Za manje od dva mjeseca Amerika bira između Donalda Trumpa i Kamale Harris. Izbori, koji ce odlučiti smjer u kojem će ići, ne samo SAD, već i ostatak svijeta, nepredvidivi su. O njihovoj važnosti i strateškim smjernicama američke vanjske politike, kao i odnosima s Hrvatskom u okolnostima rastućih prijetnji za demokraciju, Mila Moralić razgovarala je s američkom veleposlanicom u Hrvatskoj Nathalie Rayes. Razgovor pogledajte u našem programu.
"Ljude treba uvjeriti da iziđu na izbore, glasače moramo nagovoriti da glasuju. Stoga moraju čuti što oboje kandidata imaju reći. Ovo je bila sjajna prilika da ljudi čuju što kandidati kane učiniti ako budu izabrani za predsjednika SAD-a. Mislim da je mnogo neodlučnih birača koji su jučer dobili dobar uvid u program Kamale Harris i Donalda Trumpa", rekla je veleposlanica.
U hrvatsku je stigla početkom godine, a o našoj zemlji ima samo riječi hvale. "Hrvatska doista vodi primjerom u ovom dijelu Europe. U posljednjih 30 godina Hrvatska je odradila lavovski posao. Prošla je Domovinski rat, oporavila se i postala punopravna članica NATO-a prije 15 godina. Prije 11 godina postali ste i članica EU-a, a 1. siječnja 2023. ušli ste u Schengen i eurozonu."
"Kad to ovako nabrajam, čini se da se radi o jednostavnim stvarima, ali riječ je o vrlo složenim postignućima kojima ste postali dijelom europskih integracija. Mislim da Hrvatska predstavlja svjetionik nade i uzor za države u ovom dijelu Europe. S Hrvatskom ćemo nastaviti surađivati kako bi podijelila svoja znanja sa susjedima o tome kako postati dio europskih integracija", navela je te nastavila.
Savjetovala je da podijelimo svoja znanja
"S BiH, Crnom Gorom, Srbijom i Sjevernom Makedonijom, državama koje žele ući u EU, Hrvatska može podijeliti svoja znanja o tome kako to najbolje postići, od reforme pravosuđa do demokratskih reformi… To Hrvatskoj samo daje konkurentsku prednost. Ako ostatak susjeda uđe u europske integracije, to neće osnažiti samo demokratske vrijednosti i vladavinu prava nego i ekonomsko blagostanje ovog dijela Europe, što Hrvatskoj samo može pomoći", bila je iskrena veleposlanica.
"Što se tiče ovih država, tu je i sljedeće pitanje… Sjećam se vremena kada su vrlo žarko željele ući u EU i bile su vođene progresivnim demokratskim vrijednostima. Ali u ovim političkim okolnostima imamo separatističke prijetnje, demokracija se u ovim državama potkopava. Kako postići ravnotežu u ovom pogledu? Hrvatska bi nesumnjivo opet željela biti primjer susjedima, ali dopuštaju li to aktualne političke okolnosti?", rekla je.
'Dobar posao, ali...'
Zatim se osvrnula na nedavno predsjedanje Hrvatske IHRA-om te pitanje povrata židovske imovine. "Pozdravljam hrvatsko predsjedanje IHRA-om. Mislim da je obavila dobar posao glede komemoriranja i shvaćanja povijesti u ovoj dijelu Europe kako se te stvari više ne bi ponovile. Ali postoje neka otvorena pitanja poput restitucije, imovine, pokradenih umjetničkih djela koje treba vratiti Židovima. Vidjeli smo određen napredak u tom pogledu, tri nekretnine vraćene su židovskoj zajednici. No rado bismo da toga bude više. Mislim da Hrvatska ide u dobro smjeru, zna da je to prioritet za SAD i želimo surađivati kako bismo zatvorili ovo mračno poglavlje naše povijesti", rekla je američka veleposlanica u Hrvatskoj.
Govoreći o povratu židovske imovine osvrnula se i na ulazak desnice u vlade diljem Europe pa tako i u vladu RH. Međutim, istaknula je kako vjeruje da desne političke stranke neće stopirati povrat židovske imovine. "Mislim da je to prioritet za ovu vladu. Sastala sam se s ministricom kulture i drugima u vladi koji su kazali da je to prioritet. Radujem se što ćemo raditi na tome, to je prioritet za vladu SAD-a. Hrvatska vlada rekla je da će surađivati s nama kako bismo zatvorili ovo važno poglavlje. Zapravo je to već odavno trebalo biti riješeno, a što prije riješimo otvorena pitanja, to će nam svima biti bolje", istaknula je Rayes za N1.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.