Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Vukovara 2003. smatra da Branko Borković (Mladi Jastreb) zaslužuje počasni čin general pukovnika Hrvatske vojske, a prijedlog o dodjeljivanju ovoga visokog čina ubrzo će se naći na stolu predsjednika i vrhovnog zapovjednika Zorana Milanovića.
Mnogi dijele mišljenje ove vukovarske udruge i stava su da je Borković kao zamjenik zapovjednika 204. brigade odavno trebao biti nositelj generalskog čina, no članovi Udruge zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara ovoj se inicijativi žestoko protive:
“Vrijeđa nas prijedlog da se osobi koja je bila odgovorna za obranu cjelokupnog grada Vukovara, odgovorna po dužnosti koju je obnašala ne samo za vojsku nego i civile i ranjenike, a koja je napustila taj grad u tijeku ratnih djelovanja dodjeljuje bilo kakav čin ili priznanje”, žestoko započinje njihovo priopćenje.
“Iznenađeni smo i zgroženi”
“Malo je reći da smo ostali iznenađeni, a više zgroženi prijedlogom ‘Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Vukovara 2003.’ koja planira uputit prijedlog predsjedniku i vrhovnom zapovjedniku Zoranu Milanoviću da ‘posljednjem zapovjedniku obrane Vukovara 1991. Branku Borkoviću’ dodijeli počasi čin general-pukovnika Hrvatske vojske.”
U nastavku podsjećaju kako su borbe za obranu Vukovara trajale do 20. studenog 1991. te su branitelji Vukovara itekako pružali oružani otpor srbočetničkom i jna agresoru: “Reći za osobu koja je za vrijeme borbenih djelovanja napustila položaja, napustila svoje podređene, napustila civile i ranjenika pet dana prije sloma obrane Vukovara da je zadnji zapovjednik Vukovara i još k tomu
predlagati počasni čin ni manje ni više nego general-pukovnika Hrvatske vojske u svim državama koje drže do časti i ponosa je nezamislivo”.
U priopćenju koje potpisuje predsjednica ove udruge Zorica Gregurić naglašava se da ovaj dopis, osim medijima, upućuju predlagateljima, Predsjedniku Hrvatske i ministru obrane: Ovim zahtjevom zauzimamo čvrsti stav da je obrana grada Vukovara trajala do 20. studenog 1991. godine. Izjednačavati branitelje koji su izašli u proboju spašavajući civile i ranjene sa napuštanjem bojišnice zgrozilo nas je. Branko Borković po vlastitom priznanju napustio je Vukovar pet dana prije sloma obrane, nije izašao
u proboju nego je organizirano sa još nekolicinom podređenih napustio bojišnicu!”

“Napušta li kapetan prvi brod?”
Zadnji zapovjednici obrane Vukovara, stoji u ovom dopisu, ostali su sa svojom vojskom i nisu je napuštali nego ispregovarali predaju i spas hrvatskih branitelja koji su se nakon zarobljeništva vratili u hrvatske postrojbe i nastavili časnog obraza i s ponosom obranu Domovine: “Jedan od takvih je i Matija Mandić. zapovjednik obrane Mitnice. U nedavnom obraćanju Branko Borković je rekao ‘profesionalni vojnik se ne predaje. Opcija je samo proboj ili zarobljavanje, ali ruke se u zrak ne dižu!’ zaboravljajući kako on u Vukovaru nije bio samo profesionalni vojnik već je obnašao dužnost zapovjednika obrane Grada i bio prva odgovorna osoba. Napušta li kapetan prvi brod? Što mu zakon propisuje u takvim slučajevima? U Hrvatskoj je to jasno a bilo je i u onoj propaloj državi čije zakone osobito vojne je Borković sasvim sigurno bolje poznavao.”
Na kraju članovi Udruge zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara podvlače kako ih vrijeđa prijedlog da se osobi koja je bila odgovorna za obranu cjelokupnog grada Vukovara, odgovorna po dužnosti koju je obnašala ne samo za vojsku nego i civile i ranjenike napustila taj grad u tijeku ratnih djelovanja, da se takvoj osobi dodjeljuje bilo kakav čin ili priznanje, a osobito da se takvu osobu naziva posljednjim zapovjednikom obrane Vukovara 1991. godine:
“Čast se stječe ostankom i borbom kako su to učinili uz brojne branitelje Vukovara i članovi naše udruge kojima je primarna zadaća bila obrana Vukovara i civila i koji su tu zadaću odgovorno ispunili do kraja ostajući uz Vukovarce i dijeleći sudbinu nakon sloma obrane. Za Branka Borkovića to se reći ne može!”, rijeli su kojima je ova udruga zaključila priopćenje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.