Iako je implementacija izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju bila predviđena tek za 2026. godinu, tijekom petka se dogodio preokret. Kako doznajemo od predsjednice Sindikata umirovljenika, Jasne Petrović, premijer Andrej Plenković je naložio izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju po hitnom postupku. Izmjene obuhvaćaju tri mjere koje bi trebale povećati mirovine
Naime, prijedlogom Plana zakonodavnih aktivnosti Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za 2025. godinu bilo je predloženo pokretanje procedure donošenja izmjena i dopuna Zakona o mirovinskom osiguranju (ZOMO) tijekom prva tri mjeseca sljedeće godine. Potom bi se, sukladno odluci Vlade i provedenom javnom savjetovanju, sve dalo na saborska čitanja do kraja te godine, kako bi izmjene bile spremne za stupanje na snagu s 1. siječnjem 2026. godine.
'Upravo su prihvaćeni svi naši zahtjevi koje smo imali. Plenković je odlučio tako. Ide se na hitnu izmjenu zakona. U 2025. godini se tako uvode 13. mirovina, nova formula usklađivanja mirovina i povećani staž za majke', poručila je Petrović izlazeći sa sastanka s vladajućima.
13. mirovina
Podsjetimo, riječ je o glavnim zahtjevima umirovljeničkih udruga koji su na stolu za pregovore s Vladom bili još pred kraj prošle godine.
Što se tiče 13. mirovine, ona je koncipirana kao fiksni novčani iznos koji će zamijeniti dosadašnje jednokratne dodatke. Resorno ministarstvo je bilo spremno isplatiti pet eura po godini staža, dok umirovljenički predstavnici traže jednaku osnovicu u iznosu od 10 aktualnih vrijednosti mirovina (trenutno 131,70 eura) te po pet eura za svaku sljedeću godinu staža.
'Dogovorili smo da se ta 13. mirovina, odnosno božićnica, kod nas počne isplaćivati u ovoj godini, što smo dogovorili u studenom prošle godine. Međutim prevarili su nas', istaknula je Petrović ranije za medije.
Nova formula usklađivanja
Drugi i najdugovječniji zahtjev umirovljenika je promjena formule usklađivanja mirovina. Trenutno se mirovine iz prvog stupa usklađuju sukladno rastu plaća i inflacije po omjeru 70:30 u korist većeg faktora rasta. Od sljedeće bi godine ta formula trebala iznositi 85:15. Umirovljenički predstavnici traže da se mirovine usklađuju u 100-postotnom iznosu većeg faktora rasta, neovisno o tome radi li se o rastu plaća ili potrošačkih cijena.
Analitičar mirovinskog sustava Željko Šemper ranije je upozorio da bi promjena omjera sa 70:30 na 85:15 donijela neznatno povećanje mirovina, naročito u vremenima kad ni plaće, ni inflacija ne rastu.
'Ako plaće u zadnja tri mjeseca ove godine ostanu na razini ove za rujan, postotak usklađivanja mogao bi biti samo oko dva posto, usklađivanje prosječne mirovine prema 70:30 oko 13 eura, a prema budućem omjeru 85:15 oko 14 eura, dakle tek jedan euro više', upozorio je Šemper.
Dodani staž umirovljenicama
Posljednji zahtjev tiče se dodanog staža za umirovljene majke. Naime, još 2019. godine Vlada je odlučila umirovljenicama dati po šest mjeseci dodanog staža po djetetu. Umirovljenici su tražili, a premijer Plenković u nekoliko navrata i obećao, podizanje dodanog staža na godinu dana po djetetu.
Ostaje vidjeti kako će ova mjera biti riješena, s obzirom na to da se odnosi samo na žene koje su otišle u mirovinu nakon 1. siječnja 2019. godine, dok Sindikat i Matica umirovljenika traže da se dodani staž primjenjuje na sve umirovljenice.
'To je Plenković odlučio jutros presjeći, jer je bilo čvrsto zabetonirano za 2026. godinu. Sad bi trebalo krenuti najkasnije 1. srpnja sljedeće godine. Šokiralo ga je što sam dala izjavu da je to prevara. Baš ga je šokiralo', potvrdila nam je predsjednica SUH-a.
Postoji još zahtjeva
Dodala je da su vladajući odlučili prihvatiti sve njihove zahtjeve, ali oni će se riješavati tijekom ovog mandata. Umirovljenici zahtijevaju i dopunu Zakona o privremenom uzdržavanju kako bi se teret alimentacije prebacio s baka i djedova. To bi se i moglo riješiti nedavno najavljenim osnivanjem Alimentacijskog fonda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.