Portal Politico objavio je u popis zastupnika u sadašnjem sazivu Europskog parlamenta, koji su se na bilo koji način ogriješili o propisana pravila ponašanja. U tekstu Crna knjiga Europskog parlamenta nabrojali su sve crne ovce među europarlamentarcima. U tih 30 mjeseci, samo 13 od ukupno 705 zastupnika je zbog nepriličnog ponašanja bilo službeno kažnjeno.
Po težini kazne koju su zaradili, ovo je top lista ‘nestašnih’ europarlamentaraca.
Na prvom mjestu je Monica Semedo, zastupnica luksemburške Demokratske stranke. Ona se našla pod istragom zbog optužbi za zlostavljanje vlastitog osoblja. Istraga je trajala 10 mjeseci, a u izvještaju su nabrojani njezini prekršaji – bezbrojne uvrede, agresivno ponašanje, zastrašivanje i napade kojima je Semedo častila svoje zaposlenike. Dobila je djelomičnu suspenziju parlamentarnih aktivnosti na 15 dana, a ostala je i bez parlamentarne dnevnice koja za takav period može iznositi do 4,860 eura.
Na drugom mjestu je Angelo Ciocca, zastupnik talijanske desnice. On je u listopadu 2019. napravio incident tijekom debate o turskoj vojnoj intervenciji u Siriji. Mahao je bombonijerom za koju je tvrdio da ih je turska vlada poklonila zastupnicima. Nakon toga je istrčao iz klupe te bacio bombonijeru na pod usred rasprave pred svim kolegama. Kažnjen je suspenzijom na 5 dana, te je ostao bez dnevnice na 10 dana, što iznosi do 3,240 eura.
Sinčić i skidanje
Treći na listi je Ioannis Lagos, grčki zastupnik neonacista i osnivač ultranacionalističke stranke Zlatna zora. On je u siječnju 2020. tijekom rasprave o migrantima izvadio i poderao papir sa slikom turske zastave. Kažnjen je sa suspenzijom na 4 dana i uskraćivanjem dnevnice za 7 dana.
Osam mjeseci nakon tog incidenta Lagos je s govornice pozvao na protjerivanje ilegalnih migranata i nevladinih organizacija iz kampa na otoku Lezbosu. Optužio je humanitarne organizacije za poticanje ustanka i revolucije u kampu. Opet je kažnjen suspenzijom na 4 dana i uskraćivanjem dnevnice za 7 dana.
Na petom mjestu je Ivan Vilibor Sinčić, hrvatski zastupnik kojeg Politico opisuje kao nezavisnog političara i člana hrvatskog skvoterskog pokreta. U rujnu 2020., dok je držao govor o siromaštvu u kojem je zagovarao koncept univerzalnog temeljnog dohotka, Sinčić se ničim izazvan počeo svlačiti. Dok je objašnjavao kako Europljanima prijeti bankrot u kojem će ostati bez svega, Sinčić je tako prvo svukao jaknu, a potom ostao i bez hlača. Kažnjen je suspenzijom na 7 dana, uskratom dnevnice na 2 dana do 648 eura. Zgroženi europarlamentarci su mu i na mjesec dana zabranili da predstavlja Europski parlament na službenim putovanjima.
Popis luzera
Na šestom mjestu našli su se zastupnici, njih 6, koji su u prosincu 2021. kažnjeni jer su odbili pokazati Covid certifikate prilikom dolaska u zgradu Europskog parlamenta. Među njima se našao i Mislav Kolakušić, koji je prošao s uskratom dnevnice na 2 dana (do 648 eura).
Kolakušić se našao i u drugom članku Politica koji analizira rad zastupnika po raznim kriterijima. Tako se on istaknuo po rekordno niskom postotku glasova za bilo koji prijedlog koji je na kraju podržala većina parlamentaraca.
U samo 14.8 posto slučajeva Kolakušić je osjetio okus pobjede u sabornici Europskog parlamenta, što je uvjerljivo najniži postotak od svih 705 zastupnika, pa mu je Politico dodijelio pobjedu u kategoriji Najveći luzer, a iza njega slijedi Ivan Vilibor Sinčić, sa 19.3 posto.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.