PLETER JE SKUPLJI OD SVIH, A UŽIVA SVE PREDNOSTI! Država pomaže, a obroci koštaju od 20 do 30 kuna! Ugostitelji tvrde da oni istu stvar rade za 18 kuna

13.01.2021. 09:58:00

Državna tvrtka Pleter Usluge s približno 1200 zaposlenih došla je o fokus javnosti kada je postala poznata informacija da bi upravo ta tvrtka trebala preuzeti posao prehrane stanovništva na potresom pogođenom području. Javnost se tada zapitala što je radio Pleter do tog trenutka i zašto nisu od prvog dana hranili stanovnike razorenih područja?

Direktor Marijan Mareković odbacuje optužbe prema Pleteru. Tvrdi da tvrtka Pleter koju vodi kuha na Baniji od prvog dana potresa. Navodno svakog dana pripremaju 3600 obroka za institucije i druge civilne osobe koje su smještene u vojarni te da svakog dana isporučuju te obroke.

Ono što je dodatno diglo buru u javnosti jest najava direktora Marekovića kako će državu obroci koje će Pleter u budućnosti pripremati za pogođena područja koštati oko 20 do 30 kuna. Postavlja se pitanje je li to realna cijena budući da u mnogim kantinama i menzama obroci koštaju znatno manje. 

Mareković je za Jutarnji list rekao kako je u Zagrebu moguće jesti i za manje od 20 kuna, ali da treba imati na umu kako sve te namirnice treba i dovesti na Baniju zbog čega je i cijena obroka veća.

Kako se čini iz odgovora direktora Pletera, još uvijek nije točno određeno koliko bi ti obroci mogli koštati. 

Pleter kako je već dobro poznato kao državna tvrtka posluje s državom i njoj obroke naplaćuje u rasponima od 20 do 30 kuna. Riječ je o cjelovitim obrocima (juha, glavno jelo, kruh, salata, desert). Kada je riječ o konkurentnosti, Pleter posluje s državom koja ga istovremeno i potpomaže na razne načine. Ali to nije sve, ova tvrtka svoje radnike plaća izrazito malo. Prosječna plaća daleko je ispod prosjeka u ugostiteljstvu, pa su i ovdje u prednosti. Unatoč tome, Pleter uspijeva biti skuplji od tržišta.

Ipak, zanimljivo je izvješće Državne revizije o radu MORH-a iz 2013 godine u kojem stoji kako Pleter ima zadržanu dobit, dok je kvaliteta usluge u kontinuiranom padu.

Osim toga i oni koji se bave istom djelatnošću kao i Pleter tvrde da je cijena previsoka. “Držimo menzu u jednoj korporaciji i tamo prodajemo grah s kobasicom po tržišnoj cijeni od 18 kuna iz koje plaćamo radnike, trošak namirnica, režije i najam te nam još ostaje i dobit. Dakle, cijena od 20 do 30 kuna po obroku uzevši u obzir sve prednosti koje ova tvrtka ima u odnosu na druge na tržištu, nije opravdana

Izvor: Dnevno.hr

Izvorni autor: Valneo Kosić/Foto: fah

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.