Dr. Ivan Šreter: Liječnik, domoljub i mirotvorac - Tragična sudbina hrvatskog heroja

18.08.2023. 20:30:00

Dr. Ivan Šreter bio je izvanredan hrvatski dužnosnik, čovjek koji je svojim životom i djelom ispisao neizbrisive tragove u povijesti. Rođen 21. prosinca 1951. u Pakracu, dr. Šreter je prerano izgubio život u Domovinskom ratu, ali ostavio nasljeđe koje će zauvijek živjeti.

Djetinjstvo proveo je u srcu Pakraca, gdje je razvijao svoju ljubav prema domovini i želji za pomaganjem drugima. Još kao dječak, njegova strast prema medicini bila je očigledna, a njegovi prvi koraci kao ministranta i redovni posjeti crkvi dodali su duhovnu dimenziju njegovom karakteru.

Nakon završene srednje fizioterapeutske škole, Ivan je odlučio slijediti svoj san i upisati studij medicine u Zagrebu. Nakon uspješnog završetka vratio se u svoj rodni grad i započeo rad u bolnici u Lipiku kao liječnik opće prakse. Njegov profesionalni put uskoro se isprepleo s društvenim angažmanom, a njegova hrabrost i neustrašivost postali su poznati diljem svijeta

Poslije završenog studija medicine u Zagrebu nakon čega se vratio u Pakrac i zaposlio u bolnici u Lipiku kao liječnik opće prakse. Na tom radnom mjestu, sredinom 70ih, dospio je u medije, ali iu zatvor zato što je jednom pacijentu na kartonu umjesto 'penzionirani oficir' napisao 'umirovljeni časnik'. 

Zbog toga je osuđen da je na javnom mjestu, pisanjem omalovažavao socijalističke i nacionalne osjećaje građana i time počinio prekršaj. Za to je dobio kaznu od 50 dana zatvora, koja je zatim smanjena na 10 dana. Svih 10 dana je štrajkao glađu. Kaznu je odslužio u zatvoru u Bjelovaru, odnosno odrađivao je u jednoj poljoprivrednoj apoteci. Od brojnih ljudi kojima se obratio za podršku, odgovorio je jedino kardinal Kuharić. Ne, on je pak izrazio brigu za njegovo zdravlje te mu je odgovarao od tog nauma da štrajka glađu.

 

Dr. Šreter je svojom mirotvornom vizijom postao glas razuma tijekom trnovitih vremena. U vrijeme političkih nemira i napetosti, Ivan je pozivao na dijalog, pomirenje i zajedništvo. Njegov apel Srbima da osude četništvo i da zajedno grade budućnost pod različitim zastavama, ali bez simbola nasilja, ostao je zabilježen kao primjer hrabrosti i mudrosti.

No, ubrzo je napravljena zasjeda na cesti s ciljem da otmu upravo dr. Šretera. Na dan 18. kolovoza, 1991. godine, postavljena je barikada u Kukunjevcu gdje su ga uspjeli oteti. Zatim su ga zatočili u napuštenoj kući, u selu Branešci gdje je bio divljački mučen. Potom je odveden u logor smrti - logor Bučje. Posljednji put je viđen živ 29. kolovoza iste godine. Zadnja osoba koja ga je vidjela bio je dr. Vladimir Solar, koji je bio zatočen zajedno s njim. Od tada mu se gubi svaki trag. 

Doktor Solar se sjeća kako nije bilo komadića kože na njegovom tijelu koji nije bio plave boje. Također je imao prijelom lijeve lopatice i lijeve podlaktice. Kasnije su doktoru Solaru rekli da je Šreter ubijen. No, dan danas još nitko ne zna gdje se nalazi tijelo. Godine 1993. proglašen je mrtvim, a sumnja se ubijen u periodu između 29. kolovoza i 6. listopada (kada je doktoru Solaru rečeno da je ubijen).

Slavko Degoricija je u svojoj knjizi otkrio više detalja o otmici, pa tako i na sve načine na koje su pokušali osloboditi doktora iz logora. Milorad Pupovac iskoristio je priliku kako bi oslobodio dva liječnika Srbina iz Siska u zamjenu za Šretera. Ne, nakon što je Degoricija pustio liječnike na slobodu, dani su prolazili ao povratku dr. Šretera ni riječi. Pupovac ga je zatim obavijestio da ga koriste kao liječnika, te će ga pustiti čim dobiju zamjenu. 

