NATO-ovi ministri vanjskih poslova razmatraju pridruživanje Ukrajine: Potezi za podršku i usklađivanje s Savezom

29.11.2023. 11:00:00

Ministri vanjskih poslova NATO-a sastaju se danas u Bruxellesu s ukrajinskim kolegom Dmitrom Kulebom kako bi razgovarali o stanju na bojnom polju i potpori Zapada Kijevu, a na dnevnom redu će se također naći ukrajinsko usklađivanje obrambenog i sigurnosnog aparata sa standardima Saveza, u svjetlu mogućeg pristupanja Ukrajine u budućnosti zapadnom vojnom savezu, piše 7dnevno.

“Moramo sada početi raditi na konkretnim potezima, što možemo učiniti kao NATO da pomognemo Ukrajini da se pripremi za pridruživanje Savezu”, rekao je latvijski ministar vanjskih poslova Krisjanis Karins, navodeći kao primjer pitanja vezana uz zakonodavstvo, vojne i operabilne procedure, opremu i metode rada.

“Nema potrebe sada ulaziti u rasprave o tome kada i kako će Ukrajina ući u NATO”, rekao je Karins, ali smatra da treba poduzeti neke “praktične mjere”.

Po prvi put rasprave u okviru Vijeća NATO-Ukrajina

Ministri vanjskih poslova država članica prvi put će voditi rasprave u okviru Vijeća NATO-Ukrajina osnovanog u srpnju na summitu Saveza u Vilniusu, kada su se čelnici Saveza sastali s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, a čija je svrha olakšati suradnju sve dok se ne steknu uvjeti za članstvo Ukrajine.

“Moja poruka je da se međunarodni zakon, humanitarni zakon, mora poštovati u svim sukobima i da se civilni životi uvijek moraju štititi”, u utorak je ustvrdio predsjednik NATO saveza, Jens Stoltenberg, odgovarajući na optužbe o dvostrukim standardima Zapada.

“Ukrajina nikad nije bila prijetnja Rusiji, Ukrajina nikad nije napala Rusiju”, ocijenio je Stoltenberg, obraćajući se na konferenciji za medije u sjedištu sjevernoatlantskog vojnog saveza u Bruxellesu, te dodao kako se u svim sukobima mora primjenjivati međunarodni zakon, ali da su ratovi u Ukrajini i Gazi vrlo različiti.

Arapski čelnici optužili Zapad za nepridržavanje istih standarda

“Ruska invazija na Ukrajinu bila je ničim izazvana, cjelovita invazija druge zemlje”, poručio je šef Sjevernoatlantskog saveza. Arapski čelnici su ranije optužili zapadne zemlje da se ne pridržavaju istih standarda po pitanju izraelskog rata u Gazi, koji je pokrenut kao odgovor na Hamasov napad 7. listopada, kakve su primjenjivali po pitanju ruskog rata u Ukrajini.

“Važno je prepoznati da su situacija u Gazi i situacija u Ukrajini različite na puno načina…Tako da, naravno, Ukrajina ima pravo na samoobranu protiv neisprovociranog napada i na zaštitu svoga teritorijalnog integriteta”, zaključio je Jens Stoltenberg.

Izvor: 7dnevno/PDN/Foto:Ilustracija/Službena stranica NATO-a

Izvorni autor: PDN/7dnevno/M.K.

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.