IZGUBILI SMO I BRONCU Barakude odlično startale, imali i četiri razlike, ali Crnogorci su se vratili, pa zabili odlučujući gol minutu prije kraja!

26.01.2020. 18:50:00

U dosta zgodnoj, novoizgrađenoj Duna Areni (otvorena 2017.) koja sjedi pored Dunava, hrvatski su vaterpolisti dogurali do utakmice za broncu, utakmice koja je nudila mogućnost da u ustima ipak ostane okus pobjede. Silno razočaranje uvuklo se u njih, ali i u izbornika Ivicu Tucka nakon tijesnog poraza od Španjolaca u polufinalu.

Očito da je tmurno raspoloženje bilo nepremostiva prepreka u ovom ogledu u kojemu je Crna Gora slavila 10-9.

Zadatak stručnog stožera bio je jasan – ključ pobjede nije ležao u nikakvoj taktičkoj pripremi ni otkrivanju detalja u igri crnogorskog sastava koji bi nas pogurnuo do slavlja, ključ je bio „ispraviti“ psihu svojim igračima. Obično u utakmicama za treće mjesto pobjeđuje momčad koja prije ostavi iza sebe bolan poraz na prethodnoj stanici, a ovog puta to nije bilo tako jednostavno. Jer, Crnogorci su svoje napravili ulaskom u četvrtfinale, sve dodatno im je bilo ravno jackpotu, dok su Hrvatske ambicije ciljale ulazak u finale.

U reprizi utakmice po skupinama, Vladimir Gojković nadao se da će njegova momčad krenuti bolje u susret nego u prvom okršaju ovih reprezentacija. Crnogorci su u svom prvom napadu fino izigrali hrvatsku obranu, ali je Petkovića zaustavio Marcelić, koji je na vratima zamijenio Bijača (vuče ozljedu već neko vrijeme), a nakon toga je crnogorski sastav akumulirao dva peterca, srušivši nade svog izbornika u dobar početak.

Za prve pogotke na utakmici pobrinuo se Maro Joković, pogodivši iz peterca za 1-0 nakon minutu i pol igre, a onda i dvije minute kasnije s istog mjesta. Hrvatska obrana je odlično funkcionirala u prvoj dionici igre – nekoliko šuteva je završilo u bloku, a ostatak je obranio Marcelić. Hrvatima je uzvratio Ivović golom u sedmoj minuti. Plus dva vratio je Vukičević u idućem napadu.

Početak druge četvrtine obilježio je gol Draškovića za 3-2, a onda je uslijedio potez utakmice, ali onaj obrambeni. Marcelić u istom napadu brani dva mrtvaca Crnogoraca s valjda metra udaljenosti i zaslužuje pljesak publike. Na drugoj strani zabio je Vrlić s centarske pozicije.

Golovima BukićaLončara i Fatovića Hrvatska je sa 7-3 (Ivović je zabio za Crnu Goru) otišla na poluvrijeme.

Kada je Brguljan zabio za 8-7 minutu prije kraja treće četvrtine, okrunivši crnogorsku seriju 4-1, na hrvatskoj klupi upalio se alarm – igra je bila bezidejna, šutiralo se iz loših situacija, ili se pak ziceri nisu pospremali. Loša sjećanja na ogled iz skupine su se vratila...

Egal utakmicu na koncu je prelomio najbolji igrač Crne Gore – Ivović, ali i sjajna crnogorska obrana. Ivović je zabio za 10-9 na manje od minutu prije kraja. Hrvatska je nastavila biljedom igrom u napadu i tu je priči bio kraj.

Ivica Tucak je prije utakmice dugo sjedio pomalo odvojen od ostatka stožera, zamišljen, vjerojatno je još prebirao u glavi po momentima iz ogleda sa Španjolcima, ali nakon Crne Gore je mogao tek polovično biti zadovoljan. Bit će zasigurno još zadovoljniji, ako u ožujku bukiramo Tokio...

HRVATSKA - CRNA GORA 9:10

HRVATSKA: Bijač - Bušlje - Vukičević, Joković - Bukić, Garcia - Vrlić

Klupa: Macan, Lončar, Fatović, Miloš, Benić, Marcelić

CRNA GORA: Lazović - Čučković - Petković, Brguljan - Ivović, Drašković - Spaić

Klupa: Radović, Obradović, Vidović, Đurđić, Pješivac, Tešanović

* * * * *

Gotovo je! Hrvatska nije uspjela osvojiti brončanu medalju. Crna Gora je vodila jednom, ali je to bilo dovoljno.

