Sanja Sarnavka: 'Milanka Opačić je nepristojna i arogantna'

Na prijedlog potpredsjednice Vlade i ministrice socijalne politike Milanke Opačić da se novac za skloništa za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja preusmjeri na psihosocijalni tretman zlostavljača, vrlo oštro je reagirala Sanja Sarnavka iz Grupe za ženska ljudska prava B.a.b.e.:
"Katastrofalanprijedlog. Bilo je posve neprimjereno tako nešto izjaviti, i to na nacionalni Dan borbe protiv nasilja nad ženama, pred žrtvama. Sigurne kuće ne pružaju samo egzistencijalnu zaštitu žrtvama, nego i psihosocijalnu pomoć ženama i djeci koji godinama trpe nasilje. Uzmimo primjer iz ruralnih sredina, gdje žena po udaji često dolazi u muževu kuću. I onda da se njega, ukoliko je nasilnik, izbaci iz kuće, a žrtva da u njoj ostane. Nerazumno", izjavila je za Novosti Sarnavka.
O tome kakav će utjecaj na socijalnu politiku imati odluke koje donosi ministrica Opačić, Sanja Sarnavka nema dobre prognoze:
"Nakon više od tri i pol sata sastanka u Saboru između ministrice Milanke Opačić i stručnjaka za ovu problematiku, ministrica nas je nazvala “djecom koja ne čitaju lektiru”. Riječ je o nepristojnoj, arogantnoj ženi koja nije spremna saslušati argumente. Svaki put ispadne da netko krivo shvati njene izjave, da ih stavi van konteksta, a tome nije tako. Još na početku mandata našoj suradnici je kazala kako će raditi na tome da se prestanu implementirati skloništa, a da žrtve ostanu u stanu. Poslije je to negirala, no ona svojom politikom pokazuje da tako misli. Sada nam nije produžila ni rad savjetovališta, jer smatra nevažnim što B.a.B.e čine. Od početka joj nije zanimljivo ono što radimo. Iza sebe će ostaviti katastrofu, puno nesređenih stvari zbog kojih ćemo morati krenuti ispočetka, kao da iza sebe nemamo 20 godina rada. Najtragičnije je što treba preživjeti iduće dvije godine njenog mandata", nije birala riječi Sarnavka.
Izvornu vijest možete pogledati OVDJE



