Raste i vodostaj rijeke Korane, au 6 sati izmjereno je da je na 689 centimetara i tu su na snazi redovne mjere obrane od poplave.
* raste vodostaj rijeka u Hrvatskoj
* posebna pozornost usmjerena na rijeke Kupu i Koranu na području Karlovca gdje se očekuju izuzetno visoki vodostaji
Tijek događaja:
Ekipe Hrvatskih voda i Hrvatske gorske službe spašavanja očistile su naplavine u Đulinom ponoru u Ogulinu, u kojem su se izlile rijeke Đula i Dobra, kako bi se spriječile veće štete. "Prognoze Hrvatskih voda govore da bi se situacija do kraja dana trebala početi smirivati. Gornji tok Dobre je u stagnaciji, no zbog širenja vode u Ogulinu, ceste su zatvorene i nekoliko naselja je odsječeno", izjavio je za Hinu pročelnik HGSS-ove stanice Ogulin Vedran. Salopek.
U Hrvatskoj zbog obilne kiše i dalje rastu vodostaji rijeke. Dok su Sava, Kupa i Odra u stalnom porastu, iz Hrvatskih voda prognoziraju da će vodostaj Kupe u Karlovcu biti iznad 800 cm te se nastoji minimalizirati moguća šteta. Vrhunac vodenog vala na Kupi u Karlovcu očekuje se u poslijepodnevnim satima pa se interventnim snagama na području Karlovca pridružuju dodatne snage, izvijestio je ranije grad Karlovac po čijim je podacima vodostaj viši od prvotno procijenjenog.
Interventne snage Stožera civilne zaštite nalaze se na cijelom području Karlovca, a dodatne snage su razmještene na najugroženija područja, odnosnu u Brodarcu, Velikoj Jelsu i Borli, priopćio je Ured gradonačelnika nakon sjednice Civilnog stožera. Stožer situaciju prati i dalje i poduzima sve kako bi se spriječile moguće štete, na terenu su operativne snage, a građani, trebaju li im za kakvu pomoć kontaktirati Stožer civilne zaštite na stozer.cz@karlovac.hr i broj mobitela 099 5284 728.
14:09 - Vodostaj Kupe kod Karlovca je 798 cm, a Korane je 762 cm, javljaju Hrvatske vode.
14:01 - Vrhunac vodenog vala na Kupi u Karlovcu očekuje se u poslijepodnevnim satima pa će se interventnim snagama na području Karlovca pridružiti dodatne snage, izvijestio je grad po čijim je podacima trenutni vodostaj viši od prvotno procijenjenog. Interventne snage Stožera civilne zaštite nalaze se na cijelom području Karlovca, a dodatno će biti razmještene na područja za koja se očekuje da će biti najugroženija, odnosnu u Brodarce, Veliku Jelsu i Borli, priopćio je Ured gradonačelnika nakon sjednice Civilnog stožera.
Predstavnici Hrvatskih voda izvijestili su na sjednici da se vrhunac vodenog vala na Kupi očekuje u poslijepodnevnim satima te da je vodostaj veći od prvotno procijenjenog. Veći vodostaj očekujemo zbog velikog dotoka Dobre na HE Lešće. Aktivirao se preljev koji će više sati biti aktivan i imati ćemo veće količine vode koja dolazi u nizinu”, rekao je Vladimir Žakula, voditelj Vodnogospodarske ispostave za mali sliv Kupa Karlovac.
Vatrogasci, pripadnici HGSS-a, Crvenog križa i članovi Vijeća mjesnih odbora obilazit će stanovnike od vrata do vrata kako bi im se osiguralo sve što im je potrebno. Vreće s pijeskom su podijeljene, a pripremljene su i nove budu li potrebne. Trenutno je na području Karlovca zbog vode na cesti za promet zatvoreno osam prometnica.
