Prioriteti na raskrižju: Jesu li Srpski kulturni centri važniji od branitelja

02.01.2025. 11:59:00

U posljednje vrijeme svjedočimo izgradnji Srpskih kulturnih centara diljem Hrvatske, što izaziva niz pitanja, posebno među braniteljskom populacijom i obitelji stradalih u Domovinskom ratu. Prema dostupnim podacima, trenutno je u tijeku izgradnja ili adaptacija nekoliko takvih centara, uključujući i onaj u Zagrebu, koji je izazvao osobne kontroverze. Procijenjena cijena izgradnje Srpskih kulturnih centara u ovoj godini iznosi 10 milijuna eura, a financiranje dolazi iz državnog proračuna, ali i iz sredstava namijenjenih obnovi i razvoju manje razvijenih područja.

Zaslužuju li podršku Srpskog kulturnog centra?

Opravdanost ovakvih investicija mnoge dovode u pitanje, posebno u kontekstu povijesnih okolnosti. Tijekom Domovinskog rata mnogi pripadnici srpske zajednice aktivno su sudjelovali u agresiji na Hrvatsku. Unatoč tome, danas im se pruža značajna financijska i politička podrška za promicanje njihove kulture i identiteta. Kritičari ovih projekata smatraju da je ovakav pristup rezultat političkog kompromisa koji ignoriraju osjećaje i potrebe braniteljske populacije i žrtava rata.

Dinamika izgradnje i ulaganja

Izgradnja Srpskih kulturnih centara odvija se ubrzanim tempom, što je u kontrastu s dinamikom realizacije projekata koji se odnose na hrvatske branitelje. Dok se za Srpske kulturne centre osiguravaju sredstva bez kašnjenja, projekti vezani uz braniteljsku populaciju često se suočavaju s birokratskim zaprekama i odgađanjima.

Vlada je ažurna po pitanju izgradnje srpskih kulturnih centara zbog političkih kompromisa koji proizlaze iz unutarnjih i vanjskih pritisaka. Takva ažurnost često je rezultat želje za očuvanjem političke stabilnosti, privlačenja podrške manjinskih zajednica ili ispunjavanja međunarodnih obveza vezanih uz zaštitu prava manjina. Osim toga, ovakvi projekti mogu biti način signaliziranja suradnje i otvorenosti prema srpskoj zajednici, što je politički korisno u nekim međunarodnim krugovima. To, međutim, može stvoriti osjećaj nepravde kod drugih skupina, posebno branitelja, koji smatraju da njihovi prioriteti nisu dovoljno adresirani.

Izgradnja Veteranskih centara

S druge strane, izgradnja Veteranskih centara ima za cilj pružiti podršku braniteljima Domovinskog rata i njihovim obiteljima. Trenutno su u funkciji četiri takva centra, dok je u ovoj godini planirana izgradnja još dva, čime bi se ukupni broj popeo na šest. Prema podacima iz prošle godine, kapaciteti postojećih centara gotovo su u potpunosti popunjeni, a broj korisnika stalno raste. To ukazuje na značajnu potrebu za daljnjim investiranjem u infrastrukturu namijenjenu braniteljima.

Potreba za stalnim smještajem

Jedan od gorućih problema je nedostatak kapaciteta za stalni smještaj branitelja kojima je potrebna dugoročna skrb. Trenutni kapaciteti su ograničeni, a potreba za ovakvim uslugama raste, posebno među starijom populacijom branitelja i onima s teškim zdravstvenim problemima. Država bi trebala prioritetno ulagati u domove i centar za stalni smještaj branitelja kako bi se osigurala dostojanstvena skrb za one koji su se žrtvovali za obranu Hrvatske.

Izgradnja Srpskih kulturnih centara otvara važna pitanja o prioritetima i pravednosti ulaganja državnog proračuna. Dok se milijuni ulažu u projekte koji promoviraju kulturu zajednice koja je sudjelovala u agresiji na Hrvatsku, branitelji i njihove obitelji često se osjećaju zanemareno. Potrebno je hitno preispitati prioritete i osigurati da branitelji dobiju odgovarajuću podršku kroz izgradnju novih centara i domova za stalni smještaj.

Jesu li agresori važniji od hrvatskih branitelja?

Pitanje koje se nameće jest zašto Vlada daje prednost izgradnji srpskih kulturnih centara u odnosu na projekte koji su ključni za hrvatske branitelje. Dok se milijuni eura ulažu u promociju kulture zajednice koja je sudjelovala u agresiji na Hrvatsku, projekti branitelja suočavaju se s birokratskim preprekama i nedostatkom financijske potpore. Ovakav pristup šalje poruku da se prioriteti države ne usklađuju s osjećajem pravde i potrebama onih koji su branili zemlju. Hrvatski branitelji, koji su se žrtvovali za slobodu i neovisnost, zaslužuju da njihovi interesi budu stavljeni na prvo mjesto.

Izgradnja Srpskih kulturnih centara otvara važna pitanja o prioritetima i pravednosti ulaganja državnog proračuna. Dok se milijuni ulažu u projekte koji promoviraju kulturu zajednice koja je sudjelovala u agresiji na Hrvatsku, branitelji i njihove obitelji često se osjećaju zanemareno. Potrebno je hitno preispitati prioritete i osigurati da branitelji dobiju odgovarajuću podršku kroz izgradnju novih centara i domova za stalni smještaj.

Izvor: Portal dnevnih novosti

Izvorni autor: Dražen Šemovčan Šeki/Foto: privatni album/ilustracija

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.