Mlinarić: SDSS ne smije biti dio vlasti zbog ratnih zločinaca u svojim redovima

03.10.2024. 16:44:00

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta, Stipo Mlinarić, komentirao je u četvrtak uhićenje Dragutina Ćelapa, čelnika SDSS-a iz Topuskog, koji je osumnjičen za ratni zločin iz 1991. godine. Mlinarić je naglasio da je njegova stranka od početka tvrdila kako SDSS ima ratne zločince među svojim članovima, zbog čega su inzistirali da ta stranka ne bude dio vladajuće koalicije.

"Domovinski pokret je ukazivao da je SDSS stranka koja u svojim redovima ima ljude koji su počinili ratne zločine i to se sada vidi na primjeru iz Topuskog gdje je uhićeni ratni zločinac bio vijećnik SDSS-a", rekao je Mlinarić na konferenciji za novinare, prenosi HRT. Dodao je da ga izjava predsjednika SDSS-a, Milorada Pupovca, da je uhićenje Ćelapa bilo iznenađenje, nije nimalo iznenadila.

"Čelnik SDSS-a Milorad Pupovac kaže da ga je to iznenadilo, ali nas to nije iznenadilo, mi smo to znali i zato smo, kada se dogovarala vladajuća koalicije dogovarala, inzistirali da SDSS ne može biti dio vladajuće koalicije", naglasio je Mlinarić.

Mlinarić smatra kako Ćelap vjerojatno nije jedini sudionik agresije na Hrvatsku unutar SDSS-a. "I kada Pupovac kaže da ge je to iznenadilo, zanima me je li iznenadilo i Draganu Jeckov (zastupnicu SDSS-a) da je na odlagalištu otpada Petrovačka dola ispod 800 tisuća kubika smeća pronađeno 13 branitelja", izjavio je Mlinarić, dodajući kako su nedavno na ulazu u Negoslavce, gdje Jeckov živi, ekshumirani posmrtni ostaci branitelja ubijenih 1991. godine.

Kao Vukovarac, Mlinarić je podsjetio na važnost Negoslavaca u Domovinskom ratu, rekavši da je tamo bilo zapovjedništvo KOS-a, odakle su se upravljali zločini u Vukovaru. Uvjeren je da su institucije zadužene za procesuiranje ratnih zločina napokon prodisale dolaskom Domovinskog pokreta u vlast bez SDSS-a, što je rezultiralo boljim traženjem nestalih i uhićenjima ratnih zločinaca.

Zbog toga je, prema Mlinariću, bilo ključno osigurati da SDSS ne bude dio vlasti te da Anja Šimpraga više ne bude potpredsjednica Vlade, a ni jedan državni tajnik iz SDSS-a ne zauzima ključne pozicije. Također je najavio kako će do kraja godine, na inicijativu Domovinskog pokreta, u saborsku proceduru ući Zakon o uklanjanju četničkih spomenika na području Republike Hrvatske.

Domovinski pokret podržava slanje hrvatskih časnika u Njemačku za obuku Ukrajinaca

Odgovarajući na pitanje o slanju hrvatskih časnika u Njemačku kako bi sudjelovali u NATO misiji obuke ukrajinskih vojnika, Stipo Mlinarić iz Domovinskog pokreta (DP) izjavio je da je sigurnost hrvatske države i građana na prvom mjestu. Podsjetio je kako su prije dvije godine glasali protiv dovođenja ukrajinskih vojnika na obuku u Hrvatsku, smatrajući da takva odluka nije u interesu zemlje.

Međutim, naglasio je da slanje hrvatskih časnika u Njemačku u sklopu misije NSATU (Sigurnosne pomoći i obuke za Ukrajinu) nije ista situacija. "Nemamo ništa protiv ove misije, jer hrvatski vojnici već sudjeluju u misijama poput one na Kosovu, a bili su i u mnogim drugim međunarodnim operacijama," izjavio je Mlinarić.

Dodao je kako će Domovinski pokret podržati takav prijedlog ako dođe u Sabor. "Vrlo rado ćemo glasati za to. Nemamo nikakvih problema s tim prijedlogom," rekao je, ističući da Hrvatska jednostavno nije imala kapacitete za obuku tisuća vojnika na svom teritoriju, što je bio razlog ranijeg protivljenja.

Iako sumnja da će prijedlog o slanju časnika doći do Sabora, Mlinarić je komentirao i stav predsjednika Republike, Zorana Milanovića, koji se protivi toj misiji zbog bojazni da bi Hrvatska time mogla biti uvučena u rat u Ukrajini. Mlinarić je tu izjavu ocijenio dijelom predsjedničke kampanje.

Zaključno je poručio kako u ovoj NATO misiji nema nikakve opasnosti za hrvatske instruktore i vojnike.

Izvor: HRT/Foto:video screenshot / Stipo Mlinarić Ćipe

Izvorni autor: PDN/HRT

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.