12:22 - Interventne snage Stožera civilne zaštite su na cijelom području Karlovca, a dodatno će biti razmještene na područja za koja se očekuje da će biti najugroženija : Brodarce, Veliku Jelsu i Borlin. Zaključeno je to na sjednici Stožera, na kojoj su predstavnici Hrvatskih voda kazali kako se vrhunac vodnog vala na Kupi očekuje u poslijepodnevnim satima, te je vodostaj veći od prvotno procijenjenog.
- Veći vodostaj očekujemo zbog velikog dotoka Dobre na HE Lešće. Aktivirao se preljev koji će više sati biti aktivan i imati ćemo veće količine vode koja dolazi u nizinu, kazao je Vladimir Žakula, voditelj Vodnogospodarske ispostave za mali sliv Kupa Karlovac. Vatrogasci, pripadnici HGSS-a, Crvenog križa i članovi Vijeća mjesnih odbora obilazit će stanovnike od vrata do vrata kako bi im se osiguralo sve što im je potrebno.
Vreće s pijeskom su podijeljene, a pripremljene su i nove budu li potrebne. Trenutno je na području Karlovca zbog vode na cesti za promet zatvorena 8 prometnica.
12:12 - Direktor HE Gojak, Milan Sabljak , za Radio Ogulin kazao je da su visoke vodostaji dobre bile očekivane, stoga su akumulacije na vrijeme ispražnjene kako bi bile spremne za veće dotoke vode. Sva postrojenja HE Lešće i Gojak rade punim kapacitetom, dodao je.
11:55 HGSS je objavio smjernice za građane koji se nalaze na područjima koja su u opasnosti od poplava:
10:50 - Reporter Večernjeg lista je na terenu u Kostajnici gdje se provode pripremne aktivnosti obrane od poplava. Na kritičnim dionicama preventivno su postavljene montažno-demontažne barijere u Hrvatskoj Kostajnici te se vreće s pijeskom u Obrovcu.
10:48 - Načelnik Stožera civilne zaštite grada Ogulina, Daniel Vukelja, za OGportal je otkrio da je u Ogulinu rijeka Dobra poplavila nekoliko desetaka stambenih prostora i više podruma. U dijelovima grada isključene su prometnice, a na terenu su vatrogasci i HGSS. U Poredicama se slažu vreće s pijeskom, a iz Đulinog ponora izvlače se smjese i trupci kako ne bi izazvali smanjenje protoka vode. Očekuje se dolazak županice Karlovačke županije Martine Furdek Hajdin.
10:43 - Vodostaj Kupe u Karlovcu u 10 sati dosegao je 775 cm, a Korane 730, zbog čega su na snazi izvanredne mjere obrane od poplave. Obje rijeke i dalje rastu 7 do 10 cm po satu. Iz gradskog Stožera civilne zaštite KAportalu su javili da su zbog vode na kolniku zatvorene ceste u Brodarcima, na Selcu, u Kobiliću iu Brođanima.
10:37 - Zbog velike količine padalina vatrogasci u nekoliko županija bilježe povećan broj tehničkih intervencija ispumpavanja vode, punjenja vreća s pijeskom i uklanjanju stabala, priopćili su u petak iz Hrvatske vatrogasne zajednice. Velika količina oborina uzrokovala je plavljenje objekata na području Gračaca , a vatrogasci su zaprimili 19 dojava o potrebi ispumpavanja. Ukupno je angažirano 55 vatrogasaca s 21 vatrogasnim vozilom iz IVP Zadar, JVP Zadar, JVP Benkovac, VP Gračac, DVD Srb i DVD Obrovac.
„Vatrogasci su cijelu noć radili na obrani naselja Žabarica kod Gračaca s pumpom visokog kapaciteta, ali možemo reći da je najgore iza nas te da je vodostaj lagano u padu . Oko 20 objekata je poplavljeno koji se nalaze na takvoj konfiguraciji terena da je to nemoguće spriječiti, radi se o podrumskim i prizemnim prostorijama, a vatrogasci su na terenu i rade ispumpavanja“, rekao je zapovjednik Vatrogasne zajednice Zadarske Županije Matej Rudić . Dodao je i kako je kod Obrovca u rastu vodostaj Zrmanje, a lokalne vatrogasne snage su u pripravnosti te prate situaciju na terenu zajedno s djelatnicima Hrvatskih voda.
