Osječko županijsko državno odvjetništvo pokrenulo je istragu protiv osam pripadnika srpske tzv. Teritorijalne obrane zbog sumnje da su tijekom 1991. i 1992. godine počinili ratne zločine nad civilnim stanovništvom u Baranji. Ovi osumnjičenici, nedostupni hrvatskom pravosuđu, terete se za zlostavljanje, pljačkanje i ubojstvo civilne nesrpske nacionalnosti nakon okupacije Baranje od strane Jugoslavenske narodne armije (JNA) i srpskih paravojnih formacija, prenosi Direktno.hr
Detalji optužbi
Prema optužnici, prvookrivljenik i drugookrivljenik su od sredine studenoga 1991. do sredine siječnja 1992. godine u Grabovcu privodili stanovnike tog naselja nesrpske nacionalnosti u prostorije Doma kulture. Tamo su ih fizički i psihički zlostavljali, s namjerom da ih prisile na napuštanje svojih domova. Zbog brutalnih udaraca, civili su zadobivali teške tjelesne ozljede i krvarili, a mnogi su pretrpjeli dugotrajne psihičke trave.
Jedan od najtežih incidenata navedenih u optužnici dogodio se u prosincu 1991. godine kada su osumnjičenici u prostorijama Doma kulture mučili 51-godišnjeg mještanina. Ovaj nesretni čovjek, nakon što je pretrpio teška zlostavljanja, ostao je nepokretan i bez liječničke pomoći, te je na kraju podlegao ozljedama.
Optuženici su također svakodnevno zlostavljali 42-godišnji civil, nanoseći mu teške fizičke i psihičke ozljede koje su ostavile trajne posljedice.
Širenje zločina u Baranji
Osim Grabovca, zločini su se odvijali i u Kneževim Vinogradima, gdje su trećeokrivljeni, komandant Štaba TO Kneževi Vinogradi, i njegovi suradnici, protuzakonito lišavali slobode stanovnika nesrpske nacionalnosti. Zlostavljanja su se odvijala uz znanje i odobravanje njihovog komandanta, a osumnjičenici su primjenjivali grubu silu nad civilima, ostavljajući ih s ozbiljnim tjelesnim i psihičkim poslom.
Osumnjičenici se trenutno nalaze izvan dosega hrvatskog pravosuđa, no protiv njih su pokrenuti pravni postupci koji bi, ako budu dostupni, mogli dovesti do njihova privođenja pravdi za zločine koje su počinili.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.