Joković nije uspio realizirati naš napad i to je gotovo - Crna Gora je osvojila brončanu medalju. Sada samo trebaju čuvati loptu do kraja utakmice, a to nije problem

9:10 Ivović je precizan za prvo vodstvo Crne Gore

Lončar je napravio faul u napadu 1:16 do kraja utakmice

9:9 Bušlje je dobio treće isključenje, a Spaić je bio precizan. 1:36 je do kraja utakmice

Nismo iskoristili igrača više, opet smo loše organizirali napad, a Garcia je na kraju uputio dosta 'mekan' šut. Srećom, opet smo dobro odigrali u obrani. No, napravili smo grešku u napadu pa se vratio posjed Crnoj Gori

Bušlje nije bio precizan, a Crna Gora je opet odigrala loš napad. Obradović je zatim zaradio isključenje pred golom Marcelića, a Tucak je sada tražio time-out. Ostalo je 2:54 do kraja utakmice

Četiri minute prije kraja isključen je Vukičević, crnogorski izbornik je tražio time-out, ali Petkoviću je lopta ispala iz ruke

9:8 Isključen je bio Bušlje, a s prve stative Pješivac je lijepo prenio loptu iza Marcelića

9:7 Imali smo dva igrača više. Isključeni su Vidović i Ivović, a precizan je bio Fatović

Prošle su dvije minute u posljednjoj četvrtini, a nema golova. I dalje ne izgleda to dobro u hrvatskom napadu.

Završila je treća četvrtina. Rezultat je 8:7, a Hrvatska se mora zabrinuti jer ne izgledamo dobro. Crna Gora je krenula agresivno u obrani, zaustavili su naše sidrune pa nismo imali toliko igrača više kao u prve dvije četvrtine, a na cijelom turniru je jasno kako imamo problema s vanjskim igračima, odnosno nemamo previše igrača koji su u stanju sami sebi stvoriti poziciju

8:7 Agresivni su Crnogorci u obrani, ne možemo ih nikako probiti, a situaciju je iskoristio Brguljan koji je isplivao kontru, lijepo sačekao Marcelića da padne i savladao ga za minimalnih 8:7

Marcelić je obranio novi pokušaj loba. Dobro je da prednost nije pala samo na 'minus jedan'

Vrlić je opet zaradio isključenje protivničkog beka, dobio odmah loptu, ali nije na vrijeme pucao pa su ga Crnogorci zaustavili, a suci svirali 'topljenu loptu'

Budimpesta, 260120.
34 LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu.
Utakmica za broncanu medalju Hrvatska - Crna Gora.

8:6 Kad su svi čekali siloviti šut s vanjske pozicije, Ivović se odlučio na lob i tako prevario Marcelića

Razbranili su se sada vratari na obje strane. I Marcelić i Lazović su imali nekoliko obrana, a dvije i pol minute prije kraja treće četvrtine moramo utvrditi kako je Hrvatska pala u napadačkoj igri.

8:5 Lijep je gol postigao Drašković s desne strane. Marcelić je bio nemoćan

8:4 Razbranio se Lazović, obranio jedan udarac Jokovića, ali nije mogao ništa protiv Vrlića koji je nakon isključenja ostao potpuno sam na 2 metra od protivničkog gola

Odlično je Lazović obranio udarac Vrlića s 2 metra. U nastavku je bio isključen Čučković, ali Bukić je izgubio jednu loptu. Srećom je Ivović u polukontri pogodio vratnicu

7:4 Prvi gol u trećoj četvrtini postigao je Ivović. Njegov treći gol na utakmici, opet nismo na vrijeme zatvorili njegov šut s vanjske pozicije

Gotova je druga četvrtina. Rezultat je 7:3, a u zadnjem napadu je opet siguran bio Marcelić koji je obranio udarac Petkovića

7:3 Ulazio je u igru isključeni Brguljan, a Fatović je bio precizan s lijeve strane. Opet plus 4

