Čarke i koškanja između Istoka i Zapada sve su češća, neugodnija i potencijalno opasnija. O tome svjedoče dva ovotjedna vojna incidenta na dva kraja svijeta - u Siriji i u Južnom kineskom moru – koja povezuju isti akteri: na jednoj strani američka vojska, na drugoj ruska i kineska.
U srijedu je američka vojska upozorila da naoružani ruski avioni svakodnevno lete iznad njihove baze u Siriji, dok je u četvrtak i petak kineska Narodnooslobodilačka vojska objavila da je američki razarač USS Milius dva dana zaredom ušao u kineske teritorijalne vode u Južnom kineskom moru.
Prvi događaj se, dakle, odnosi na Siriju. Američki general Alexus Grynkewich, zadužen za zračne operacije u regiji, u srijedu je za američku TV kuću NBC News izjavio da su ruski zrakoplovi ovog mjeseca ravno 25 puta povrijedili zračni prostor iznad američke baze u sirijskom gradu al -Tanfu.
Kako je general istaknuo, posljednji prelet ruskih aviona iznad američke baze dogodio se baš tog dana, u srijedu, svega nekoliko sati prije njegova javljanja u program američke televizije.
- Redovito lete iznad naših jedinica... Dakle, to je neugodna situacija – požalio se general Grynkewich. Američka TV kuća podsjeća da ovo otkriće dolazi neposredno nakon prošlotjednog incidenta iznad Crnog mora, kada su dva ruska borbena zrakoplova Su-27 agresivnim letom oko američkog drona MQ-9 Reaper prisilila SAD da potopi dron u more.
General Grynkewich je rekao kako ne misli da Rusi namjeravaju koristiti oružje protiv američke vojske u Siriji, ali je dodao da njihovi letovi iznad američkog garnizona "povećavaju rizik od pogrešne procjene".
- A s obzirom na stvari poput incidenta s MQ-9 u Crnom moru, to nije ponašanje koje bih očekivao od profesionalnih zračnih snaga – rekao je general.
Još 2019. SAD i Rusija uspostavile su pravila letenja iznad Sirije kako bi izbjegli slučajne i potencijalno opasne susrete. Obje strane tada su se složile da izravno nadlijetanje međusobnih položaja na zemlji nije prihvatljivo.
- Čini se da su Rusi u posljednjih nekoliko mjeseci napustili to načelo protokola – zaključio je američki general. Ovdje valja reći da se po odredbama međunarodnog prava američka vojska u Siriji nalazi ilegalno – niti ju je ovlastio UN, niti ju je pozvala sirijska vlada. Ruska vojska u Siriju je pak došla legalno, na poziv vlade u Damasku koju priznaje i UN.
Prošlog mjeseca je republikanski zastupnik s Floride Matt Gaetz pokrenuo inicijativu da se američka vojska povuče iz Sirije, budući da Kongres SAD-a nikad nije odobrio njezino prisustvo u toj zemlji. No zastupnički dom Kongresa je 8. ožujka većinom glasova odbio tu rezoluciju: za povlačenje vojske iz Sirije glasalo je 103 zastupnika (56 demokrata i 47 republikanaca), dok je 321 zastupnik glasao za nastavak američke okupacije.
Samo dan nakon upozorenja generala Grynkewicha, na drugom kraju svijeta došlo je do napetosti između američke i kineske vojske. Zapovjedništvo Južnog krila kineske Narodnooslobodilačke vojske (PLA) objavilo je u četvrtak da je američki razarač USS Milius ušao u kineske teritorijalne vode oko Paracelskih otoka u Južnom kineskom moru, te da su ga kineski ratni brodovi otjerali.
- Američki brod je ilegalno upao u kineske teritorijalne vode (...), bez dopuštenja kineske vlade, naštetivši miru i stabilnosti u regiji. PLA je organizirala pomorske i zračne snage da prate i nadziru [brod] u skladu sa zakonom i upozorili su ga da ode - rekao je glasnogovornik kineske vojske Tian Junli.
Podsjetimo, riječ je o teritoriju kojeg Kina smatra svojim, baš kao i još nekoliko zemalja istočne Azije: Filipini, Bruneji, Malezija i Vijetnam. Upravo s tim državama Washington zadnjih mjeseci sklapa sporazume o vojnoj suradnji, što dakako pridonosi jačanju tenzija u regiji.
Američka mornarica istog je dana osporila izjavu kineske vojske, rekavši da razarač provodi "rutinske operacije" u Južnom kineskom moru te da je napustio područje vlastitom voljom, odnosno da nije protjeran.
"Sjedinjene Države nastavit će letjeti, ploviti i djelovati gdje god to međunarodno pravo dopušta", stoji u priopćenju 7. flote američke mornarice.
- Oštro zahtijevamo od SAD-a da odmah zaustavi takve provokativne radnje, inače će snositi ozbiljne posljedice nepredviđenih incidenata - rekao je u petak kineski glasnogovornik.
Ono što najviše zabrinjava je simultanost vojnih incidenata na dva kraja svijeta. Indikativno je da do njih dolazi neposredno nakon posjeta kineskog predsjednika Xi Jinpinga Moskvi, gdje su čelnici dviju najvećih sila Istoka potvrdili svoje čvrsto prijateljstvo i suradnju u borbi protiv američkog hegemona.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.