Bivši predsjednik Srbije Tomislav Nikolić poznat i pod nadimkom “Toma grobar” prema vlastitom priznanju bio je dobrovoljac u Šešeljevoj paravojnoj jedinici “Šešeljevi sljedbenici”, a sudjelovao je u okupaciji Antina u kojima je, po podacima beogradskog Fonda za humanitarno pravo, u to doba ubijeno 37 starijih Hrvata.
Upravo na današnji dan 1991. godine tijekom bitke za Vukovar, pao je Antin, naselje koje pripada općini Tordinci. Ovaj ishod je bio očekivan jer su ova sela prve jače pritiske osjetila već u svibnju te godine, a agresija je iz mjeseca u mjesec sve više rasla.
Što se Antina tiče, stanovnici ovoga sela bili su zatočeni sve do 26. listopada 1991., kada ih je veliki broj pobijen. U Tordincima su pred župnom crkvom u grobnici dugoj 25 metara pronađeni ljudski ostatci. Da bi se prikrio zločin, unatoč činjenici da su to radili pred očima pripadnika ruskog bataljuna UNPROFOR-a, okupacijska vlast krajem 1994. počela je posmrtne ostatke iz te grobnice premještati u više manjih, no smatra se da je pred župnom crkvom tada zakopano 208 tijela civila i branitelja.
Foto: Wikimedia.orgNikolić: “Postoji mogućnost da sam nekoga ubio”
Obzirom da se svojim ratovanjem u Hrvatskoj “Toma grobar” često hvalio, postojala je velika mogućnost da je sudjelovao u ubojstvima civila u Antinu, no bivši šef Ureda za komunikacije Vlade Srbije Vladimir Popović svojedobno je javno ispričao kako mu je nekadašnji šef Službe državne sigurnosti Jovica Stanišić otkrio da je Nikolić u selu Antin u Hrvatskoj 1991. godine osobno ubio više civila.
“Služba sve ima… On se u selu Antin u zapadnoj Baranji poslije posjete tamo nekom dobrovoljačkom odredu Radikalne stranke malo napio, pa uvečer da bi pokazao da je pravi Srbin, uzeo kalašnjikov i neke babe i dede, njih jedno 10, ili 15, pobio i pobacao ih u bazen.”
Bivši predsjednik Srbije to nikada nije pokušao sakriti… Dapače, u predsjedničkoj kampanji je isticao svoju borbu protiv Hrvata: “Sa svojim suborcima Kragujevčanima proveo četiri mjeseca na ratištu u Slavoniji. Četiri mjeseca bez kojih ne bih mogao zamisliti život, koja će pamtiti i moja obitelj. Ali ja sam ponosan na svoje sudjelovanje u ratu. Ratovao sam svim srcem. Ja sam se u tom ratu borio i vratio sam se živ. Postoji mogućnost da sam nekog ubio, kao što postoji mogućnost i kao što je točno, da su srpski neprijatelji ubili nekog mog u ovom ratu.”
Foto: ScreenshotSjetili ga se tek kad su ga vidjeli kao političara
Hrvatsko se pravosuđe nikada nije osobito pozabavilo navodima o ratnim zločinima u Antinu i Nikoliću kao mogućem sudioniku, pa čak ni kada je Udruga “Istinom protiv laži” 2016. protiv njega podnijela kaznenu prijavu: “Dokaze smo predali DORH-u, kaznenu prijavu proslijedili i (tadašnjoj) predsjednici Kolindi Grabar Kitarović koja ga namjerava pozvati uskoro u službeni posjet, medijima i Saboru od kojeg tražimo da Tomislava Nikolića proglasi personom non grata dok se ne utvrdi kaznena odgovornost za počinjenje navedenog djela.”
Preživjeli iz Antina svjedočili su da je Tomislav Nikolić za vrijeme masakra uistinu bio u njihovu selu: “Bilo je vidljivo da su ga podređeni uvažavali, no svi oni koji bi nešto mogli reći o njegovoj ulozi u ubijanju mještana Antina više nisu živi. Meni osobno četnici su tada izbili 12 zubi”, izjavio je Tadija Milekić.
Rozalija Strinić ga je prepoznala tek nakon što se počeo medijski plasirati kao političar: “Često mi je navraćao u dvorište, ali ja njih nisam pitala ni kako se zovu, ni što traže, tako da nisam ni znala tko je on. Kasnije su mi rekli da je to Nikolić, ali ja vam o njegovoj ulozi u to vrijeme nemam ništa posebno za reći. Nagledala sam se ja svega i najbolje mi je kada se ne moram toga sjećati, jer se odmah uzrujam. Bilo nas je 100-injak koji smo ostali u selu, kada su oni ušli, a onda su samo odjednom počeli nestajati. Ima ih dan danas 17 koje nikada nismo našli. Ja sam našla svoju komšinicu mrtvu u podrumu, a jednog komšiju na bašči, ali nisam vidjela tko ih je ubio. Čak je tijelo komšinice nestalo, dok sam ja otišla prijaviti da sam je našla, i nikada nije pronađeno.”
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.