Ministar Ivan Malenica u srijedu će u Saboru biti izložen kritikama oporbenih zastupnika, ogorčenih Zakonom o izbornim jedinicama što ga je on predložio, a na sjednici Odbora za Ustav doznao je što će biti njihove glavne primjedbe.
Možda je Malenica zapamtio i riječi vanjske članice Odbora Sanje Barić, koja ne odbacuje sasvim mogućnost da Ustavni sud ukine Zakon o izbornim jedinicama.
– Ovaj je prijedlog napisan bez radne skupine što je ozbiljan formalan propust. Ustavni sud ukidao je iz tog razloga i neke druge dokumente i ja se ne bih kockala zbog toga. Postoje i sadržajni problemi, razlika između Popisa stanovništva i Registra birača, po kojem su određivane izborne jedinice, toliko je velika da zdrava pamet nalaže zaključak da tu ne štima.
To budi sumnju građana, svima čini ogromnu štetu.
Drugo, ako se ide s deset jedinica s po 14 zastupnika jasno je da se ne može bez gerrymanderinga. Ovo naprosto ne može biti dobro.
Vjerojatno postoji mig Ustavnog suda da neće reagirati, ali da sam vladajuća većina ipak se ne bih kockala, istaknula je profesorica ustavnog prava s riječkog Pravnog fakulteta.
Je li doista moguće da Ustavni sud desetak ili manje mjeseci prije parlamentarnih izbora ukine zakon bez kojeg se oni ne mogu održati, jedno je od pitanja koje će u idućem razdoblju dominirati hrvatskom politikom.
Članovi Odbora iz redova oporbe iznosili su na jučerašnjoj sjednici argumente iz podneska u vezi Zakona o izbornim jedinicama koje će biti upućene Ustavnom sudu.
Arsen Bauk (SDP) pitao je Malenicu zašto podloga za krojenje izbornih jedinica nije bila posljednji Popis stanovništva, “koji je bio okidač Ustavnog suda” za odluku o stavljanju izvan snage dotadašnjeg zakona, a “nije imao nikakav utjecaj na ovaj prijedlog”.
Podsjetio je da se Popis stanovništva uzima kao vjerodostojan dokument kada se, primjerice, određuje razina prava nacionalnih manjina u jedinicama lokalne samouprave. Malenica mu je odgovorio da je Popis stanovništva bio neupotrebljiv za izradu ovog zakona, ali da bi i da su ga koristili u slučaju samo jedne izborne jedinice odstupanja u broju birača bila iznad pet posto, što dopušta i Venecijanska komisija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.