6:3 Lijepa akcija Crnogoraca. Đurđić je asistirao, a Ivović postigao gol

6:2 Odlično igra Hrvatska. Tucak je iskoristio time-out, a Lončar postigao gol s igračem više

Crna Gora nije iskoristila dva igrača više zaredom. Sada je neprecizan bio BrguljanLončar je imao priliku za 6:2, ali je Lazović lijepo obranio

5:2 Lijep je gol s igračem više postigao Bukić. Isključen je bio Radović

4:2 Vrlić je lijepim golom s dva metra nagradio Marcelićeve obrane

Što je sada branio Marcelić! Imala je Crna Gora igrača više, a nakon što su pogodili vratnicu, dva puta je Marcelić obranio 'odbijanac' sa samo par metara

3:2 Gol je postigao Drašković s potpuno iste pozicije kao Ivović maloprije - s lijevog vanjskog, naša obrana mu nije dovoljno blizu prišla

Gotova je prva četvrtina. Rezultat je 3:1 Hrvatska igra dosta dobro u obrani, a raspoložen je Marcelić. U napadu su naši sidruni velika zagonetka za crnogorsku obranu.

3:1 Vratili smo se na dva pogotka razlike. Isključen je bio Vidović, precizan Vukičević

2:1 Prvi gol za Crnu Goru postigao je Ivović s vanjske pozicije. Ostalo je još 1:22 do kraja četvrtine

Opet Marcelić brani, sada jedan udarac s 5-6 metara. Na drugoj strani je Vrlić izborio novo isključenje Crnogoraca, ali Joković je bio neprecizan

Još jednom smo se obranili s igračem manje. Prvo je Marcelić zaustavio udarac Petkovića, a zatim je Bukić blokirao Radovića. Na drugoj strani Lazović brani udarac Jokovića.

2:0 Novi peterac za Hrvatsku, ovaj put ga je izborio Vrlić. Opet je bio precizan Joković

Isključen je bio Benić, ali dobrim blokom smo zaustavili udarac Ivovića

Nismo iskoristili igrača više, čak ni opucali na gol. Isključen je bio Obradović, izborio ga je Lončar.

Marcelić je upisao drugu obranu, a nakon toga smo dobrom igrom na centru oduzeli loptu.

1:0 Joković je doveo Hrvatsku u vodstvo iz peterca kojeg je izborio Bukić nakon jedne kontre

Prvi napad je imala Hrvatska, ali ga nismo iskoristili. Na drugoj strani je bio isključen Macan, a prvi obranu je upisao Marcelić koji je na golu zamijenio Bijača

* * * * *

17:30 Počela je utakmica, idemo 'Barakude'!!!

17:29 Zadnji podatak prije nego utakmica počne - Hrvatska ima četiri medalje s europskih prvenstava: 1 zlatnu, 2 srebrne i 1 brončanu

17:28 Sergej Naumov i Raffaele Colombo su suci utakmice. Nadamo se da ih nećemo previše spominjati

17:24 Podsjetimo kako smo protiv Crne Gore igrali u drugom kolu u skupini na ovom EP-u. Pobijedili smo rezultatom 11:10, ali bilo je u toj utakmici i 10:5 za 'Barakude'. No, onda smo se opustili i primili pet golova zaredom pa dopustili neizvjesnu završnicu u kojoj smo ipak upuisali pobjedu

17:20 Problemi su stisnuli Crnogorce u završnici nadmetanja u Budimpešti. Naime, polovicu momčadi (6-7 igrača) uhvatila je viroza, poneke i povišena temperatura. Najiscrpljeniji su bili vanjski Marko Petković i branič Dimitrije Obradović, do te mjere da su preskočili zadnja tri treninga, pa i obična rasplivavanja, te ostali u hotelskoj sobi.

Opet, kada se igraju zadnje minute na velikom natjecanju, više se ne gleda temperatura. Doduše, s poprilično iscrpljenim organizmom odigrati zahtjevnu utakmicu nije nimalo lagano. (Dean Bauer(

17:00 Pola sata prije početka ogleda za treće mjesto, završio je ogled za petu poziciju. U utakmici koja se vjerojatno nikome nije igrala Srbija je s 8:7 pobijedila Italiju.

Izvor: Jutarnji list

Izvorni autor: Petar Zobec/Foto: Vladimir Dugandžić/CROPIX