TUCAK I IGRAČI LJUTITI NAKON PROBLEMATIČNE UTAKMICE: Joković grmio! Izbornik: ‘Imam samo jednu zamjerku’

23.07.2019. 15:08:13

Hrvatska u polufinalu, korak do Tokija.Sve vrijedno i bitno iz ove utakmice je pobjeda. Jasno i prolazak u polufinale Svjetskog prvenstva, a kako je Srbija ispala ovdje iz igre za medalju, onda to dalje znači da je Hrvatska jednu utakmicu bliže plasmanu na Olimpijske igre. Sada je naime izvjesno da će finalisti iz Gwangju dogodine u ovo doba biti u Tokiju. No, prije Japana i Tokija… Njemačka. Nije bilo lagano, iako dobro da je tako s dva aspekta. S onog bliskog hrvatskoj reprezentaciji dobro je da su se za jednu pobjedu na SP morali pomučiti i malo više nego dosad, da se ne završava na svjetskoj smotri baš s 10 ili više golova razlike. Dobro i s gledišta svjetskog vaterpola jer četvrtfinale SP i mora biti zanimljiv, s natruhama barem neizvjesnosti. U srazu s Nijemcima obrana je bila manje-više dobra, posebno s igračem manje, iako smo barem dva gola primili na pomalo ‘naivan’ način. Ono što nije bilo sjajno je napad, kao i činjenica da kontre sada nisu ludo sijevale kao u prijašnjim susretima. S razlogom opet jer ih Njemačka, dokazano čvrsta momčad, nije dopuštala. Imao je puno pravo izbornik Tucak kada je napominjao u najavi kao će to biti neizvjestan susret i da se Njemačka znatno podignula. Imao je pravo izbornik, a mogli smo se u to i uvjeriti u 32 minute napetog vaterpola u Gwangju. Nakon prve četvrtine je Njemačka čak bila i vodila (1:2) što je prvi takav slučaj koji se dogodio Barakudama na ovom turniru. Tijekom druge četvrtine preko Benića i Šetke uspijevamo poravnati, ali da su Nijemci došli po moguću senzaciju, da se nisu došli predati potvrdio je Gielen (3:3). Konac druge i početak treće četvrtine nagnali su nas na pomisao da je utakmica riješena, prelomljena, pobjednik konačno odlučen. Bušlje veže dva gola, nadovezuju se Vukičević vanjskim šutom, te Joković kao siguran izvođač peterca za uvjerljivih 8:3. Samo, Nijemci ne odustaju. Gielen dvaput, te Real samo 2 sekunde prije kraja treće četvrtine vraćaju suparnika opet ‘u igru’, a Zagrepčanin Mateo Ćuk, sidraš njemačke vrste golom s 3 metra početkom zadnje četvrtine, u potpunosti nam je ‘skinuo’ osmijeh s lica koji bio prisutan samo koju minutu ranije. Tada jedan od najiskusnijih preuzima odgovornost, Maro Joković pogađa dvaput za 9:7 i to je prednost koju smo uspjeli održati do kraja utakmice. Nakon meča izjave su davali i izbornik i igrači. Tucak je priznao da to nije bilo dobro. “Najbitnije je da smo izvukli utakmicu. Sad ne mogu reći jesmo li igrali dobro, loše, ali nismo igrali onako kako možemo. To je uvjetovano i snagom suparnika na što sam upozoravao, ali i značajem utakmice. Počeli smo lošije, zatim smo ostvarili željeno, uvjerljivo poveli, a onda primili nekoliko neozbiljnih golova. Evo, to je jedina moja zamjerka danas, to mi se bi ne smijemo dopustiti u trenucima kada smo utakmicu prelomili. Tada ju moramo ko brod polako voditi na parkiralište, kako se veli. Sad mi je čak i drago da je ovakva utakmica bila samo zato da smo imali jednu tešku utakmicu, odnosno teško izborenu pobjedu”, rekao je Tucak. Potom je Vrlić komentirao. “To je ta etapa, to je na ispadanje. Onda je svaka utakmica teška i nije uopće bitno s kim ili protiv koga igraš. Danas smo izvukli ovu utakmicu obrambeni, zahvajlujući odličnoj obrani na čelu s Bijačem na golu”, rekao je vaterpolist Hrvatske. Nadovezao se Fatović. “Izvukli smo se na kraju, ali mislim da smo svjesni da u polufinalu moramo biti puno bolji. Bolji će uostalom biti i suparnik. Glavno je da smo se izvukli. Ipak je pritisak veliki, favoriti smo, svi nas stavljaju u tu ulogu što je i razumljivo. Ipak, glavno je da smo pokazali karakter i izvukli pobjedu. Mislim da imamo kvalitetu dobiti i Španjolsku”, rekao je. Joković također nije bio zadovoljan. “Jedino čime možemo biti zadovoljni je prolazak u polufinale. Apsolutno ništa od onog što smo se dogovorili nije funkcioniralo, odnosno nismo se držali dogovorenog. Ušli smo premekano i premlako. Pokazali su zavidno zajedništvo na čemu im čestitam”, kazao je Joković. Vukičević se slaže… “Teška utakmica, a ja bi rekao i očekivano. Ipak se osjetilo, 4 dana bez utakmice da smo malo pali u formi, ali samo zato jer smo ju išli svjesno rušiti, pa onda sada ponovno dizali. Teže smo plivali. Bitno je da smo prošli u polufinale”, rekao je.