Sve Hajdukove blamaže u Europskim natjecanjima

19.07.2019. 00:40:15

Vjerovali ili ne, većeras u uzvratnoj utakmici prvog pretkola kvalifikacija za Europa  ligu, nogometaši splitskog Hajduka doživjeli su šokantan poraz na svom Poljudu od ekipe Gzira Uniteda   sa Malte rezultatom  1 : 3 i tako ispali iz daljnjeg natjecanja, iako su u prvoj utakmici,   odigranoj prošlog četvrtka na Malti pobijedili rezultatom 2:0. Da stvar bude još gora, nogometaši Hajduka su prvi poveli u 7. minuti golom koji je postigao Jradi i tako svoje ukupno vodstvo povisili na 3 gola razlike.  Hajduk je svoje vodstvo uspješno održavao sve do 57. minute večerašnje utakmice, kada su maltežani  lijepim golom Jeffersona izjednačili i tada još nitko "normalan" nije mogao predvidjeti da će se dogoditi veliki preokret i da će Hajduk ispustiti svoje visoko vodstvo. Igraći Gzire Uniteda se nisu predavali, već su i nadalje prijetili golu Hajduka, a u 67. minuti utakmice, eurogolom njihovog igraća Konea (škarice) preokrenuli su rezultat i poveli u večerašnjoj utakmici sa 2:1, te im je u tom trenutku za potpuni preokret i plasman u daljnji krug natjecanja nedostajao još samo jedan pogodak. Do potpunog preokreta i velikog iznenađenja, ekipa sa Malte stigla je u 6. minuti sudačke nadoknade, kada je strijelac 2. njihovog gola Kone, još jednim euro golom, kada je tukao sa 15-ak metara iskosa i pogodio suprotni kut Hajdukovog gola,  sa kojim golom je svojoj ekipi donio veliku pobjedu i prolazak u daljnji krug natjecanja, a igrače, stručni   stožer, upravu, navijače i simpatizere Hajduka, na stadionu  i ispred malim ekranima bacio u očaj. Poslije posljednjeg sučevog zvižduka na utakmici, bijesni navijači Hajduka provalili su na teren, te se pokušali fizički obračunati sa igračima i upravom kluba, ali su ih  u tim nakanama spriječili redari i policija. Kaos na Poljudu nastavio se i dalje, kada su bijesni navijači otišli ispod zapadne tribine u namjeri da dočekaju igrače Hajduka i njihovu upravu, te da se sa njima obračunaju, a stanje  u Splitu još uvijek je vrlo ozbiljno,  kaotično i napeto, obzirom razjareni navijači ne žele napustiti prostor stadiona, te nastavljaju sa vrijeđanjem čelnika i uprave kluba, stručnog stožera i igrača. Nadamo se da će se situacija ubrzo primiriti i da neće biti večih izgreda, no bez obzira kako to večeras završi ništa neće izbrisati neviđenu blamažu Hajduka u večerašnjoj utakmici, a kakve  blamaže su već i ranije bile zabilježene, pa da ih se prisjetimo. Hajduk Split – Dunaferr 0:2 i 2:2 (2000/01 Liga prvaka) Prije 19 godina dogodila se prva blamaža Hajduka i tek početak povijesnih poraza. Šok na Poljudu 0:2, a potom remi 2:2 i oproštaj od snova i Lige prvaka. Hajduk Split – Shelbourne 3:2 i 0:2 (2004/05 Liga prvaka) Podcjenjivački se Hajduk postavio protiv Iraca, koje je jedva pobijedio 3:2 na Poljudu i očekivao lagan uzvrat. Kad tamo - poraz 2:0 i šokantno ispadanje iz Europe. Debrecen – Hajduk 3:0 i 5:0 (2005/06 Liga prvaka) Uvjereni su u Hajduku bili da su veliki favoriti protiv tadašnjeg mađarskog prvaka. Ćiro Blažević je čak ostao optimist i nakon primljene lekcije 3:0 u prvoj utakmici, najavljujući preokret na Poljudu. Međutim, dogodila se povijesna petica koja je i do dan danas jednako bolna za sve navijače Hajduka. Žilina – Hajduk Split 1:1 i 1:0 (2009/10 Europa liga)
Hajdukova delegacija slavila je nakon ždrijeba kada su doznali da je protivnik Žilina. No, nakon remija i poraza uslijedio je novi bolni oproštaj od Europe.
Hajduk - Dila Gori 0:1 i 0:1 (2013/14 Europa liga) Stigao je Hajduk na korak od play-offa, a samim tim i grupne faze Europa lige, ali... Gruzijci su ga dva puta šokirali s po 1:0 i osramotili ga u još jednoj njegovoj europskoj avanturi, koju Splićani ne pamte po lijepom. Hajduk - Gzira 2:0, 1:3 (2019/2020 Europa liga) Posljednja u nizu blamaža. Nakon pobjede 2:0 na Malti i vodstva 1:0 na Poljudu, navijači Hajduka su već svoju momčad vidjeli u 2. pretkolu. No, dobro su se prevarili, a gosti preokretom i golom u 96. minuti napravili čudo, izbacili Splićane iz Europe i izazvali nove potrese u i oko kluba.   Da  u hrvatskoj novijoj nogometnoj povijesti  Hajduk nije jedini klub koji je doživljavao neočekivane  poraze   ili bolje reći rezultatske blamaže svjedoće sljedeći podaci, pa idemo redom. Slovan Bratislava – Osijek 4:0 i 2:0 (1995/96 Kup Uefa) Iako bez najboljeg strijelca Roberta Špehara, Osijek je doživio dva rutinska poraza od Slovana, koji i danas ima problema s amaterskim momčadima. Sheriff – Dinamo Zagreb 1:1 i 1:1 (2010/11 Liga prvaka) Ne pobijediti Sheriff iz Tiraspola u dvije utakmice velika je Dinamova blamaža od prije osam godina. Na kraju, da sve bude teže, hrvatski prvak ispao je nakon jedanaesteraca i to nasred Maksimira. Dinamo – Lyon 1:7 (2011/12 Liga prvaka) Gubio je Dinamo u prethodnim izdanjima Lige prvaka s velikom razlikom. Bilo je tu boljih ekipa i točka. Međutim, sramotni potop 1:7 i to još nakon gola Kovačića za vodstvo dugo će pratiti zagrebački klub, koji se suočavao i s mogućim malverzacijama te noći, koje pak nikad nisu dokazane. Zato tu noć neće zaboraviti napadač Gomis, koji je u 25 minuta zabio četiri gola za Lyon. Dinamo - Skenderbeu 1:1, 0:0 (2017/2018 Europa liga) Šokantno ispadanje Dinama od albanskog predstavnika koji je u uzvratu pred svojim navijačima sačuvao 1:1 s Maksimira. Posljednjih 10 minuta u uzvratu je zagrebački klub imao i igrača više, ali uzalud. Za Dinamo je to bio prvi put od 2007. godine da se nije plasirao u grupnu fazu nekog europskog natjecanja.