Svijet

Požar u ruskom vojnom postrojenju VNIIR-Progress nakon noćnog napada

Eksplozije u Čeboksariju, napadi dronovima diljem Rusije i oštećenje infrastrukture bez prijavljenih žrtava

Podijeli:
Požar u ruskom vojnom postrojenju VNIIR-Progress nakon noćnog napada

Rusko vojno-industrijsko postrojenje VNIIR-Progress u Čeboksariju navodno je zahvatio požar nakon noćnog napada, prema ruskim Telegram kanalima i snimkama koje su lokalni stanovnici objavili na društvenim mrežama.

Objekt, službeno poznat kao JSC VNIIR-Progress, nalazi se u Čeboksariju, glavnom gradu ruske Čuvaške Republike. Fotografije i videosnimke koje kruže internetom prikazuju velik požar i gust dim koji se uzdiže s lokacije nakon što su se u tom području čule eksplozije.

Prije eksplozija u regiji su, prema izvješćima, oglašene uzbune za zračnu opasnost zbog prijetnje raketnim napadom. Prema navodima ukrajinskog Glavnog stožera, VNIIR-Progress razvija sustave elektroničkog ratovanja, uključujući antenske nizove Kometa namijenjene ometanju satelitskih, radarskih i radijskih signala.

Tvornica također proizvodi satelitske GNSS prijamnike i antene za sustave GLONASS, GPS i Galileo. Ti se sustavi – uključujući module tipa Kometa – ugrađuju u različita ruska oružja, poput dronova tipa Shahed, raketnih sustava Iskander i Kalibr, kao i u UMPK komplete za navođenje zračnih bombi, koji su široko korišteni u napadima na ukrajinske gradove i infrastrukturu.

Tijekom noći ruske društvene mreže izvještavale su o više eksplozija u tom području. U Čeboksariju je oštećen trgovačko-zabavni centar “MTV Center”, koji se nalazi neposredno nasuprot napadnutog obrambenog postrojenja VNIIR-Progress.

Odvojeno, ukrajinski dronovi izveli su masovni napad na rusku Lenjingradsku oblast, izjavio je guverner Aleksandar Drozdenko. Naveo je da je izbio požar u industrijskoj zoni grada Kiriši, dodajući da su hitne službe upućene na teren kako bi stavile požar pod kontrolu.

Prema njegovim riječima, ruska protuzračna obrana oborila je 18 dronova iznad regije. Nema izvješća o žrtvama.

Kiriši je dom jedne od najvećih ruskih rafinerija nafte – Kirishinefteorgsintez (KINEF), koja je u vlasništvu Surgutneftegaz.

Ova rafinerija posljednjih je godina prerađivala oko 18 milijuna tona nafte godišnje, što čini približno 7 % ukupnog ruskog kapaciteta prerade.

Rafinerija je već bila meta napada dronovima 26. ožujka, nakon čega je nastavila rad uz smanjeni kapacitet.

Rusko Ministarstvo obrane priopćilo je da je tijekom noći presretnuto i uništeno 289 dronova iznad 18 regija, uključujući Moskvu, Lenjingradsku, Tulsku, Rjazansku, Pskovsku i Novgorodsku oblast, Tatarstan te okupirani Krim.

Zanimljivo, nije zabilježeno presretanje dronova iznad Čuvašije, gdje se dogodio napad na Čeboksari.

Zračne luke u najmanje 17 gradova privremeno su obustavile rad tijekom napada, uključujući Kazan, Nižnji Novgorod, Samara, Saratov, Perm, Ufa, Pskov i Čeboksari.

Autor: K.F./PDN/Foto:Telegram channel CyberBoroshno

Povezani članci