Milorad Pupovac i velikosrpska ideologija: između politike i povijesti

12.05.2024. 10:14:00

Milorad Pupovac, vođa Srpskog narodnog vijeća (SNV) i predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) , kontroverzna je figura hrvatske političke scene. Njegova uloga i stavovi često su predmet rasprave i kritike, posebno kada je riječ o njegovom odnosu prema Domovinskom ratu i ulozi srpske manjine u njemu.

Pupovčeva politička karijera započela je u okrilju Srpskog demokratskog saveza (SDS), koji je kasnije evoluirao u Srpski demokratski forum (SDF). Ne, pozadina ovog političkog puta često je obavijena sjenama prošlosti, s obzirom na podrijetlo SDS-a i njegovog vođe Gorana Hadžića, osobe povezane s ratnim zločinima tijekom Domovinskog rata.

Hadžićeva biografija opterećena je teškim optužbama za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine, što baca sumnju na moralnu i političku legitimnost pokreta koji je Pupovac naslijedio. Činjenica da se SDSS formirao iz SDS-a ostavlja gorak okus u ustima onima koji se sjećaju stradanja tijekom rata.

Pupovac je često bio predmet kritike zbog navodne selektivne memorije i nedostatka osude zločina počinjenih od strane pripadnika srpske manjine tijekom Domovinskog rata. Dok se često ističe prava Srba i pravoslavnih vjernika, zanemarujući zločine počinjene od strane četnika i paravojnih postrojbi, čini se da nedostaje ista razina osude ili ispričavanja za te zločine.

Kritičari optužuju Pupovca da svojim izjavama i političkim djelovanjem potiče podjele među građanima, umjesto da radi na pomirenju i izgradnji suživota. Stoga ga neki nazivaju "etno biznismenom", sugerirajući da njegovi politički potezi više služe osobnom interesu nego dugoročno dobrobiti srpske manjine.

Pupovac je također meta kritika zbog nedostatka reakcija na pojedine događaje iz prošlosti, poput sudbine dr. Ivana Šretera ili nedostatak sudjelovanja na komemoracijama poginulim hrvatskim braniteljima. Pitanja o njegovom odlasku u Srbiju tijekom obilježavanja važnih datuma za Hrvatsku samo dodatno potpaljuju rasprave o njegovim političkim motivima i stavovima.

Financiranje Srpskog narodnog vijeća (SNV) i časopisa Novosti: Između transparentnosti i kontroverzi

Srpsko Narodno Vijeće (SNV) predstavlja ključnu instituciju za srpsku nacionalnu manjinu u Republici Hrvatskoj. Kroz svoj rad, SNV se bavi pitanjima kulturnih, obrazovnih, jezičnih i socijalnih prava srpske zajednice, te služi kao glasnik njezina interesa. Međutim, financiranje SNV-a i njegova glasila časopisa Novosti često je predmet rasprave i kritike zbog nedostatka transparentnosti i mogućih političkih utjecaja.

Financiranje SNV-a uglavnom dolazi iz državnog proračuna, putem Ministarstva zaštite okoliša i energetike, koje je nadležno za pitanja manjina u Hrvatskoj. Osim toga, SNV prima i sredstva lokalnih i regionalnih vlasti, kao i donacija iz inozemstva, posebno od međunarodnih organizacija koje podržavaju zaštitu ljudskih prava i suživot nacionalnih manjina.

Međutim, postoji nedostatak transparentnosti u vezi s tim kako se ta sredstva koriste i raspodjeljuju unutar SNV-a. Kritičari tvrde da nedostatak jasne financijske transparentnosti otvara prostor za političke manipulacije i nepravilnosti, te da se sredstva mogu koristiti za promicanje određenih političkih agendi ili interesa pojedinaca unutar SNV-a.

Posebno kontraverzna tema je financiranje časopisa Novosti, koji je u vlasništvu SNV-a. Ovaj časopis služi kao glasilo srpske zajednice u Hrvatskoj, ali često je meta kritika zbog svojih političkih stavova i pristranosti. Financiranje Novosti iz javnih sredstava postavlja pitanja o neovisnosti i objektivnosti ovog medija, posebno kada je riječ o izvještavanju o političkim pitanjima i osjetljivim temama kao što su ratni zločini i nacionalni identitet.

Također, postavlja se pitanje služe li sredstva namijenjena SNV-u i Novostima zaista interesima srpske zajednice u Hrvatskoj ili se koriste za promicanje političke agende određenih skupina unutar SNV-a. Nedostatak transparentnosti u ovom kontekstu samo pojačava sumnje i nepovjerenje među javnošću i političkim akterima.

Stoga, dok SNV i časopis Novosti igraju važnu ulogu u "zaštiti" interesa srpske manjine u Hrvatskoj, transparentnost u financijskom i političkom djelovanju ovih institucija ključna je stvar da se iste Novosti financiraju iz državnog proračuna, a s druge strane propagiraju velikosrpsku ideologiju i isticanje govora mržnje prema Republici Hrvatskoj, provođenju njene politike i samih građana, tj. prozivanje Hrvata. Ono što oni navode da čine Hrvati prema srpskoj nacionalnoj manjini, u biti radi se o kontra verziji. Posebno omalovažavanje hrvatskih branitelja i domoljuba, vrednota Domovinskog rata. Kao da su zaboravili tko je napao i okupirao Hrvatsku. No za financiranje nisu krivi oni, etno bizmisen i vodeća stranka u Saboru u tome imaju ključnu ulogu. 

Kao što ova rasprava pokazuje, Pupovčeva uloga u hrvatskoj politici neizbježno je povezana s pitanjima identiteta, povijesti i suživota, a njegovi odgovori na ta pitanja imaju dalekosežne posljedice za budućnost zemlje i njezinih građana. Prvo treba riješiti prošlost, kao prvo, nestale u Domovinskom ratu, dok toga nema ni suživota, ali to se odnosi na populaciju koja je prošla kroz Domovinski obrambeni rat. 

I sada nakon izbora, određivanje mandatara nove Vlade, konstituiranje Sabora, bez obzira što Milorad Pupovac i SDSS ne čine većinu niti koalicijski saziv, neće Pupovac daleko od HDZ-a i državne blaganje. A potrebno mu je za 

Financiranje Kulturnih Centara Pupovac je dobio određena sredstva hrvatske države za izgradnju kulturnih centara namijenjenih srpskoj manjini. Ti centri služe kao mjesta okupljanja i promicanja kulturne baštine srpske zajednice u Hrvatskoj, te kao prostor za obrazovanje i integraciju srpskih građana u društvo.

** Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva Portala dnevnih novosti.

Izvor: Portal dnevnih novosti

Izvorni autor: Dražen Šemovčan Šeki/Foto: snimka zaslona/YT

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.