Hripavac se počeo širiti i po Zagrebu. Nakon što se u Splitu pojavila epidemija, prve oboljele osobe zabilježene su i u hrvatskom glavnom gradu, piše 7dnevno.
“Imamo prijavljenih 110 slučajeva hripavca u Hrvatskoj. Od tih 110 slučajeva, čak sedamdesetak slučajeva je iz Splitsko-dalmatinske županije. U Splitu imamo epidemiju hripavca, a sada su se pojavile prve oboljele osobe u Zagreb. U Zagrebu je zabilježeno 14 slučajeva”, kazala je dr. med. Iva Pem Novosel, epidemiologinja HZJZ-a za HRT.
Pada broj cijepljenih
Epidemiologinja je istaknula kako je cijepni obuhvat djece počeo opadati te je on najmanji u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Stoga i “nije neobično da se pojavljuju epidemije”, naglasila je. Dodaje kako pad cijepljenja pada već 10 godina.
“Pojavili su se određeni pokreti koji su protiv cijepljenja. Taj trend pratimo već neko vrijeme”, kazala je.
Prvi simptomi hripavca pojavljuju se nakon sedam dana.
“Ako imate novorođenče, to je dijete do mjesec dana života ili dijete koje je staro do tri mjeseca života, a ima recimo simptome nadraženog kašlja, pri tome ne može spavati, ima isprekidani san, loše jede, ima visoku temperaturu, onda se javlja odmah, starija djeca koja su recimo starija od tri godine, a nemaju visoke temperature, znači to su one iznad 39, 40, treskavice, oni mogu pričekati i treći dan simptoma”, kazala je prim. dr. sc. Đurđica Šešo Šimić za HRT.
Tko je najviše u opasnosti?
U velikoj su opasnosti mala djeca koja nisu još potpuno razvila imunitet i nisu cijepljena.
Podsjetimo, prvi slučaj hripavca zabilježen je početkom rujna. Najteže je u Splitu gdje je više od 70 oboljelih.
U Zagrebu je u posljednjih 10 dana zaraženo 10 osoba. Svi se liječe antibioticima. Srećom bez težih oblika.
“Da bi se hripavac spriječio u populaciji treba biti 95 posto ljudi cijepljeno. Dakle, pad u cijepljenju onda nosi rizik od pojave epidemije”, ističe dr. med. Branko Kolarić, ravnatelj NZJZ-a “Dr. Andrija Štampar”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.