Zabrinjavajuće što vlast u rukama u Srbiji drže oni koji su sa Šešeljem dijelili politička uvjerenja, zaključio je Tuđman.
Haaški sud na slobodu je zbog narušenog zdravlja odlučio pustiti Vojislava Šešelja, koji se vraća u Beograd gdje ga, ako je suditi po pisanju srpskih medija, s oduševljenjem očekuju. Dobrodošlicu je osvjedočenom ratnom zločincu poželio srpski premijer Aleksandar Vučić, a proslava se tim povodom organizira čak i u Hrvatskoj. Srbi u Borovom Selu u jednom od lokalnih kafića spremaju proslavu, na koju su pozvani njihovi susjedi iz okolnih mjesta. Svoj glas o ovoj temi pustili su i predstavnici vlasti u Hrvatskoj, no njihove reakcije sve su samo ne negativne, što bi se očekivalo od nekoga tko zastupa interese hrvatskog naroda.
Srb: Nikolić i Vučić su Šešeljevi učenici
Šešeljev izlazak na slobodu već danima komentira predsjednik HSP-a Danijel Srb, a u razgovoru za naš portal prozvao je sud u Haagu povlačeći paralelu između ovoga slučaja te situacije koja je svojevremeno zadesila pokojnog hrvatskog generala Đuru Brodarca. "Želim napraviti usporedbu sa statusom kojega je imao heroj Domovinskog rata Đuro Brodarac koji je bio zatvoren upravo u Osijeku u istražnom zatvoru u kojem je umro zbog bolesti. Tu treba napraviti razliku u pristupu kojega ima Međunarodni Haaški sud i hrvatski sudovi prema s jedne strane našem heroju, a s druge strane prema osobi koja se svojim zločinima ponosi", kaže Srb. "Ponašanje hrvatskog pravosudnog sustava u vrijeme bivše vlade bilo je nekorektno prema hrvatskim braniteljima", drži pravaš te dodaje kako sada ispada da je Haaški sud korektniji prema Šešelju, no što su u našoj zemlji korektni prema hrvatskim braniteljima.
Šef HSP-a osvrnuo se i na reakciju hrvatske vlasti, a poseban naglasak stavio je na ministricu vanjskih poslova Vesnu Pusić. "Kada je u pitanju ministrica vanjskih poslova, slušajući je imao sam dojam kao da slušam glasnogovornika Haaškog tribunala, a ne hrvatsku ministricu vanjskih poslova. Njena je reakcija bila opravdavajuća po Haaški tribunal, što je za Hrvatsku nedopustivo", kaže Srb. No, premda je reakcija hrvatske vlasti nedovoljna, zanimljiv je način na koji su reagirale vlasti u susjednoj Srbiji. Ali to našega sugovornika ne čudi previše jer kao što sam kaže Vučić i deklarirani četnički vojvoda, odnosno srpski predsjednik Tomislav Nikolić učenici su Šešeljeve škole, on je njihov politički otac. "I ovim dočekom Šešelja pokazuju da je njihov velikosrpska ideja živa i aktivna. Ključne figure srpske politike su Nikolić i Vučić, a oni su izašli iz redova njihove stranke i zato ne treba čuditi jamstvo koje su davali za njegovo puštanje na slobodu", naglasio je Srb. Proslava u Borovom Selu također je nešto što ne čudi našeg sugovornika, a treba je gledati i u kontekstu redovitih natpisa u Vukovaru i Borovu Selu- "Ovo je Srbija", paljenja hrvatskih zastava i slično. Problem je u tome što hrvatske vlasti i institucije na to nisu adekvatno reagirale, a ujedno ovi posljednji događaji još su jedan u nizu dokaza da prava Srba u našoj zemlji nisu ugrožena.
Na događaje oko Šešelja osvrnuo se i šef Zavjeta za Hrvatsku Marko Lukić koji smatra da je sramotno što se ovaj zločinac koji je trebao biti osuđen zbog genocida nad hrvatskim i bošnjačkim narodom pušta na slobodu. "Proslava koja se organizira u Srbiji dokaz je da Srbi još nisu proživjeli svoju katarzu i priznali da su sudionici jednoga zločina u novijoj povijesti. Trenutna srpska politika na čelu s Vučićem i Nikolićem produkt su Šešeljeve politike za vrijeme Domovinskog rata. Oni isto misle, i isto priželjkuju hrvatskom narodu, ali sada to čine u rukavicama zbog Europske unije. Srbija mora priznati da je sudionik zločina nad našim narodom, a da je Šešelj njihov predstavnik u tom monstruoznom projektu", drži Lukić. Ako Srbi budu slavili Šešelja kao nacionalnog heroja potvrda je to da su oni nastavak fašističkog pokreta koji se dogodio na ovim prostorima zahvaljujući velikosrpskoj politici. Prije no što je uopće došao u Srbiju Šešelj je najavio osvetu, a naš sugovornik drži da je to stoga što se osjeća izdanim od strane djela srpskih političara pa bi sada mogao neke okriviti za sudjelovanje u zločina. S druge strane Lukić napominje da Vučićeva dobrodošlica nikoga ne treba začuditi jer Šešelj je njegov ideološki otac. Ne čudi šefa Zavjeta za Hrvatsku ni reakcija hrvatske ministrice Pusić. "Kako bi ona reagirala? Čemu očekivati od gospođe Pusić da reagira kada je ona njihov projekt u Hrvatskoj. Ona provodi njihovu politiku u interesu zbližavanja sa Srbijom. Ona će s njima proslaviti povratak Šešelja, da je nacionalno odgovorna žestoko bi reagirala prema Haaškom sudu i spriječila puštanje jednog ratnog zločinca na slobodu", žestok je Lukić. Dotakao se i proslave u Borovom Selu te napominje kako je tamo njegov četnički pokret još uvijek aktivan, a našeg sugovornika ne bi začudilo niti da na ćirilici ispišu njegovo ime.
I HDZ-ov Miroslav Tuđman osvrnuo se na slobodu Vojislava Šešelja te kratko prokomentirao ovaj slučaj, prozivajući također Haaški sud. "Mislim da je to sramota za Haaški sud što nije uspio taj proces privesti kraju niti nakon desetak godina koliko je on tamo, to je nešto što je nedopustivo. Sama ta činjenica pogotovo u kontekstu što ga oni puštaju iz medicinskih razloga zbog neizlječive bolesti - to je jedan ishod koji ide u korist Šešelju i Srbiji", smatra Tuđman. Kada se pak odmakne od samog Šešelja u tome se vidi politika koju je Hrvatska provodila 2000. godine jer ne samo da su izručivali bez kriterija već su neki najveći dužnosnici optuživali hrvatske generale, koji su kasnije bili oslobođeni. Zabrinjavajuće što vlast u rukama u Srbiji drže oni koji su sa Šešeljem dijelili politička uvjerenja, zaključio je Tuđman.
- Autor: Iva Međugorac
- Photo: Patrik Macek/PIXSELL
Izvorni članak možete pogledati
OVDJE
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.