Paralelno, odvijat će se preseljenje već hospitaliziranih pacijenata s Kantride, kao i iz dosadašnje zgrade Klinike za ginekologiju i porodništvo. Utvrdili smo trase kojima će prolaziti vozila s pacijentima i naše djelatnike podijelili u tri skupine timova. U noći s utorka na srijedu za hitne intervencije bit će aktivni stari lokaliteti, kaže ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Rijeka Alen Ružić
Danas je posljednji dan redovnog rada Klinike za pedijatriju i Klinike za dječju kirurgiju te Klinike za ginekologiju i porodništvo u starim zgradama na Kantridi i riječkom lokalitetu. Istovremeno na Sušaku na adresi Vjekoslava Dukića 7 traju posljednje provjere i pripreme uoči službenog početka rada nove bolnice za ženu i dijete koja će sve vanjske pacijente početi zaprimati sutra od osam sati ujutro. Paralelno, odvijat će se preseljenje već hospitaliziranih pacijenata s Kantride, kao i iz dosadašnje zgrade Klinike za ginekologiju i porodništvo.
Redoslijed selidbe
– Utorak smo uzeli kao dan posljednjih provjera za selidbu koju radimo prema jasnim i provjerenim odrednicama. U slučaju preseljenja bolnica postoje međunarodna iskustva koja smo slijedili, poput preseljenja poznate štokholmske bolnice Karolinska. Mi smo napravili pisani dokument preseljenja naših klinika koji je vrlo opsežan i ima više od 200 stranica, a dostavili smo ga i svim našim i međunarodnim institucijama koje su bile uključene u izgradnju nove bolnice, kaže ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Rijeka prof. dr. Alen Ružić.
Na temelju broja pacijenata koji se nalaze na klinikama koje se sele u novu bolnicu, kako dodaje, danas će biti učinjena prilagodba selidbe. Pritom se prvi premještaju najteži pacijenti, a to su ovom slučaju pacijenti s Odjela intenzivne njege Klinike za pedijatriju i pacijenti s Odjela za neonatologiju na Klinici za ginekologiju. Potom slijede djeca s onkološkim oboljenjima, a zatim se na Sušak sele lakši pacijenti.
Vrhunski uvjeti za sofisticirane medicinske uslugeNova Bolnica za ženu i dijete prostire se na ukupno 70.000 četvornih metara, od čega medicinski dio u glavnoj zgradi zauzima 40.000 četvornih metara. Centralna bolnička zgrada broji ukupno osam etaža, od kojih su u dvjema podzemnima garaže s oko 400 parkirnih mjesta. Pored zgrade s medicinskim uslugama, izgrađen je tehno-ekonomski blok s višeetažnom garažom te parkiralištem na krovu s ukupnim brojem od oko 180 parkirnih mjesta. U glavnoj zgradi kompleksa omogućeni su vrhunski uvjeti za pružanje sofisticiranih medicinskih usluga, kao što je novoopremljeni hitni prijem za djecu i hitni prijem za žene, polikliničke ambulante, operacijske sale, rađaonice, jedinice intenzivnog liječenja, bolesničke sobe, sobe za babinjače, djecu i roditeljsku pratnju, predavaonice i prostor namijenjen odvijanju vrtićkog i školskog programa za djecu pacijente. U ovom objektu objedinit će se i svi centralni laboratorijski prostori, oni Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku, Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu, uključujući prostore za dobrovoljne darivatelje krvi te prostori Kliničkog zavoda za mikrobiologiju i Kliničkog zavoda za patologiju i citologiju. Bolnici za ženu i dijete gravitira područje na kojem živi oko 600.000 građana Primorsko-goranske, Istarske te Ličko-senjske županije, a tome valja pribrojiti sve brojnije turiste. Vrijednost nove suvremene bolnice na Sušaku iznosi 158 milijuna eura.
|
– Utvrdili smo trase kojima će prolaziti vozila s pacijentima i naše djelatnike podijelili u tri skupine timova. Jedna skupina ostaje na dosadašnjim lokalitetima dok druga dočekuje pacijente u novoj bolnici, a treća skupina prati pacijente u transportu. Simulacija koju smo napravili pokazala je da bismo do kraja radnog dana trebali završiti s procesom preseljenja pacijenata. Zasad nemamo konačan broj pacijenata koji će biti preseljeni, budući da je iza nas produženi vikend, a tu je i broj poroda koji još uvijek nije konačan, no računamo da će od utorka do srijede doći do minimalnih odstupanja. U samom transportu sudjeluje šest vozila, a radi se o sanitetskim vozilima koja su opremljena za pružanje kompletne zdravstvene skrbi. Pacijenti koji mogu hodati i stabilnog su stanja vozit će sjedećim sanitetskim vozilima. Pet vozila su vozila KBC-a Rijeka, a jedno sanitetsko vozilo nam je ustupio Zavod za hitnu medicinsku pomoć, objašnjava Ružić.
