Želim zahvaliti svim građanima Hrvatske koji su nas podržali, bili sa nama u ovo vrijeme. Zahvalan sam predsjedniku Republike, instituciji predsjednika Republike, predsjedniku Vlade, ministru obrane, ministru pravosuđa i posebno preko Ministarstva vanjskih poslova hrvatskom veleposlanstvu u Den Haagu, koje je sve ove godine bilo s nama. Budućnost je ispred nas. Budućnost je u našim rukama. I mi smo svi zajedno. Hvala vam i sretno!”
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.