Hrvatska pobijedila Island i osvojila prvo mjesto!

27.06.2018. 09:34:48

Vatreni se nalaze na vrhu skupine sa šest bodova i protiv Islanda idu po potvrdu prvog mjesta u skupini. S tri pobjede hrvatska je nogometna reprezentacija završila kao najbolja momčad skupine D i izborila osminu finala Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji. Večeras smo u Rostovu svladali tvrdi Island (2:1) i sada se okrećemo utakmici osmine finala SP-a protiv Danske u Nižnji Novgorodu. S tri pobjede hrvatska je nogometna reprezentacija završila kao najbolja momčad skupine D i izborila osminu finala Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji. Večeras smo u Rostovu svladali tvrdi Island (2:1) i sada se okrećemo utakmici osmine finala SP-a protiv Danske u Nižnji Novgorodu. S bitno izmijenjenom momčadi, bilo je to jedno poluvrijeme za zaborav, eksperimenti koji su potvrdili da o nekim stvarima ne treba niti pomišljati. No, dogodilo se i ono što čekamo već dugo vremena, kada je napadačka igra Ivana Perišića u pitanju. No, posebno moramo istaknuti učinak Milana Badelja koji je, potpuno zasluženo, ponio epitet najboljeg igrača susreta. Sva sreća da je iscurilo tih 45 minuta kada je islandski pritisak bio na vrhuncu. Sva sreća da smo u tim trenucima imali Lovru Kalinića na vratima. Naš je vratar sjajno reagirao u nekoliko navrata i spasio nas islandskog vodstva. Bilo je to oglednih 45 minuta kako ne smijemo ili ne možemo igrati na ozbiljnoj razini. Islanđani su tražili svoju priliku iz prekida, no nametnuli su nam ritam igre u spomenutom razdoblju. Jasna je također još jedna stvar, a to je da Mateo Kovačić ne može igrati ovu ulogu u momčadi. Sva sreća da smo imali silno raspoloženog i motiviranog Milana Badelja koji je činio da izgledamo kao ozbiljna momčad. U otvaranju nismo imali dubinu, ali ni širinu jer su nam bekovi bili defenzivni. Nije bilo pravih dubinskih, odnosno okomitih proigravanja. Još su i nastojanja Andreja Kramarića izgledala dobro. Naš je napadač dobro dolazio po loptu, no Marko Pjaca nije popunjavao taj prostor. Dobro, dečko se još uvijek vraća od ozljede i logično je da će mu trebati vremena da se vrati na prvobitnu razinu. I kada bismo stvorili neku polupriliku ili izašli organizirano iz islandskog bloka, nije bilo pravog rješenja u zadnjoj trećini protivničke momčadi. S druge strane Islanđani su nas stalno stiskali, čekajući svoju priliku. Na sreću, u prvom poluvremenu ona nije došla. Uz ponešto sreće uspijevali smo blokirati sve njihove pokušaje. A prvi put kada je vezni igrač ušao iz drugog plana, poveli smo. Milan Badelj sjajno je natrčao i još bolje poklopio loptu i poslao je iza leđa islandskog vratara u 53. minuti. Samo koju minutu ranije, naš je veznjak sjajnim udarcem s dvadesetak metara pogodio gredu. Da je lopta išla malo niže, bio bi to jedan od najljepših pogodaka dosadašnjeg dijela Svjetskog prvenstva. A ono što je bilo izvjesno više od pola sata, dogodilo se u 75. minuti. Gylfi Sigurdsson najprije je primorao Dejana Lovrena na igranje rukom, a onda je sam sigurno izveo slobodan udarac i zabio svoj 20. pogodak u 60. nastupu za islandsku nacionalnu vrstu. Islanđani su i veći dio drugog poluvremena igrali svoju igru. Strpljivo su čekali priliku iz kontranapada i prekida. S druge strane, mi smo čekali nekakav individualni pokušaj. Probao je Ivan Perišić u 85. minuti, no njegova je lopta otišla preko vratnice. Kao da je najavio ono što će se dogoditi samo pet minuta kasnije. Dojam je da smo ga dugo čekali na pravoj razini u reprezentaciji, no on možda nije pružao u napadu ono što se od njega očekuje. Ponajviše jer se uglavnom podređivao igri naše reprezentacije u obrani. Milan Badelj još jednom je sjajno reagirao, oduzeo loptu i proigrao Perišića. Naš je krilni napadač sjajno ušao i kroz ruke islandskog vratara poentirao za pobjedu naše reprezentacije.