11. veljače
Grad Lourdes je u jugozapadnoj Francuskoj, blizu španjolske granice. Stojeći lik Bogorodice u bijeloj je haljini s modrim pojasom i u svijetloplavom plaštu, o sklopljenim joj rukama pred prsima visi krunica (ružarij), a na nogama ima rascvale ruže. Pokraj nje je obično rascvali grm ruže, a oko glave joj je često naslov: „Ja sam Bezgrješno Začeće“. Lik je nastao na temelju ukazanja Bernardici (Bernardette Soubirous) u špilji pokraj mjesta Lourdesa 1858. godine.
Što kažu za Lourdes
Lurd je, po nekima, prodor neba na zemlju, poziv na molitvu, pokoru i obraćanje. To je glavna poruka svim štovateljima Majke Božje Lurdske. Majka Božja poslužila se siromašnom i nepismenom mlinarevom kćeri, svetom Bernardicom Soubirous (1844. – 1879.), kojoj se prvi put ukazala u špilji Massabielle 11. veljače 1858. Dan prvoga ukazanja ušao je u katolički kalendar kao dan kada slavimo spomendan na Gospu Lurdsku, i Dan bolesnika. U nizu Gospinih ukazanja bilo je raznih događaja. U devetom ukazanju Gospa je Bernardici pokazala kamen ispod kojega je odjednom počela teći voda. Za vrijeme dvanaestog ukazanja dogodilo se prvo ozdravljenje – jedna je djevojka paraliziranu ruku oprala u izvoru te vode i potom počela micati ruku. U šesnaestom ukazanju Gospa se predstavila riječima: „Ja sam Neoskrnjeno Začeće“. To je bila snažna nebeska poruka dogme koju je proglasio papa Pio IX. – da je Blažena Djevica Marija od prvoga trenutka začeća oslobođena svakog grijeha (Bezgrješno začeće Blažene Djevice Marije). Od samoga početka začeća sačuvana je od svakog grijeha. I kao takva ispunila je preduvjet da bude roditeljica Spasitelja Isusa Krista. Svakoga od nas sigurno zanimaju poruke samih ukazanja u Lurdu. Želimo znati kakve su bile prave, autentične poruke Bogorodice. Sve poruke možemo sažeti u poticaje vjernika na osobnu duhovnu čistoću, na skroman život, na žrtvu i molitvu, i na posebnu ljubav prema siromasima i bolesnicima.
Dan bolesnika
U spomen na prvo Bogorodičino ukazanje u Lurdu Crkva je taj dan, 11. veljače, proglasila Danom bolesnika. S radošću i ponosom sjećam se kako su zauzeti laici u jednoj župi gdje sam bio župnik uvijek 11. veljače organizirali Dan bolesnika. Popodne su bolesnici, a svima je bio organiziran prijevoz do crkve, imali druženje, a potom ispovijed i svetu Misu. Za vrijeme svete Mise, uz još jednog svećenika, svim sam pristiglim bolesnicima podijeljivao sakrament bolesničkog pomazanja. Taj se sakrament može podijeliti svakom bolesniku jednom godišnje. Takva briga o bolesnima svojevrsno je suosjećanje s „trpećom Crkvom“ našega vremena. Dan bolesnika radost je za župu, ali i za bolesnike. Radost da mogu biti zajedno, zajedno moliti i prinijeti Bogu žrtvu svoje bolesti. Ta duboka laička svijest koja je prisutna u nekim župama laicima je pokazatelj brige i empatije prema bolesnicima. Nažalost, u srcu često zaboravljamo tu trpeću Crkvu, koja je vrlo važna u pastoralu župe. Molitve bolesnika, molitve trpeće Crkve velika su duhovna snaga jedne župe. A laici koji imaju smisla i ljubavi za bolesnike na tragu su poruka Bogorodice iz Lurda. Lurd, molitva Krunice, koja je najčešća molitva teško oboljelih članova obitelji, jesu životna snaga bolesniku i onih koji brinu o njemu. Otići na hodočašće u Lurd, kome je to moguće, velik je blagoslov, velika mogućnost da spozna kako bolesnici vape za ozdravljenjem. I to ne samo uz pomoć propisanih lijekova, nego se na razne načine mole zagovor Bogorodice u Lurdu. Vrlo je impresivna procesija s upaljenim svijećama navečer u Lurdu. Lurd je veliko hodočasničko mjesto žarke molitve, susreta bolesnika iz svih krajeva svijeta. Ali diljem svijeta u spomen na lurdska ukazanja niknule su, sagrađene, velike crkve posvećene Majci Božjoj Lurdskoj. Osim crkava i kapela, mnogi župnici u Hrvatskoj podigli su uz župnu crkvu špilju s likom Gospe Lurdske. Tako su Lurd, na duhovan način, i Gospa prisutni u mnogim župama naše domovine. Zato ne zaboravimo glavne poruke: poziv na skromnost, poziv na duhovnu čistoću, poziv na žrtvu, molitvu i brigu o bolesnicima. U naše vrijeme, kada malo ljudi umire kod kuće, kada umiru se u bolnicama, nažalost mnogi bolesnici odlaze s ovoga svijeta bez ispovijedi i bolesničkog pomazanja. Neka nam Gospa Lurdska bude poticaj za još veću brigu o našim bolesnicima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.