Vijesti

Svi logoraši imaju pravo tražiti odštetu od Srbije osim nesretnog Marića

Podijeli:
Svi logoraši imaju pravo tražiti odštetu od Srbije osim nesretnog Marića
ZVONIMIR HODAK Poslije jeseni 1991. i kasnije, oni koji su bili u navedenim logorima imaju pravo tražiti naknadu štete ako u međuvremenu nisu tuženi za ratne zločine, rekao je odvjetnik Hrvatski logoraši od Srbije će tražiti da materijalno obešteti oko 30.000 hrvatskih logoraša koji su tijekom Domovinskog rata bili u logorima u toj zemlji ili na okupiranim područjima Hrvatske. Najavio je to predsjednik splitske podružnice Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Ivan Turudić. Za portal direktno.hr. odvjetnik Zvonimir Hodak komentirao je kako je to u skladu s međunarodnim i domicilnim pravom. ''Poslije jeseni 1991. i kasnije, oni koji su bili u navedenim logorima imaju pravo tražiti naknadu štete ako u međuvremenu nisu tuženi za ratne zločine. Prema saznanjima takvih nema, osim nesretnog Veljka Marića'', rekao je Hodak. Ako netko provede dva, šest ili više mjeseci u logoru i bude pušten te nema nikakve pravomoćne presude, naveo je Hodak, ima pravo tražiti naknadu za štetu. ''Ne postoji nikakav formalnopravni razlog da se to ne učini'', napomenuo je Hodak. Prema riječima Turudića u tužbi protiv Srbije, koju priprema Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora, u prilog ide i navod iz nedavne presude Međunarodnog suda pravde u Haagu (ICJ) po tužbi Hrvatske protiv Srbije za genocid, a u kojem, kako je precizirao, "izrijekom stoji da žrtve imaju pravo na obeštećenje". Hodak smatra kako je Turudić u skladu s domicilnim i međunarodnim pravnom sigurno dobro procijenio da takva tužba može ići. Ukoliko pred hrvatskim institucijama ne prođe, najavio je Turudić, ići će pred Međunarodni sud za ljudska prava u Strasbourgu. ''U svakom slučaju, najprije se moraju proći sve institucije u Hrvatskoj. Nakon prvostupanjskog slijedi drugostupanjski sud, a ako to ne prođe onda bi o tome trebao odlučivati Ustavni sud. Tek onda slijedi Međunarodni sud za ljudska prava'', objasnio je odvjetnik Zvonimir Hodak.
#Srbija #kolumna #Veljko Marić #osvrt #Zvonimir Hodak #odšteta #logoraši

Povezani članci