"Hrvatska vlast udžbenike nam je slala, ali srpska strana opstruirala je tiskanje knjiga. Obrazovanje je zbilja najteži dio kada su u pitanju prava. Hrvatska strana tražila je rješavanje pitanja udžbenika, ali nismo se daleko pomakli po tom pitanju- rekao nam je Bačić.
Tko bi se nadao da će deklarirani četnički vojvoda Tomislav Nikolić postati tolerantan, i to baš prema nacionalnim manjinama, pitanje je to koje se nametnulo iz medijskog cirkusa kojega je sprskoj, ali i dijelu hrvatske javnosti servirao proteklih dana. Oglasila se o slučaju udžbenika koje je Nikolić donirao i njegova savjetnica Stanislava Pak poručivši da Nikolić poštuje bunjevačku manjinu u Srbiji. Štoviše, prema njenim riječima on podržava njezin napredak. Zgodna reakcija na kritike reklo bi se, no hrvatski narod više nego dobro zna tko je zloglasni vojvoda koji je haračio po Gradu heroju. Zapitati se onda ponovno valja tko bi još od Nikolića, koji se krije iza maske velikog europejca, očekivao poštivanje manjine? Mnogo je onih koji i danas vjeruju da u Nikolićevom srcu živi sam o Velikoj Srbiji. Vjeruju mnogi no ne i hrvatska ministrica Pusić koja je svojedobno kazivala da sa njegovom radikalnom politikom nije upoznata, mora da je prespavala jedan dio povijesti koju hrvatske žrtve nisu i neće zaboraviti.
Kada je riječ o poštivanju manjina, zašto isti taj Nikolić nije poštovao vukovarsku žrtvu i vukovarsku većinu, kada je ne tako davno govorio da je Vukovar srpski grad u kojega se Hrvati nemaju što vraćati? Njegova savjetnica Pak svoju izjavu nadopunila je tvrdnjom da se Srbija brine o Bunjevcima, ali i dodala da u povijesti civilizacije nije zabilježeno da se genocid provodi tiskanjem knjiga. Odlično da se dotakla baš te tematike. Nedavno je u razgovoru za naš portal predstavnik hrvatske manjine u Srbiji Slaven Bačić progovorio o problemima sa obrazovanjem. "Hrvatska vlast udžbenike nam je slala, ali srpska strana opstruirala je tiskanje knjiga. Obrazovanje je zbilja najteži dio kada su u pitanju prava. Hrvatska strana tražila je rješavanje pitanja udžbenika, ali nismo se daleko pomakli po tom pitanju", rekao nam je Bačić. Nakon njegove izjave valjalo bi Stanislavi postaviti pitanje - je li u povijesti civilizacije zabilježen primjer u kojem je tiskanje knjiga genocid?
Ista ta savjetnica odnos prema Hrvatima u svojem dvorištu posve je ignorirala, baš kao što to čini aktualna srpska vlast. No, zato rado zaviri u hrvatsko dvorište komentirajući licemjerno odnos Hrvata prema srpskom manjini. Ali tko nam je uostalom kriv kada sami biramo političke predstavnike koji im to dopuštaju. Družila se tako svojevremeno Pak sa bivšim gradonačelnikom Vukovara Željkom Sabom. I to baš u jeku najvećih prosvjeda protiv dvojezičnih ploča, onih dana kada je nesretni Darko Pajičić teško ozlijeđen. Imao je Sabo potrebu da se opravda kolegama iz Srbije, ali objašnjenje nije najbolje prihvaćeno, ako je suditi po izjavama gospođe Stanislave.
"Nismo došli u inspekciju, već da doprinesemo smirivanju stanja. Mislimo da je nužno da se primjena zakona poštuje u cjelini, a ne da se zakoni primjenjuju selektivno", izjavila je savjetnica deklariranog četničkog vojvode grebući svojim riječima licemjerno i bezlično po ranama vukovarskih majki, očeva, kćeri i branitelja. Rekla je isto tako na tragu one Pupovčeve, da dvojezičnost i ćirilica ne štete ničijem integritetu. Prema njezinim riječima, vukovarski su Srbi lojalni građani Republike Hrvatske, a kako smatra, stječe se dojam kako se od njih traži da dokazuju tu lojalnost, a to pak dovodi do uzenemirenosti pripadnika srpske zajednice. Zasmetala je tako Stanislavu uzemirenost srpske zajednice, ali ne brinu je nemiri koji muče hrvatsku zajednicu u njenoj zemlji. Kada je riječ o dvojezičnosti na kojoj Srbi u Lijepoj našoj inzistiraju za Hrvate u susjednoj Srbiji to je nepoznat pojam.
"Nema razbijanja ploča jer ploča niti nema. Mi imamo hrvatski kao službeni jezik, ali vrlo je malo toga u praksi. Treba reći pravu istinu. Primjerice dali su nam emisiju tu na radiju, ali ona traje pola sata i emitira se subotom u devet na večer. Tko sluša radio subotom u devet na večer", zapitao se Bačić. Također, istaknuo je da su Hrvati uznemireni zbog učestalih napada i prijetnji. Stoga se nakon svega navedenog valja zapitati do kada ćemo licemjerima iz susjedstva dopuštati grebanje po hrvatskim žrtvama, dok s druge strane u susjedstvu hrvatski narod živi ostavljen, zaboravljen i ugrožen?
- Autor: Iva Međugorac/Dnevno.hr
- Photo: Screenshoot youtube
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.