U proteklom mandatu imali smo vladu iz sjene formiranu od savjetnika premijera Andreja Plenkovića, a u ovom mandatu dobili smo još jednu koju kontrolira Milorad Pupovac.
Tako govori dio nezadovoljnih ministara i članova HDZ-a koji se referiraju na način na koji je Plenković odlučio zadržati SDSS-ove kadrove u svojim redovima, odužujući se svojem nekadašnjem koalicijskom partneru i velikom prijatelju Miloradu Pupovcu.
Kada su aktualni HDZ-ovi koalicijski partneri iz Domovinskog pokreta, sjedajući za pregovarački stol s Plenkovićem, inzistirali na raskidu suradnje s Pupovcem, i dobar dio HDZ-ovaca, posebice onih s desnog krila stranke, osjetio je olakšanje jer se vjerovalo da je to početak kraja odnosa njihova šefa Plenkovića i SDSS-ova predsjednika Pupovca koji se u proteklom mandatu nerijetko postavljao kao Plenkovićev šef, zbog čega u vladajućim redovima i jest nastala krilatica “kud Milorad okom, tud Andrej skokom”.
Podilaženje Pupovcu
To se ponajprije odnosi na izdašno financiranje raznih projekata Srpskog narodnog vijeća, na čijem je čelu godinama upravo Pupovac, čiji je odnos s Plenkovićem prerastao u tako veliko prijateljstvo da ga se Plenković ni sada nije želio potpuno odreći niti se Pupovac odrekao njega. Štoviše, nevjerojatno spokojno prihvatio je činjenicu da njegova stranka neće biti dio vladajuće garniture, a i tada se u HDZ-ovim redovima moglo čuti kako je Pupovčev spokoj financijske naravi te da Plenković za njega ima rješenje zbog kojeg mu ovaj čuva leđa.
I dok Plenković pronalazi rješenje za svojeg prijatelja Pupovca, u Vladi tinja nezadovoljstvo. Ministri su frustrirani ulogom SDSS-ovih kadrova u svojim resorima, ali i time što se Plenković tako žustro borio za Pupovčeve ljude, dok HDZ prolazi kroz tešku kadrovsku krizu unatoč tomu što je iza njih niz pobjeda na izborima. Tako se čini da će HDZ teško iznjedriti kandidata koji će se moći obračunati sa Zoranom Milanovićem, a to u vladajućim redovima vide kao veliku Plenkovićevu slabost. Na te se glasine Plenković ne osvrće previše niti, ponesen izbornim uspjesima, mari za priče o podilaženju Pupovcu, kojega je, unatoč protivljenju DP-a, uspio progurati na čelo saborskog Odbora za manjine.
Dio HDZ-ovaca kaže kako je dugoročno teško očekivati da će Plenković ispuniti još jedan važan zahtjev svojih koalicijskih partnera, prestanak financiranja tjednika Novosti, što će na vidjelo izaći pri izglasavanju novog proračuna, a što bi, tvrde upućeni, moglo izazvati nove probleme u koaliciji. Dotad će Plenković biti prisiljen riješiti nezadovoljstvo među svojim ministrima kojima je u nadzor poslao SDSS-ove kadrove. Kao savjetnik ministrice Marije Vučković, koja je nedavno preuzela resor zaštite okoliša, spominje se Mile Horvat, koji tako praktički ostaje u svojem resoru jer je u prošloj vladi premijera Plenkovića obnašao dužnost državnog tajnika u Ministarstvu zaštite okoliša.
Sporna rješenja
Iako formalno nije članica SDSS-a, i Spomenka Đurić smatra se njihovim kadrom, a ona pak u ulozi savjetnice ostaje u resoru ministra Šime Erlića koji predvodi Ministarstvo regionalnog razvoja i europskih fondova, u kojem ionako već dugo nisu zadovoljni kolegicom Đurić te se pitaju tko je i zbog čega štiti. Kolegicom Đurić nije oduševljen ni ministar Erlić, ali ni dio HDZ-ovih ministara, a navodno je ostankom SDSS-ovih kadrova na pozicijama savjetnika ministara najnezadovoljniji ministar obrane Ivan Anušić, koji je i prije upozoravao da HDZ mora razmotriti suradnju sa SDSS-om.
Kada je o Đurić riječ, njome nisu impresionirani ni u Domovinskom pokretu, koji je njezinu ulogu problematizirao i u proteklom sazivu Sabora. Đurić je inače na poziciji državne tajnice od mandata Gabrijele Žalac, preživjela je i Marka Pavića, a spočitavalo joj se to što je potpisala više od 1700 nezakonitih rješenja zbog kojih je država gubila tužbe. Naime, kada netko ima projekt koji želi financirati iz fondova EU-a, javlja se Ministarstvu regionalnog razvoja, koje potom odlučuje o dodjeli novca.