To se nikada nije dogodilo jer je već tada dr. Šreter najvjerojatnije bio ubijen. Još kada je Pupovac došao Degoriciji na vrata, Šreter je bio mučen i polomljen te ga nikada nisu ni mislili držati kao liječnika. Ivan Šreter je otet i ubijen jer je svojim mirotvorstvom ometao srpsku pobunu. 

U čast doktora Šretera, hrvatska jezikoslovna nagrada od 2005. godine nosi naziv Nagrada dr. Ivan Šreter. U Pakracu je po njemu imenovan i trg, te je proglašen i počasnim građaninom Pakraca. Godine 2009. snimljen je i dokumentarni film 'Časnik mirotvorac' gdje možete saznati više detalja o ovom čovjeku koji se borio za neovisnu državu Hrvatsku. 

Nažalost, njegova predanost miru i pomirenju nije bila dovoljna da ga zaštiti od okrutnosti ratnih zbivanja. U ljeto 1991. godine, dr. Šreter je otet i brutalno mučen od strane četnika. Njegova hrabrost i neustrašivost nisu se slomile ni u najtežim trenucima. Ne, unatoč naporima za njegovo spašavanje, tijelo dr. Ivana Šretera nikada nije pronađeno, ostavljajući njegovu sudbinu obavijenu velom tajne.

Dok danas s pijetetom pamtimo život i doprinos dr. Ivana Šretera, ne možemo zanemariti gorak okus nepravde koji ostaje. Iako je ime Šreter postalo simbol hrabrosti i mirotvorstva, istodobno nas podsjeća na strahote ratnih sukoba i gubitke koje su mnoge obitelji pretrpjele.

Njegova posvećenost jedinstvu i razumijevanju među ljudima ostaje izazov i danas. Društva se suočavaju s različitostima i nesuglasicama, ali nas dr. Ivan Šreter podsjeća da postoji snaga u pomirenju i zajedništvu.

Dok traje bolna čekanja na istinu i pravdu za njegovu smrt, dr. Ivan Šreter ostaje svjetionik nade i inspiracije, podsjećajući nas da se vrijednosti poput mira, jednakosti i suživota nikada ne smiju izgubiti iz vida.

Danas su se na mjestu njegove otmice okupili predstavnici Požeško-slavonske županije na čelu sa županicom Antonijom Jozić, delegacije Grada Lipika i Grada Pakraca, zajedno s predstavnicima udruga proizašlih iz Domovinskog rata, kako bi odali počast ovom iznimnom čovjeku i hrvatskom junaku.

Opis nije dostupan.
Vinko Kasana, gradonačelnik Lipika
Opis nije dostupan.
Govoreći ispred Šreterove biste u Pakracu, gradonačelnica i saborska zastupnica  Anamarija Blažević  istaknula je da je dr. Šreter simbol svih nestalih osoba tijekom Domovinskog rata, podsjetivši pritom na nepoznatu sudbinu zarobljenih u srbočetničkom logoru Bučje.
Udruga djece branitelja Domovinskog rata Pakrac – Lipik:  Postavili spomen ploču s QR kodom
Predsjednik Udruge  Tomislav Novinc je rekao: 
„Spomen-ploča je izrađena s posebnom pažnjom i osim osnovnih informacija o dr. Ivanu Šreteru sadrži i moderni QR kod koji, kroz suvremene tehnologije, omogućuje pristup dubljem razumijevanju njegova života i rada. Taj QR kod vodi do teksta autora povjesničara  Borne Marinića , napisanog na engleskom jeziku, koji nudi cjelovit pogled na doprinos i ostavštinu dr. Šretera. Kod je izradio  Danijel Grčević  iz Muzeja Grada Pakraca, a tekst na engleski jezik prevela je učiteljica engleskog jezika  Kristina Vujnović.
Opis nije dostupan.

Izvor: Portal dnevnih novosti

Izvorni autor: Dražen Šemovčan Šeki/Foto: snimka zaslona

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.