Dinamo izgubio preokretom Viktorije, odluka će past na Maksimiru

15.02.2019. 07:39:10

U prvom susretu 16-ine finala Europske lige Dinamo je u Plzenu izgubio od Viktorije sa 1-2, premda su ‘modri’ vodili na poluvremenu. Dinamo je poveo u 41. minuti sjajnim golom Dania Olma nakon odlične asistencije Brune Petkovića. Viktorija je izjednačila u 54. minuti golom Ludeka Pernice, a isti je igrač u 83. minuti preokrenuo rezultat. Uzvratni susret je 21. veljače na stadionu Maksimir. Nažalost, uoči, ali i za vrijeme utakmice došlo je do sukoba između BBB-a i češke policije. Policija je oko dva sata prije početka susreta pred stadion dopratila oko 1500 navijača Dinama, no samo njih 400-tinjak je imalo ulaznice pa je došlo do sukoba. Nezadovoljni zbog nepuštanja na stadion, BBB-ovci su napali malobrojne redare i policajce bacajući na njih baklje. Kako je češkoj policiji vrlo brzo stiglo pojačanje, situacija se smirila nakon 15-ak minuta. No, do sukoba je došlo i nakon što je utakmica počela jer nisu svi navijači mogli na stadion. Bila je to 13. europska utakmica ‘modrih’ ove sezone. Svoj europski put započeli su u 2. pretkolu Lige prvaka protiv Hapoel Beer Sheve (5-0, 2-2), potom su uslijedile dvije pobjede protiv Astane (2-0, 1-0), te play-off runda protiv Young Boysa (1-1, 1-2). Nakon ispadanja od Švicaraca, Dinamo je put nastavio u Europskoj ligi osvojivši prvo mjesto u skupini D ispred Fenerbahčea, Spartaka iz Trnave i Anderlechta. U šest utakmica upisali su četiri pobjede i dva neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 11-3. Sudbina je htjela da Dinamo na Valentinovo igra svoju prvu utakmicu u Europi na proljeće nakon 49 godina, a upravo na današnji datum 14. veljače 2000. godine vraćeno je ime Dinamo. Tog je dana oko 5.000 navijača ispred stadiona Maksimir čekalo ‘plavi dim’. Na glasovanju su bila prisutna 44 člana Skupštine, a 43 ih je bilo za vraćanje imena Dinamo. Večeras se ‘dan zaljubljenih’ nije pokazao tako sretnim premda je Dinamo ostvario rezultat koja ga ostavlja u igri za prolaz. Dinamo je posljednji put dohvatio euro-proljeće u sezoni 1969/70. plasiravši se u četvrtfinale Kupa pobjednika kupova u kojem je ispao od Schalkea. Dinamo je tada u 1. kolu izbacio Slovan iz Bratislave te Olympique Marseille, a potom izgubio obje utakmice od momčadi iz Gelsenkirchena (1-3, 0-1). Kao što se i očekivalo bila je ovo tvrda i čvrsta utakmica, a češki sastav je dokazao kako nije slučajno igrao Ligu prvaka ove sezone osvojivši treće mjesto u svojoj skupini. Dinamo je kreno dobro. Modri su ušli u utakmicu angažiranije i ambicioznije, no Viktorija je nakon 15 minuta počela rasti i domaćin je u 18. minuti imao prvu priliku, no Beaugel je pucao glavom pored gola. Uzvratio je Dinamo u 21. minuti, ali je Petković iz izgledne situacije pucao preko gola. Nešto bolju igru Dinamo je okrunio golom u 41. minuti. Petković je sjajnom asistencijom izbacio ‘pola češke obrane’ gurnuvši Olma u odličnu priliku, a mladi Španjolac je fantastičnim udarcem prebacio Kozačika. Češki strateg Pavel Vrba je na otvaranju drugog dijela napravio jednu izmjenu, u igru je ušao Prochazka i domaćin je zaigrao daleko bolje. U 54. minuti Viktorija je izjednačila golom Ludeka Pernica nakon ubačaja Jeana-Davida Beaugela. Francuski napadač se u 76. minuti i sam mogao upisati među strijelce, ali je glavom ponovo pucao preko gola. U 78. minuti zaprijetio je i Horava, ali je slabo pucao. U 80. minuti je napokon zaprijetio i Dinamo, Petković je pucao s ruba kaznenog prostora, ali je češki vratar obranio. Nažalost, tri minute kasnije Pernica je nakon ubačaja iz kornera ugurao i drugi gol za češki sastav. Dinamu je do sada dva puta prolazio u Europi češke klubove, a jednom je ispao. Prošli su prašku Spartu u 1. kolu Kupa UEFA 2008. godine, te Rudu Hvezde iz Brna u četvrtfinalu Kupa kupova 1960. godine, dok je ispao od Dukle iz Praga u Kupu prvaka 1958. VIKTORIJA – DINAMO 2-1 PLZEN. Doosan Arena – 11.000 gledatelja; Sudac: Serdar Gozubuyuk (Nizozemska): Strijelci: 0-1 Olmo (41), 1-1 Pernica (54), 2-1 Pernica (83) Žuti kartoni: Hubnik, Kovarik, Prochazka / Stojanović, Leovac Crveni karton: – VIKTORIJA: Kozačik – Havel, Pernica, Hubnik, Kovarik – Horava, Hrošovsky – Ekpai (od 69. Petržela), Čermak (od 46. Prochazka), Kayamba – Beaugel (od 81.Hori) DINAMO: Livaković – Stojanović, Theophile, Dilaver, Leovac – Gojak, Ademi, Olmo – Šitum (od 63. Moro), Petković, Oršić (od 76. Atiemwen) Hina