Edukacija mladih
Rješenja su potpisana neovlašteno, ocijenio je sud, zbog čega je ministarstvo bilo prisiljeno isplatiti više od 40 tisuća kuna dvanaestorici tužitelja nakon presude u njihovu korist. I nakon što je u javni prostor dospjela ta nemala afera, Vlada je Đurić na zatvorenom dijelu sjednice imenovala članicom Upravnog vijeća Agencije za plaćanja u poljoprivredi, a sada prelazi na višu razinu te će savjetovati ministra Erlića.
Da priča bude do kraja apsurdna, za razliku od državnih tajnika koji mogu dobiti otkaze, Đurić i Horvat zaštićeni su poput ličkih medvjeda te dugoročno ostaju na svojim pozicijama. Inače je Đurić bivša studentica Vojnotehničkog fakulteta i nekadašnja djelatnica OESS-a koja je ujedno zaposlena u Pupovčevu SNV-u u kojem je voditeljica projektnih aktivnosti. Godinama radi na projektima povlačenja sredstava iz europskih fondova. Osim toga, godinama je bliska i s Plenkovićem, kojega je kupila još 2014. godine kada ga je pozvala da održi predavanje o radu u Europskom parlamentu na programu edukacije mladih Političke akademije Srpskog narodnog vijeća uoči europskih izbora u svibnju te godine.
Osim što je prisna s Miloradom Pupovcem i premijerom Plenkovićem, Đurić je, prema tvrdnjama onih koji je poznaju, prijateljica i s profesorom Dejanom Jovićem te novinarom Sašom Kosanovićem. Na Vojnotehničkom fakultetu na kojem se školovala jedan od predavača bio joj je i Zoran Pusić. Inače je Vojnotehnički fakultet godinama djelovao u Zagrebu, a na njemu su se obučavali stručnjaci za vojnu industriju, inženjeri elektrotehničke i strojarske te kemijske i informatičke struke na području cijele Jugoslavije.
Savjete ministrici Vučković trebao bi pak davati Horvat kojim su posebno nezadovoljni u HDZ-u, u kojem podsjećaju na izjave bivšeg HDSSB-ova saborskog zastupnika Dinka Burića koji je svojedobno u parlamentu govorio kako Horvata u Slavoniji zovu Mile Tobdžija jer je ratnih godina pucao po Osijeku.
Utučen na klupi
“Nikada nisam bio tobdžija, bio sam direktor tvrtke Jelen, nacionalnog parka koji je 1995. godine integriran u sustav Hrvatskih šuma”, tvrdio je Horvat koji je navodno u vrlo korektnim odnosima s HDZ-ovim Vladimirom Šeksom. U medijskom prostoru spominjao se nakon izbijanja požara u osječkoj tvrtki Drava International jer se sastajao s njezinim vlasnikom Zvonkom Bedeom, no Horvat je tvrdio da se ondje našao sasvim slučajno.
“Vidio sam ga iz automobila kako sjedi sam i utučen na klupi pred seoskom kafanom, gleda u vatru koja mu guta tvornicu. Napravio sam ljudsku gestu, stao i pitao ga kako je”, tvrdio je Horvat, a njegovo je objašnjenje u javnom prostoru prihvaćeno iako je požar u Bedeovoj tvornici izazvao ekološku katastrofu u gradu na Dravi i premda je SDSS-ov državni tajnik u Vladi bio zadužen baš za zbrinjavanje otpada.
Za razliku od HDZ-ovaca koji nezadovoljstvo ovom Plenkovićevom odlukom iskazuju daleko od očiju javnosti, strahujući od reakcija svojeg šefa, predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava nedavno je za Novi list još jednom ponovio stajališta svoje stranke. “Kao što vam je poznato, inzistirali smo da smo u koaliciji s HDZ-om i partnerima u kojoj nema SDSS-a. To je nešto o čemu će se još razgovarati. Jasno je svima kakvi su bili naši preduvjeti, oni nisu bili toliko veliki, bili su usmjereni na očuvanje stabilnosti, kontinuiteta te stabilnosti u vođenju hrvatske države. Rekli smo da ne možemo sa SDSS-om ni po koju cijenu i to je minimum koji treba poštovati”, izjavio je Penava, što znači da su pred Plenkovićem intenzivni razgovori s koalicijskim partnerima iz DP-a, a morat će pronaći način i da primiri svoje ministre s kojima je uspio ući u tihi konflikt priklanjajući se Pupovcu, čije je kadrove spreman instalirati kao kontrolore ljudi iz svoje stranke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.