Haaški sud traži izručenje troje srpskih radikala zbog utjecaja na svjedoke

30.11.2016. 10:09:26

Haaški je sud Petra Jojića, Vjericu Radetu i Jovu Ostojića optužio da su utjecali na svjedoke u sudskome procesu protiv njihovog stranačkog vođe Vojislava Šešelja Haaški sud izdao je međunarodni nalog za uhićenje troje članova Srpske radikalne stranke koje je ranije optužio za nepoštovanje suda, priopćili su iz Haaškog suda, piše b92.net. Haaški je sud Petra Jojića, Vjericu Radetu i Jovu Ostojića optužio da su utjecali na svjedoke u sudskome procesu protiv njihovog stranačkog vođe Vojislava Šešelja, tako što su prijetnjama, ucjenama i mitom nagovarali da promijene iskaze ili da ne svjedoče. Nalog za njihovo uhićenje, Sud je vlastima u Beogradu uputio u siječnju 2015. godine, ali po tom pitanju dosad ništa nije učinjeno. Rekavši da je Srbija nekoliko puta odbila postupiti po sudskom nalogu te uhititi, a zatim i predati u Haag troje radikala, Haaški je sud 5. listopada izdao međunarodni nalog za uhićenje Jojića, Radete i Ostojića, piše b92.net, navodeći da tim nalogom s kojega je danas skinuta oznaka povjerljivosti, Haaški sud nalaže ovlaštenim službama i predstavnicima "svih država članica UN-a da odmah djeluju… s ciljem uhićenja, pritvaranja i prebacivanja u Sud“, troje optuženih. Viši sud u Beogradu odlučio je ranije ove godine da nema zakonskih osnova za uhićenje i izručenje troje radikala, zato što zakon Srbije o suradnji s Haaškim sudom predviđa obavezu izručenja samo optuženih za ratne zločine, a ne i za nepoštovanje suda, piše srbijanski portal te navodi da je sličnu argumentaciju prethodno je upotrijebila i Francuska. „Francuska je odbila izručiti Haaškome sudu svoju državljanku Florence Hartmann, osuđenu na sedam dana zatvora zbog objavljivanja povjerljivih odluka suda iz procesa Slobodanu Miloševiću. Hartmann  je na kraju uhićena u Haagu na dan izricanja presude Radovanu Karadžiću i izdržala je dvije trećine kazne u zatvoru, poslije čega je oslobođena“.  

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.