I vatrogasci Istarske županije primili su dojave o padu stabala i grana te plavljenju objekata. Na tehničkim intervencijama ispumpavanja vode i uklanjanju stabala angažirano je 76 vatrogasaca s 35 vatrogasnih vozila s područja Labina, Poreča, Umaga, Pazina i Buzeta. I na području Karlovca zabilježen je povećan broj ispumpavanja, punjenja vreća s pijeskom za izradu nasipa te uklanjanja stabala. Na 13 intervencija sudjeluju 54 vatrogasca i 19 vatrogasnih vozila.
Vatrogasci Zagrebačke županije odradili su 11 tehničkih intervencija ispumpavanja objekata i uklanjanja stabala, a ukupno ih je angažirano 35, s 15 vatrogasnih vozila, stoji u priopćenju Hrvatske vatrogasne zajednice.
10:33 - Sava se u Zagrebu izlila iz korita, vodostaj još raste
9:42 - Snažno nevrijeme praćeno kišom i vjetrom zahvatilo je u četvrtak navečer istarski poluotok, a tijekom noći u petak, prema podacima istarskog meteo portala IstraMet, sručile su se ogromne količine kiše, pa je tako na jugu Istre palo do 125 mm kiše po četvornom metru.
Prema riječima županijskog vatrogasnog zapovjednika Dine Kozlevca vatrogasne postrojbe u cijeloj Istri u protekla 24 sata imale su 32 intervencije, od toga 31 tehničke naravi. Samo na području Poreča vatrogasci su intervenirali 13 puta, dok su devet intervencija imali na području Pule, šest na području Pazina, te po jednu u Rovinju, Umagu, Labinu i Buzetu.
"Vatrogasci su uglavnom intervenirali te izašli na teren radi uklanjanja stabala koja su uslijed jakog vjetra pala na cestu, ali su imali i par intervencija radi ispumpavanja vode. U tim događajima nitko nije stradao, već je počela neznatna materijalna šteta. Sve u svemu, situacija je trenutno povoljna”, izjavio je Kozlevac dodavši kako su vatrogascima na terenu pomogli i djelatnici Istarskih cesta, HEP-a i komunalnih poduzeća.
9:37 - FOTO Raste vodostaj Kupe kod Karlovca
9:14 - Vodostaj Kupe kod Karlovca je 768 cm, a vodostaj Korane je 720 cm.
9:06 - Zbog obilne kiše proglašen je crveni meteoalarm za polovinu Hrvatske. Noćas je ipak palo neusporedivo manje kiše nego noć prije. Vodostaji rijeke su narasli iu nekim su dijelovima na snazi mjere obrane od poplava. Rastu Sava, Kupa i Odra, u Lici Otuča i Zrmanja, piše HRT.
- Kupa je dosegnula visoke vodostaje, razlikovala se na određenim područjima, ali ništa nepredviđeno, odnosno ništa opasno. Vrhunac vodenog dana očekujemo poslijepodne, između 14. i 16. sata. Sukladno predviđanjima dostići ćemo vodostaje na Kupi i Koranu u Karlovcu od +800 cm, što je sukladno redovnim mjerama obrane od poplave, odnosno izvanrednim mjerama na granici, što je dobro. To su vodostaji koji neće izazvati značajnije probleme za stanovnike, eventualno neke prometnice koje će biti zatvorene, ali očekujemo da će se voda brzo povući i da će se sve vratiti u normalu, rekao je u "Jutarnjoj kronici" HR-a Mišo Čičak iz Hrvatskih voda.
