DAMIR MARKUŠ KUTINA O RATU I POSTROJBAMA HOS-a - povijest nam ne smiju pisati neki koji sa tim nemaju veze VIDEO

11.05.2014. 09:24:33

Jučer je u Splitu otkriven prvi spomenik bojovnicima HOS-a i to IX bojni HOS-a. N a samom otvaranju na kojem se okupio veliki broj pripadnika HOS-a, nakon dugo se u javnosti pojavio i Dobroslav Paraga. Jako malo se u javnosti govori o HOS-a, govori Damir Markuš -Kutina i ne bi bilo dobro da nam povijest o HOS-a PIŠU NEKI KOJI O TOM POJMA NEMAJU, VEĆ JE JAKO VAŽNO DA UPRAVO MI KOJI SMO BILI PRIPADNICIMA, GOVORIMO I PIŠEMO O HOS-a. Stoga Vam prilažemo video u kojem Damir Markuš govori o žestokim borbama HOS-a uVukovaru gdje je Markuš bio sa svojim suborcima od kojih je danas svaki drugi pokojni, poginuo, nestao ili je umro poslije rata. VIDEO Ukratko o HOS-u Hrvatske Obrambene Snage (HOS) bile su među prvim organiziranim vojnim jedinicama koje su djelovale u Domovinskom ratu, a nastale su kao vojno krilo HSP-a, 25. lipnja 1991. Isprva slabo naoružani pješačkim naoružanjem koje su sami nabavili, prvi HOS-ovci su se iskazali u borbama sa srpskim pobunjenicima i JNA i tako privukli pažnju hrvatske javnosti na HOS i HSP. U postrojbe HOS-a dolazili su Hrvati iz domovine i Bosne i Hercegovine kao i Hrvati iz emigracije. Nakon što je borba Hrvatske za nezavisnost privukla pažnju svjetske javnosti, i neki strani državljani, profesionalni vojnici, napuštaju svoje zemlje, dolaze u Hrvatsku i pristupaju HOS-u. Oni su uvježbavali vojnike HOS-a, koji je time postao jedna od najboljih jedinica koje su pružale otpor srpskoj agresiji. Jedan od prvih kampova za obuku HOS-ovaca bio je u Žumberku na samoj granici sa Slovenijom, te su se treninzi i obučavanje vršilo na obje strane granice. Kampova za obuku je bilo diljem Hrvatske kao i Bosne i Hercegovine (Varaždin, Sveti Ivan Zelina, Split, Vrgorac, Ljubuški itd.). Iz ovih kampova izlazili su čvrsti hrvatski dečki, bojovnici spremni život dati za Hrvatsku. Obučeni i sposobni suprotstaviti se srbočetnicima i JNA. HOS-ovci su od samog početka rata djelovali na najkritičnijim točkama svih bojišta od Vukovara do Dubrovnika, kao i od Sarajeva preko zapadne Hercegovine do Bosankse Posavine, također HOS je odigrao važnu ulogu u oslobađanju Mostara, Čapljine, Neuma i Stoca. Bili su prvi u napadu a zadnji u povlačenju. Tamo gdje drugi nisu htjeli ili smjeli tamo je išao HOS. Postrojbe HOS-a I. bojna "Ivan vitez Brdar" - Livno II. bojna "Stojan Vujnović Srbin" - Domaljevac 6. bojna "Marijan Baotić" - Vinkovci IX. bojna "Rafael vitez Boban" - Split XIX. bojna "Vitez Jure Francetić" - Gospić 13. bojna "Jure vitez Francetić" - Tomislavgrad Bojna "HOS" - Čapljina 101. bojna "Do Drine" - Sarajevo I. pohodna bojna -- Zenica I. satnija "Ante Paradžik" - Jasenovac satnija "HOS" - Vukovar satnija "Lovac" "Vitezovi" - Vitez "Žigosani" - Novi Travnik satnija "HOS" - Mostar satnija "HOS" - Ljubuški Samostalna satnija osiguranja - Zagreb HOS - Rama HOS - Kakanj HOS - Fojnica HOS - Foča HOS - Goražde HOS - Konjic HOS - Visoko HOS - Jablanica B.P/H.D. braniteljski-portal.hr

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.