01. prosinca 1991. u Bjelovaru formiran 69. bataljun vojne policije

Gradski muzej Bjelovar često dijeli fotografije važnih događaja iz povijesti grada, a među njima je i prvo okupljanje te postrojavanje budućeg 69. bataljuna vojne policije Bjelovar. Događaj je održan 21. studenoga 1991. godine u tadašnjoj vojarni Bilogora.
Na postrojavanju je sudjelovalo oko 80 dragovoljaca, budućih vojnih policajaca, koji su već imali prva iskustva u borbenim djelovanjima. Za zapovjednike vodova imenovani su Josip Beljan, Damir Pervan, Ivica Kozić i Dražen Kržak.
Prva zapovijed odnosila se na pakračko-lipičko bojište.
Dana 1. prosinca 1991. godine formalno je osnovan 69. bataljun vojne policije Bjelovar. Sredinom mjeseca postrojba je započela s izvršavanjem prvih zapovijedi i zadaća, uključujući pozorničke ophodnje u Bjelovaru i okolnim naseljima s ciljem održavanja javnog reda i mira.
Prva terenska zapovijed izdana je početkom prosinca 1991., kada su pripadnici bataljuna upućeni na vojnopolicijske zadaće na pakračko-lipičkom ratištu. Djelovali su na području gradova Pakraca i Lipika te u okolnim naseljima: Badljevini, Pakračkoj Poljani, Prekopakri, Gaju, Antunovcu i Kukunjevcu.
Dolazak UN-a
Zadaće su na tom području izvršavali sve do travnja 1992. godine, kada nadzor preuzimaju postrojbe UN-a.
Početkom siječnja 1992. godine pod zapovjedništvo 69. bataljuna vojne policije stavljeni su svi vodovi i desetine vojne policije raspoređeni unutar brigada i bataljuna Hrvatske vojske u Drugoj operativnoj zoni Bjelovar.