8:51 - "Prema trenutno raspoloživim hidrološkim modelima, maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu očekuju se u petak 4.10.2024. na razinama iznad +800 cm, što znači da tijekom noći sa četvrtka na petak 3./4.10.2024. možemo očekivati uvođenje izvanrednih mjera obrane od poplava za karlovačko područje. Ukoliko se ostvare ovi vodostaji iznad +800 cm postoji mogućnost ugroze dijela objekata u prigradskim naseljima grada Karlovca. U koordinaciji sa Stožerom civilne zaštite grada Karlovca pripremaju se vreće s pijeskom kao i box barijere, postavljaju se na otvore prema rijeci Kupi, a spremne su i crpke za prepumpavanje oborinskih zaobalnih voda.
Vrh vodnog vala rijeke Une u Hrv. Kostajnici očekuje se tijekom subote 5.10.2024. na razini oko +400 cm (izvanredne mjere obrane od poplava). Prema trenutno raspoloživim hidrološkim modelima vrlo je izgledno da će biti premašena razina od +300 cm, kada se vode rijeke Une počinju izlijevati na šetnicu u Hrv. Kostajnici. Iz tog razloga od jučer je ponovno postavljen sustav montažno-demontažnih barijera u dužini cca 540 metara za zaštitu Hrv. Kostajnice, a koji je prvi put postavljen i testiran u ožujku ove godine", navode iz Hrvatskih voda.
8:30 - Vodostaj Kupe je porastao na 761 cm, a Korane na 710 centimetara.
7:53 - Zbog vode na kolniku za promet je zatvorena prometnica u Brodarcima, uz Kupu (MO Velika Jelsa) i Selcu (spoj Banije i DC 36), javlja grad Karlovac
7:14 - Hrvatske vode objavile su da je vodostaj Korane porastao na 700 cm u 7 sati, a Kupa je na 752 cm što znači da je vodostaj toliko visok da se uvode izvanredne mjere za Kupu.
6:35 - Pogledajte stanje Kupe
6:30 - Rijeka Kupa u Karlovcu je jutros u 6 sati dosegnula 744 centimetara, pokazuju podaci Hrvatskih voda. U slučaju da nastavi rasti vodostaj te rijeka, što bi i mogao, Kupa bi mogla dosegnuti vodostaj nakon kojeg će doći do proglašenja izvanrednih mjera obrane od poplave. Tendencija rasta je bila veća od 10 centimetara na sat, a za očekivati je da će Kupa i narednih sati brzo rasti. Raste i vodostaj rijeke Korane, a u 6 sati izmjereno je da je na 689 centimetara i tu su na snazi redovne mjere obrane od poplave.
5:00 - Kako je u četvrtak priopćeno iz Grada Karlovca, Stožer civilne zaštite grada Karlovca odradio je sve pripremne radnje za obranu od poplava, obišao teren, pripremio i distribuirao vreće s pijeskom u dijelove grada gdje su moguće poplave. Uz to, situaciju prati i dalje i poduzima sve kako bi se prevenirale moguće štete.
"Kiša i dalje pada, modeli govore da ćemo imati ozbiljan vodni val na razini +800 cm; više ili manje od toga ovisit će o oborinama koje još padaju i očekuje se da će se nastaviti padati noćas i tijekom jutra, nakon čega bi se trebale umiriti Sutra ćemo, zapravo, znati koliko nam je ozbiljna prijetnja, ali smo danas sve učinili kako bi spriječili eventualne štete koje bi se mogle dogoditi pri porastu svakog centimetra iznad +800", izjavio je Zoran Đuroković , generalni direktor Hrvatskih voda. Naveo je, kako je priopćeno iz Grada, da je izgrađeno 400 metara privremenih sustava obrane od poplave, u tijeku je raspoređena dodatno prema potencijalno ugroženim naseljima 10.000 vreća, napunjeno 20.000 vreća za potrebe eventualnih intervencija, 12 crpki na terenu spremnih za crpljenje zaobalnih oborinskih voda. .
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.