NAKON PUNO KIŠE: Priroda pokazala svoju snagu

13.09.2024. 17:15:00

Obilne kiše i promjene vremena donijele su ozbiljne vremenske neprilike diljem Hrvatske, a najteže pogođeno područje je Jadran, gdje je na snazi narančasto upozorenje zbog opasnog vremena. Ostatak zemlje nalazi se pod žutim upozorenjem, koje označava potencijalno opasne vremenske uvjete, prenosi Dnevno.hr

Intenzivne padaline uzrokovale su porast vodostaja rijeka, dok su u Jadranu izdan i alarm zbog mogućih bujičnih poplava. Vodostaji rijeka u središnjoj Hrvatskoj brzo rastu, a u Zagrebu, vodostaj rijeke Save porastao je za gotovo pet metara u samo 24 sata, što je dovelo do izlijevanja rijeke iz korita.

Iako se situacija polako stabilizira, prognoze za naredne dane nisu ohrabrujuće, posebno na sjeveru zemlje.

Trakošćansko jezero se puni

Na sjeveru Hrvatske, kiše su pomogle punjenju Trakošćanskog jezera, koje sada sadrži 20 tisuća kubika vode. Milan Rezo, direktor ispostave za Muru i gornju Dravu pri Hrvatskim vodama, ističe da trenutni vodostaji rijeka Mure i Drave ne predstavljaju ozbiljnu prijetnju. Vodostaj Mure u Murskom Središću trenutno iznosi 270 centimetara i očekuje se da će 16. i 17. rujna porasti na 400 centimetara, no to je i dalje ispod rekordnih razina iz kolovoza 2023. godine. Slično se očekuje i za Dravu, čiji će vodostaj porasti, no zahvaljujući praznim akumulacijskim jezerima Hidroelektrane Čakovec i Dubrava, koji su trenutno u remontu, porast će biti blaži.

Unatoč naglom porastu vodostaja Save, Tomislav Novosel iz Hrvatskih voda izvještava da Zagrebu trenutno ne prijeti opasnost. Sava je počela opadati, a trenutni vodostaji su metar niži od razina na kojima se uvode redovne mjere obrane od poplava. Slično je stanje i na rijeci Kupi, gdje se u Karlovcu očekuje vodostaj od 500 centimetara, što je također daleko ispod razina opasnosti.

Foto: Dnevno

Prognoza za idući tjedan

Situacija bi se mogla pogoršati idućeg tjedna. Novosel najavljuje da bi zbog obilnih kiša u uzvodnim zemljama, poput Austrije i Slovenije, mogli očekivati visoke dotoke na rijekama Muri, Dravi i Dunavu. Rijeka Mura mogla bi dosegnuti razinu samo pola metra nižu od rekordne iz prošlogodišnjeg kolovoza.

Meteorolozi najavljuju nastavak nestabilnog vremena diljem zemlje. Temperatura zraka u unutrašnjosti Hrvatske spustila se na 8 do 13 stupnjeva, dok na sjevernom Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije varira između 11 i 16 stupnjeva. Najviše temperature zabilježene su na srednjem i južnom Jadranu, gdje se kreću između 16 i 22 stupnja. Jaka bura s olujnim udarima dodatno otežava vremenske uvjete, osobito na Jadranu.

Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) ponovno su izdana upozorenja na moguće bujične poplave i nagle vremenske promjene, osobito u priobalnim područjima.

Izvor: Portal dnevnih novosti

Izvorni autor: Dražen Šemovčan Šeki/Foto: Dnevno.hr

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.