Tko pita Branitelje o Pupovčevoj provokaciji uz Dan sjećanja na žrtvu Vukovara?

07.11.2024. 10:19:00

Politički sukobi oko Dana Sjećanja na žrtvu Vukovara

Uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 17. studenog, politička tenzija raste između različitih stranaka, posebice između Domovinskog pokreta (DP) i Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS). Stipo Mlinarić iz DP-a jasno je dao do znanja da neće dopustiti SDSS-u da na taj dan položi vijenac u Dunav, smatrajući taj čin provokacijom i pokušajem izjednačavanja žrtve i agresora.

Gradonačelnik Vukovara i predsjednik DP-a Ivan Penava podržao je Mlinarića, najavivši kako će i ove godine članovi DP-a simbolično braniti prostor uz Dunav, kao što su to činili prošle godine, kako bi spriječili bilo kakvu provokaciju koja bi omalovažavala žrtvu Vukovara. Mlinarić je također spomenuo da će ovogodišnju Kolonu sjećanja predvoditi hrvatski branitelji, uz prisustvo mladih u bijelim majicama s imenima poginulih i nestalih branitelja i civila.

S druge strane, Arsen Bauk iz SDP-a i Sandra Benčić iz Možemo! pozvali su na dostojanstveno obilježavanje, ističući važnost slobode kretanja i prava na komemoraciju. Bauk smatra da je Dan sjećanja na Vukovar državni blagdan koji treba biti obilježen bez politizacije, dok je Benčić kritizirala DP-ovu zabranu, naglasivši da je takav postupak političko degradiranje.

Igor Peternel iz DOMiNO-a izrazio je suglasje s Mlinarićem, smatrajući da je namjera SDSS-a da položi vijenac oblik provokacije, naglašavajući da njihov čin može unijeti nemir. Također je spomenuo povezanost SDSS-a i vladajuće većine zbog glasanja za proračun, što prema njegovim riječima ukazuje na političku suradnju s HDZ-om.

Nikola Grmoja iz Mosta također je izrazio mišljenje da je pokušaj izjednačavanja krivnje kroz komemoraciju u Vukovaru provokativan, pozivajući na izbjegavanje politizacije na tom svetom mjestu.

Ovi sukobi naglašavaju različite poglede unutar političkog spektra na obilježavanje Dana sjećanja, što uključuje pitanja o pravu na komemoraciju, interpretaciji zakona, te kompleksnim odnosima između DP-a, SDSS-a i HDZ-a.

Stajalište Hrvatskih branitelja o mogućem polaganju vijenca SDSS-a u Vukovaru 17. studenog jasno je i oštro – to smatraju neprihvatljivom provokacijom i neprimjerenim činom, osobito jer se radi o datumu neposredno prije masakra u Vukovaru, događaja koji simbolizira stradanje grada, njegovih branitelja i civila. Činjenica da se ovim činom odaje počast i civilnim žrtvama, ali također može biti percipirana kao implicitno izjednačavanje stradalnika i onih koji su sudjelovali u agresiji na Vukovar, u očima branitelja predstavlja omalovažavanje njihove žrtve i pokušaj revizije povijesti.

Većina branitelja smatra da je prisutnost SDSS-a, političke stranke koja okuplja predstavnike srpske manjine, na službenoj ceremoniji Dana sjećanja u Vukovaru 18. studenog, problematična. Branitelji drže da je upravo 17. studeni dan posvećen stradalnicima i da bi sve komemorativne aktivnosti trebao provoditi onaj tko nije bio na strani agresora ili  stranaka koje su imale povijesnu vezu s napadom na Vukovar.

Branitelji ističu da niti jedan pripadnik srpskih paravojnih snaga niti agresorskih postrojbi nije bio prisiljen napadati Vukovar, a čin polaganja vijenca za civilne žrtve u takvom kontekstu, osobito od strane SDSS-a, doživljava se kao politička provokacija i neprikladna gesta. Smatraju da takav čin 17. studenog, samo dan prije službenog Dana sjećanja, odvlači pažnju od središnjeg smisla i važnosti obilježavanja žrtve Vukovara. Čista velikosrpska ideologija.

Udruga branitelja i drugi koji dijele slično mišljenje stoga pozivaju na dostojanstveno obilježavanje i poštovanje prema žrtvama bez političkih provokacija i nepotrebnih incidenata. Njihovo stajalište je da svaki čin komemoracije mora biti usmjeren isključivo na sjećanje i pijetet prema onima koji su stradali zbog obrane Vukovara i Hrvatske, a ne na politizaciju i revizionizam koji bi mogli uvrijediti one koji su podnijeli najveće žrtve za slobodu.

Zabrinutost i vrlo osjetljivo pitanje vezano uz političke kontekste i simboliku odavanja počasti, posebno u Vukovaru i Koloni sjećanja. Počast i sjećanje na žrtve u Vukovaru trebaju biti autentičan izraz poštovanja prema stradanju hrvatskih branitelja i građana, bez političkih kontroverzi koje mogu narušiti iskrenu komemoraciju.

Mićo, persona non grata

Izvor: Portal dnevnih novosti

Izvorni autor: Dražen Šemovčan Šeki/Foto: snimka zaslona/YouTube

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.