OVO IM NIJE TREBALO
Košarkaši Srbije osvojili su brončanu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, oni su u susretu za treće mjesto svladali Njemačku sa 93:83 (30:21, 16:17, 26:25, 21:20).
'Prokleta je Amerika i zlato što sja'
Zbog slave, na dodjeli medalja, Nikola Jokić i ekipa jedva su stajali na nogama. Na društvenim mrežama osvanula je i hit-snimka na kojoj Jokić iz svega glasa pjeva hit Bobana Zdravkovića "Prokleta je Amerika i zlato što sja".
Podsjetimo, za Srbiju je ova druga olimpijska košarkaška medalja otkako nastupa samostalno na Igrama. Godine 2016. osvojili su srebro u Rio de Janeiru kada su izgubili od SAD-a. Njemačka je, pak, četvrto mjesto najboljeg plasmana u povijesti.
KAKO NA OVO GLEDA MEĐUNARODNI OLIMPIJSKI ODBOR!
Ponašanje sportaša na Olimpijskim igrama regulirano je strogo definiranim pravilima i očekivanjima koje postavlja Međunarodni olimpijski odbor (MOO) i pojedine sportske federacije. Olimpijske igre su najveći i najprestižniji sportski događaj na svijetu, a od sportaša se očekuje visoka razina profesionalizma, sportske etike i poštovanja prema pravilima, natjecateljima, sucima, organizatorima i publici.
Očekivano ponašanje sportaša:
-
Poštivanje protivnika i sudaca: Sportaši se moraju ponašati s poštovanjem prema svim natjecateljima i službenim osobama. Nesportsko ponašanje, poput vrijeđanja, omalovažavanja ili fizičkog obračuna, strogo je zabranjeno.
-
Fair play: Natjecanje u duhu fair playa znači igrati po pravilima, poštovati odluke sudaca i izbjegavati neetičke taktike poput varanja ili dopinga.
-
Primjereno ponašanje prema publici: Sportaši se trebaju ponašati primjereno prema publici, bez gestikulacije ili izjave koje bi mogle biti uvredljive. Također se potiče pozitivan i motivirajući odnos prema navijačima.
-
Održavanje dostojanstva: Sportaši se trebaju suzdržati od neprimjerenih proslava ili reakcija, poput pretjeranog slavlja ili izražavanja frustracije na neprimjeren način.
-
Neutralnost: Olimpijske igre promoviraju mir i jedinstvo, stoga je zabranjeno isticati političke, religijske ili rasne poruke na sportskim terenima ili tijekom ceremonije.
-
Nošenje službene odjeće: Sportaši trebaju nositi službenu opremu koju je odobrila njihova nacionalna olimpijska organizacija ili sportska federacija.
-
Odgovor prema medijima: Sportaši su dužni surađivati s medijima i odgovarati na pitanja na profesionalan način, bez sukoba ili iznošenja neprimjerenih komentara.
Posljedice neprimjerenog ponašanja:
Sportaši koji krše pravila ponašanja mogu se suočiti s različitim sankcijama, od opomena i novčanih kazni do diskvalifikacije s natjecanja i povlačenja medalja. U ozbiljnijim slučajevima, sportaši mogu biti suspendirani iz budućih natjecanja ili potpuno isključeni iz Olimpijskih igara.
Olimpijske igre slave sportski duh, a ponašanje sportaša na i izvan terena treba odražavati te vrijednosti.
Rasizam na Olimpijskim igrama ozbiljno je pitanje koje Međunarodni olimpijski odbor (MOO) i organizatori igara tretiraju s najvećom pažnjom. Olimpijske igre imaju za cilj promicati mir, jedinstvo i jednakost među ljudima iz različitih kultura i nacija. Stoga je svaki oblik rasizma strogo zabranjen i podložan strogim sankcijama.
Pravila i mjere protiv rasizma na Olimpijskim igrama
-
Olimpijska povelja: MOO-ova Olimpijska povelja jasno zabranjuje svaki oblik diskriminacije, uključujući rasnu, na temelju spola, seksualne orijentacije, jezika, religije, političkog ili drugog mišljenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovine, rođenja ili drugog statusa. Povreda ove povelje može dovesti do ozbiljnih posljedica, uključujući diskvalifikaciju sportaša ili timova.
-
Kodeks ponašanja: Sportaši, treneri i ostali članovi olimpijskih delegacija moraju se pridržavati Kodeksa ponašanja koji nalaže poštivanje prema svim sudionicima igara, bez obzira na njihovu rasu ili etničku pripadnost. Svaki oblik rasne uvrede ili diskriminacije strogo je zabranjen.
-
Sankcije: U slučaju kršenja pravila protiv rasizma, MOO može izreći različite sankcije, uključujući diskvalifikaciju pojedinaca ili timova, oduzimanje medalja, zabranu sudjelovanja u budućim natjecanjima i druge kazne. Nacionalni olimpijski odbori također mogu poduzeti dodatne mjere protiv svojih članova.
Inicijativa za promicanje jednakosti
-
Edukacija: MOO i nacionalni olimpijski odbori provode edukacijske programe za sportaše i članove delegacija kako bi se podigla svijest o važnosti poštivanja različitosti i suzbijanja rasizma. Ovi programi obuhvaćaju radionice, seminare i druge oblike edukacije.
-
Kampanje: Tijekom Olimpijskih igara često se provode kampanje za promicanje jednakosti i borbu protiv rasizma. Primjer takvih kampanja su "We Are One" i "United By Emotion", koje naglašavaju važnost jedinstva i zajedništva.
-
Podrška žrtvama: MOO i organizatori igara pružaju podršku sportašima i sudionicima koji su doživjeli rasizam, uključujući psihološku podršku i pravnu pomoć. Sportaši se potiču da prijave svaki oblik rasizma kako bi se mogao adekvatno riješiti.
Povijesni primjeri
Olimpijske igre imale su nekoliko značajnih trenutaka vezanih uz borbu protiv rasizma:
- Jesse Owens (1936.): Afroamerički atletičar koji je osvojio četiri zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Berlinu, suočavajući se s rasizmom i nacističkom propagandom.
- Tommie Smith i John Carlos (1968): Američki atletičari koji su podigli šake u crnim rukavicama tijekom dodjele medalja kao znak prosvjeda protiv rasne nepravde u SAD-u.
MOO i organizatori Olimpijskih igara kontinuirano rade na tome da igre ostanu simbol mira, jedinstva i jednakosti, te se svakom obliku rasizma pristupa s najvišom razinom ozbiljnosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.