Za sutrašnji dan sve klinike koje se nalaze u procesu preseljenja reducirale su svoj program kako bi se u preseljenje uključio maksimalan broj djelatnika i na taj način preseljenje provedeno sigurno i sa što manje stresa za sve uključene.
– Sutra od osam ujutro, ako netko od pacijenta ima potrebu za hitnom intervencijom na Klinici za pedijatriju, Klinici za dječju kirurgiju i Klinici za ginekologiju i porodništvo, one rade na adresi Vjekoslava Dukića 7 u novoj bolnici za ženu i dijete, naglašava Ružić, dodajući kako će u noći s utorka na srijedu za hitne intervencije biti aktivni stari lokaliteti.
Ravnatelj riječke bolnice posebno je zahvalan svojim kolegama koji su, kako kaže, intenzivno i predano radili na organizaciji preseljenja.
– Ključnu ulogu odigrao je tim na čelu s dr. Koraljkom Manestar i prof. dr. Ivom Bilić Čače s Klinike za pedijatriju. Same pripreme za sutrašnje preseljenje traju od svečanog otvorenja nove bolnice u veljači. Tada smo krenuli s edukacijom osoblja na nove prostore koji su moderni i kao takvi sa sobom povlače i najmodernije radne procese. Dodatni izazov je bio što se na starim lokalitetima trebao odvijati redovan rad i nije se zbog edukacije osoblja mogao zaustaviti cijeli proces, ističe Ružić.
Sutra će ujedno biti i posljednja od ukupno pet faza preseljenja koje traju od veljače. Prema Ružićevim riječima, u novim prostorima u ovom se trenutku odvijaju zadnje pripreme za prijem pacijenata, provjeravaju količine lijekova, hrane i ostalog potrošnog materijala. Danas je planiran i zadnji krug čišćenja i sterilizacije novih prostora.
Ubrzo nakon što se pacijenti presele, objekti na Kantridi i Klinika za ginekologiju i porodništvo bit će zatvoreni i zaštićeni.
– U starim prostorima treba provesti detaljnu inventuru, budući da se u njima nalaze vrijedni i iskoristivi uređaji. Već sad se prikupljaju upiti ostalih klinika u KBC-u Rijeka o njihovim potrebama te će svi iskoristivi uređaji biti distribuirani prema prioritetima. Primjerice, lokalitet na Kantridi ima više gotovo novih uređaja poput monitora vitalnih funkcija koji s obzirom da nova bolnica ima integriranu opremu ne mogu biti preseljeni na Sušak, ali će zato biti preusmjereni na druga radilišta u riječkoj bolnici, tvrdi Ružić.
Veselimo se prvoj bebi na SušakuNakon četiri desetljeća, od sutra će sve riječke bebe ponovo dolaziti na svijet u bolnici na Sušaku u kojoj je rodilište djelovalo sve do preseljenja na riječki lokalitet. – Gotovo je sigurno da ćemo već sutra imati prvu bebu rođenu u novoj bolnici za ženu i dijete i to nas u ovoj priči posebno veseli, smatra Ružić. |
Nova namjena
Posebno pitanje je što će biti sa starim prostorima preseljenih klinika u doglednoj budućnosti. Zgrada Klinike za ginekologiju koja se nalazi u okviru riječkog lokaliteta bit će prenamjene za potrebe drugih klinika riječkog KBC-a dok riječka bolnica zauvijek odlazi s lokaliteta Kantrida, inače prostora koji se nalazi u vlasništvu Grada Rijeke.
– Kantrida bi trebala ostati u našem posjedu barem do ljetnih mjeseci nakon čega će biti izvršena primopredaja cijelog kompleksa Gradu Rijeci. Slična će biti procedura s Klinikom za ginekologiju, no ona će biti raspodijeljena onim našim klinikama koje najviše trebaju prostora. Tu u prvom redu mislim na Kliniku za otorinolaringologiju koja djeluje u staroj vili, inače zaštićenom kulturnom dobru, koja primjerice nema lift. Osim ove klinike, u zgradi Klinike za ginekologiju koja ima pet katova od kojih svaki ima po 600 četvornih metara prostora, ostat će još dosta prostora i za druge naše djelatnosti, dok će nam se na Klinici za otorinolaringologiju otvoriti prostor za preseljenje dijela Klinike za psihijatriju čiji Odjel za dječju psihijatriju djeluje u vrlo ograničenom prostoru, zaključuje Ružić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.