"Behind the Sky" – Izložba posvećena nestalima u Domovinskom ratu otvorena u Londonu

21.03.2025. 07:52:00

Izložba “Behind the Sky”, posvećena žrtvama i nestalim osobama iz Domovinskog rata te njihovim obiteljima, svečano je otvorena u srijedu, 19. ožujka 2025. godine, u londonskoj galeriji „D Contemporary“. Autorica izložbe, hrvatska umjetnica Gordana Špoljar Andrašić, svojim radovima na emotivan i poetičan način odaje počast stradalima, ukazujući na tragediju i gubitak koje su pretrpjeli brojni hrvatski građani tijekom rata.

Dolazak izložbe u britansku prijestolnicu omogućen je financijskom potporom Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske uz organizacijsku pomoć Veleposlanstva RH u Ujedinjenoj Kraljevini Velike Britanije i Sjeverne Irske.

“Pokušala sam u radovima izraziti nešto što je nevidljivo, neopipljivo i postoji samo u našem duhovnom svijetu. Zbog toga i koristim materijale koji su krhki, jer sva naša razmišljanja o nestanku dragih nam osoba su nevidljiva i to je nešto što doživljavamo u sebi, a pokušaj prezentiranja je vrlo kompleksan, lomljiv, nježan i nadasve duhovan”, istaknula je umjetnica Gordana Špoljar Andrašić uoči otvorenja.

Još uvijek se traga za 1771 nestalom osobom

Izložba „Behind the Sky“ podsjeća na razorne posljedice agresije koja je pogodila Hrvatsku u borbi za neovisnost, teritorijalnu cjelovitost i demokraciju. Domovinski rat (1991. – 1995.) bio je obrambeni sukob protiv velikosrpske politike, u kojem su sudjelovale Jugoslavenska narodna armija (JNA) te snage Srbije i Crne Gore, s ciljem uspostave kontrole nad hrvatskim teritorijem.

Tijekom sukoba, Hrvatska je pretrpjela goleme ljudske gubitke, među kojima je i 402 djece, od kojih je najmlađa žrtva imala tek šest mjeseci. Unatoč naporima, sudbina ili mjesto ukopa 1771 nestale i smrtno stradale osobe još uvijek nisu poznati, što predstavlja jednu od najvećih humanitarnih tragedija rata.

Na službenom otvorenju govorio je i privremeni otpravnik poslova Veleposlanstva RH u Londonu, Davor Ljubanović, naglasivši da će „Hrvatska će nastaviti svim raspoloživim sredstvima tragati za nestalim osobama i nikada neće odustati od tih nastojanja“. Također je istaknuo važnost međunarodne suradnje u ovom procesu, posebno s organizacijama poput Međunarodnog odbora Crvenog križa i Međunarodne komisije za nestale osobe kao i suradnja sa zemljama koje podupiru ova nastojanja, poput vrijedne financijske i političke potpore od Ujedinjene Kraljevine.

Simbolika nestalih u umjetničkim radovima

Među neriješenim slučajevima nalazi se i 18 osoba koje su u trenutku nestanka ili stradanja bile mlađe od 18 godina. Njihove obitelji već desetljećima žive u neizvjesnosti, tražeći odgovore o sudbini svojih najmilijih. Umjetnička djela Gordane Špoljar Andrašić kroz emotivnu i poetsku izražajnost odaju počast žrtvama, istovremeno naglašavajući tragediju nestalih osoba iz Domovinskog rata.

Posebno snažan vizualni element izložbe su portreti nestalih osoba, čije su oči prekrivene bijelom temperom kako bi se simbolično sačuvala njihova dostojanstvenost i istaknuo osjećaj anonimnosti i gubitka. Kroz ovu tehniku umjetnica postiže univerzalnu simboliku ratnih žrtava, istodobno stvarajući distancu između osobnog identiteta i kolektivnog sjećanja na tragediju.

Prikazi djece okruženi nadrealnim teksturama dodatno naglašavaju prekinutu nevinost i traumu koju su ratne strahote ostavile na generacije. Izložba ne samo da odaje počast žrtvama i nestalima, već i preživjelima, istovremeno ukazujući na nužnost kolektivne memorije i međunarodnog razumijevanja stradanja koje su obilježile modernu hrvatsku povijest.

Okupljenima se obratila i povjesničarka umjetnosti Patricija Andrašić, koja je u svom govoru predstavila stvaralaštvo Gordane Špoljar Andrašić te značaj njezinih radova.

Izložba je u „D Contemporary“ galeriji postavljena 17. ožujka i otvorena za javnost do 29. ožujka 2025. godine, a ulaz u galeriju je besplatan.

Izvor: 7dnevno

FOTOGALERIJA / Izvor: MVEP

Izvor: 7dnevno/Foto: MVEP

Izvorni autor: PDN/7dnevno/MVEP

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.