Građanima diljem Hrvatske na kućne adrese stižu pozivi za vojne vježbe. Radi se o redovitim aktivnostima vezanim za pričuvni sastav Oružanih snaga. Ovi pozivi stižu isključivo osobama koje su odslužile vojni rok ili imaju prethodno iskustvo u vojsci, a nisu stariji od 55 godina.
AUTOR: Mia Peretić / Dnevno.hr
Pozivi za vojne vježbe Hrvati su na kućne adrese počeli primati u veljači, ožujku i tijekom lipnja ove godine. Novi pozivi su stigli i za vježbe u rujnu i listopadu. MORH godišnje poziva oko 1200 do 1700 razvrstanih pričuvnika. U pričuvnom sastavu je nešto više od 18.000 ljudi. Vojne vježbe provode se na vojnim poligonima Eugen Kvaternik u Slunju, vojnom vježbalištu Gakovo u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji te u Simulacijskom središtu u Zagrebu.
No, mnogim muškarcima koji su primili poziv MORH-a nimalo ne odgovara ostaviti sve obveze, od poslovnih do obiteljskih, kako bi minimalno osam dana proveli na nekom od poligona u Hrvatskoj, često daleko od mjesta prebivališta. Većina pričuvnika je u radnom odnosu pa bi odlazak na vojnu vježbu značio da ih neće biti na poslu. Po Zakonu o radu to je opravdan izostanak i poslodavac radniku mora isplatiti punu plaću za mjesec u kojem je sudjelovao na vojnim vježbama.
Pravo na prigovor savjesti
Nadalje, oni koji nakon ‘zamrzavanja’ obveznog vojnog roka 2008. godine nisu bili na vojnom osposobljavanju ili su zbog priziva savjesti vojni rok odradili u civilnoj službi nemaju obvezu služenja u pričuvnom sastavu Oružanih snaga RH.
Nakon što su primili poziv za vojnu vježbu, javili su nam se čitatelji Dnevno.hr koji nisu nimalo oduševljeni što najednom opet moraju u vojsku. Mnogi su vojni rok odradili već davnih dana i odlazak na vojnu vježbu predstavlja im veliku komplikaciju. Neki su se željeli pozvati na priziv savjesti, što po Zakonu mogu, no to ih neće u potpunosti poštedjeti obveze na koju ih je pozvao MORH.
Naime, pravo na prigovor savjesti Ustavom Republike Hrvatske zajamčeno je pravo svima Ustavom RH čl. 47., Zakonom o civilnoj službi čl. 6. i Zakonom o obrani čl. 24. Svatko tko ne želi služiti vojni rok ili sudjelovati u oružanim snagama ne smije ni na koji način biti diskriminiran ili omalovažavan.
Osobama koje zbog svojih vjerskih ili moralnih uvjerenja nisu pripravne sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti u Hrvatskoj vojsci dopušten je prigovor savjesti koji se ne odnosi samo na vojni rok, već i na bilo koje sudjelovanje u oružanim snagama ili vođenja u vojnim evidencijama. Ulaganje prigovora savjesti na vojnu pričuvu automatski je ulaganje prigovora savjesti na vojnu vježbu.
Što ako uložite prigovor savjesti, a bliži se datum vojne vježbe?
Za pozivanje na prigovor savjesti propisana je procedura. Potrebno je popuniti službeni tzv. PZC obrazac i priložiti potvrdu da niste vlasnik oružja – potvrdu izdaje MUP. Tu dokumentaciju treba odnijeti u matični područni Odsjek za poslove obrane, onaj iz kojeg je stigao poziv. O zahtjevu zatim odlučuje Povjerenstvo za civilnu službu.
No, što ako netko primi poziv za vojnu vježbu, pozove se na prigovor savjesti, ali rješenje Povjerenstva za civilnu službu ne dobije prije početka vojne vježbe? Mora li se, iako se pozvao na priziv savjesti, svejedno odazvati vojnoj vježbi? Ova smo pitanja postavili MORH-u, a uskoro nam je stigao odgovor u kojem navode:
“Osobama koje zbog svojih vjerskih ili moralnih uvjerenja nisu pripravne sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti u Oružanim snagama dopušten je prigovor savjesti sukladno članku 47. Ustava Republike Hrvatske, a razvrstanom pričuvniku koji se pozove na prigovor savjesti može se odobriti civilna služba.
Zahtjev za civilnu službu poradi prigovora savjesti može podnijeti vojni obveznik nakon uvođenja u vojnu evidenciju do isteka vojne obveze sukladno članku 24. Zakona o obrani, kao i pričuvnik tijekom obveze služenja u pričuvnom sastavu sukladno članku 6. Zakona o civilnoj službi.
O prigovoru savjesti, odnosno o civilnoj službi odlučuje Povjerenstvo za civilnu službu kojeg je imenovao ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Povjerenstvo ima tri člana, a čine ga predstavnik Ministarstva pravosuđa i uprave, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i predstavnik Ministarstva obrane.
Ako je zahtjev za civilnu službu podnio ročnik tijekom izvršavanja vojne službe, odnosno pričuvnik nakon uručenja poziva za vojnu službu, Povjerenstvo je dužno riješiti zahtjev u roku od 30 dana od primitka. Ako Povjerenstvo odobri zahtjev za civilnu službu, ovlašteni zapovjednik dužan je odmah, a najkasnije u roku od osam dana od primitka rješenja Povjerenstva, otpustiti ročnika, odnosno pričuvnika iz Oružanih snaga.
Također, ističemo da, ako Povjerenstvo nije odlučilo o zahtjevu, a nadnevak javljanja na vojnu vježbu se još uvijek nalazi u utvrđenom roku od 30 dana u kojem Povjerenstvo treba donijeti rješenje, pričuvnik je dužan javiti se po pozivu. Nakon donošenja rješenja kojim mu se odobrava civilna služba, nadležni zapovjednik će ga otpustiti s izvršavanja vojne vježbe”, kažu nam iz MORH-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.