Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt nametnuo je nove izmjene izbornog zakona te zemlje zbog čega su vladajuće stranke u Republici Srpskoj sazvale za četvrtak izvanrednu sjednicu entitetskog parlamenta kako bi se usuglasili oko odgovora na Schmidtov zahtjev. Nezadovoljstvo srpskog predsjedništva podržala je Rusija.
Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik još nije govorio o Schmidtovoj odluci, no oglasili su se njegovi suradnici, među kojima je članica Predsjedništva BiH Željku Cvijanović, koja je Schmidtov manevar opisala kao “šamar demokratskim procesima”.
Predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić potvrdio je da je zakazao posebnu sjednicu parlamenta čija će jedina točka dnevnog reda biti kako je on to nazvao “razmatranje sigurnosnog stanja”.
Stevandić: ‘Ovo je kršenje prava’
“Nama je cilj zaštita ustava u BiH. Ovo je kršenje prava”, Stevandić je komentirao odluku visokog predstavnika. On netočno tvrdi da ni Europska unija ne podržava Schmidta, a kao dodatni argument za protivljenje nametanju izmjena izbornog zakona koristi to što se izmjenama protive i Hrvati.
Predsjednik kluba zastupnika oporbene Partije demokratskog progresa (PDP) Igor Crnadak rekao je da je sjednica sazvana na brzinu te da uopće nije jasno o čemu će se uopće razgovarati.
Stranu nezavodoljnu Schmidtovim manevrom do sad je podržalo samo veleposlanstvo Rusije u BiH. Oni su izjavi Schmidtove odluke nazvali nelegalnima i “izmišljenim u anglosaksonskim veleposlanstvima u Sarajevu”. “Inzistiramo na hitnom i potpunom prestanku funkcioniranja međunarodne supervizije u BiH, kao i na prenošenju cjelokupne vlasti lokalnim akterima”, piše u ruskoj izjavi.
Zapad stoji uz visokog predstavnika
SAD i Velika Britanija su odmah u utorak izrazile jasnu potporu Schmidtu i njegovoj odluci da se okoristi svojim ovlastima kako bi proveo izborne izmjene. Radi se o uvođenju novih tehnologija u nadzoru biračkog procesa, depolitizaciji biračkih odbora i zabrani kandidiranja osobama osuđenim za ratne zločine. Potpori Schmidtu se u srijedu pridružila i Njemačka.
Iz misije OESS-a u BiH, čija je zadaća nadzirati izborni proces u toj zemlji, ocijenili su da je Schmidtova odluka “početni, ali ključni korak u vraćanju povjerenja građanki i građana u izborni proces i vlast”. Lokalnim političarima posprdno su poručili da jednostavno moraju pokazati veću mjeru odgovornosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.