Rezultatski gledano, gubitak dviju utakmica od strane NK Hajduka od NK Dinama unutar pet dana uistinu je razočaravajući ishod za Hajduk i njegove navijače. Osim što je gubitak protiv glavnog rivala uvijek težak udarac, posebice na domaćem terenu, činjenica da su se ti porazi dogodili u polufinalu Kupa Hrvatske dodatno povećava razočaranje, s obzirom na to da je osvajanje Kupa bila jedna od glavnih ambicija Hajduka za tu sezonu.
Nasilje i nered na utakmici između NK Hajduka i NK Dinama, posebice u kontekstu polufinalne utakmice Kupa Hrvatske, predstavljaju ozbiljan problem koji proizlazi iz duboko ukorijenjenih rivalstava i tenzija među navijačima oba kluba.
Povijest rivalstva između Hajduka i Dinama seže daleko unatrag i često je obilježena incidenatima na stadionima i izvan njih. U pet dana, gubitak dviju utakmica od strane Hajduka u Splitu od strane Dinama, vjerojatno je bio okidač za nagomilavanje frustracija među navijačima Hajduka, posebice Torcidom. Izgubiti dva puta u kratkom razmaku na domaćem terenu, osobito od glavnog rivala, može dovesti do osjećaja nezadovoljstva, poniženja i bijesa među navijačkom bazom.
U ovakvim situacijama, navijačke skupine poput Torcide često pokušavaju iskazati svoje nezadovoljstvo kroz nasilne ili destruktivne akcije, kao što su sukobi s navijačima suprotnog kluba, neredi na tribinama, uporaba pirotehnike ili čak napadi na igrače protivničkog tima.
Međutim, važno je istaknuti da nasilje i neredi nikada nisu opravdani ni prihvatljivi na sportskim događajima. Ključni elementi sigurnosti na sportskim događajima uključuju odgovorno ponašanje navijača, profesionalnu intervenciju sigurnosnih službi i suzbijanje nasilnih incidenata. Ovakvi događaji narušavaju ne samo sigurnost sudionika i gledatelja, već i ugled samih klubova i cijele sportske zajednice.
Odgovornost za suzbijanje nasilja ne leži samo na navijačima ili sigurnosnim službama, već i na samim klubovima poput NK Hajduka. Klubovi imaju važnu ulogu u promicanju kulture sportskog navijanja, osiguravanju sigurnosti na stadionima te u poduzimanju mjera kako bi se spriječili incidenti poput ovog. To uključuje i adekvatnu suradnju s vlastima i sigurnosnim agencijama, kao i educiranje navijača o prihvatljivom ponašanju.
U konačnici, nasilje nije rješenje za sportske poraze ili bilo koji drugi problem. Umjesto toga, ključno je da se sukobi rješavaju na miran i konstruktivan način, te da se sportski duh promiče kroz fair play i poštovanje protivnika. Ovaj incident ne samo da ima negativne posljedice na nacionalnu i međunarodnu reputaciju hrvatskog nogometa, već i šalje pogrešnu poruku mladim navijačima i budućim generacijama.
Do završetka javnog okupljanja privedeno je ukupno 24 navijača, a nakon završetka javnog okupljanja do ovog trenutka privedeno još 25 osoba.
Sinoć nakon završetka nogometne utakmice, iza 21 sat, grupa domaćih navijača nedopušteno je utrčala u natjecateljski prostor u cilju napada na gostujuću momčad i navijače. Pravovremenom reakcijom i postupanjem policijskih službenika spriječen je napad i osobe su odvraćene na tribine.
Nakon završetka utakmice, na stadionu i ulicama oko stadiona, u nekoliko navrata veće grupe osoba, napale su policijske službenike tako da su na njih bacali upaljene bengalke, boce, kamenje i druge predmete. U ovom trenutku tri policijska službenika zatražila su liječničku pomoć i prevezeni su u splitsku bolnicu. Oštećeno je i jedno službeno vozilo.
Nakon javnog okupljanja na području između Zrinsko frankopanske ulice do Poljane Tina Ujevića, zapaljen je veći broj kontejnera, nakon čega je jedan dio zapaljenih kontejnera izguran na cestu. Angažirani su vatrogasci koji su uz potporu policije gasili podmetnute požare. U određenim situacijama postajala je velika vjerojatnost od oštećenja vozila koja su bila parkirana uz zapaljene kontejnere radi čega je bila potrebna žurna vatrogasna intervencija, a policijski službenici su bili uz vatrogasce tijekom intervencija da bi izbjegli mogućnost da i oni budu napadnuti.
Tijekom napada na policijske službenike zaprimili smo dojave građana koji su bili zabrinuti za svoju imovinu zbog okupljanja većeg broja navijača na javnim površinama. Pojačanom opservacijom šireg područja oko stadiona od strane policijskih službenika spriječeno je oštećenja imovine.
Oko 22:30 sati stanje javnog reda i mira na području centra Splita dovedeno je na povoljnu razinu zahvaljujući ustrajnosti i angažmanu policijskih službenika. Tijekom noći policijski službenici nastavit će nadzor javnih površina kako bi prevenirali moguće ponovno okupljanje nasilnih osoba.
Nakon što su policijski službenici na terenu ostvarili uvjete, obavljena je preprata gostujuće momčadi i navijača uz pratnju policije u cilju prevencije mogućih navijačkih sukoba i protupravnih ponašanja koja je prošla bez negativnih incidenata.
Do završetka javnog okupljanja privedeno je ukupno 24 navijača, a nakon završetka javnog okupljanja do ovog trenutka privedeno je još 27 osoba.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.