Bez ljudi, bez ureda, bez odgovornosti – model upravljanja 2025.

01.01.2026. 11:19:00

Odlazak službenica u mirovinu otvara pitanje dostupnosti javnih usluga u Čazmi

Završetak 2025. godine za dvije službenice županijskih upravnih odjela u Čazmi označava kraj njihova radnog vijeka, ali i početak ozbiljnih pitanja o budućoj dostupnosti javnih usluga građanima ovoga grada. Njihov odlazak u mirovinu bio bi tek uobičajena smjena generacija da su za ta radna mjesta pravodobno raspisani natječaji. Kako se to nije dogodilo, među građanima raste bojazan da će mnoge administrativne poslove ubuduće morati obavljati u Bjelovaru.

Posljednji dan stare godine ujedno je i posljednji radni dan za jedinu službenicu u Čazmi zaduženu za pitanja zdravstva i hrvatskih branitelja. Istodobno, promjene u ispostavi Upravnog odjela za graditeljstvo izazvale su reakcije u Gradskom vijeću. Nezavisna vijećnica Ivana Popilovski upozorila je kako se odlaskom još jedne djelatnice u mirovinu ured svodi na samo jednu osobu, što dodatno smanjuje dostupnost usluga građanima.

– Nije jednostavno ishoditi sve dozvole i rješenja putem sustava e-Građani i drugih digitalnih platformi, jer nisu svi građani u mogućnosti koristiti takve alate – istaknula je Popilovski, naglasivši kako će se građani, osobito starije dobi, naći u nezavidnoj situaciji.

Zabrinutost dijele i sami stanovnici Čazme, posebice oni koji ovise o županijskim službama u svakodnevnom životu. Jedan od građana, hrvatski ratni vojni invalid, upozorio je da će bez službenika u Čazmi morati putovati u Bjelovar radi ostvarivanja svojih prava. Drugi sugrađani podsjećaju da ni matičar više ne dolazi redovito u grad, već također iz Bjelovara, te zaključuju kako se usluge „polako, ali sigurno ukidaju“.

Iz Bjelovarsko-bilogorske županije poručuju kako do formalnog ukidanja ureda za branitelje u Čazmi ne dolazi, no ističu potrebu racionalizacije administracije. Župan Marko Marušić navodi da je obujam posla u tom odjelu relativno malen te da godišnje pristiže četrdesetak zahtjeva. Nakon odlaska službenice u mirovinu, poslovi će se od sljedeće godine obavljati jednom tjedno, dolaskom službenika iz Bjelovara, uz mogućnost raspisivanja natječaja ako se broj zahtjeva znatno poveća.

Župan dodatno naglašava kako elektronička predaja zahtjeva u graditeljstvu postaje sve češća praksa, a postupke bi trebala ubrzati i primjena novog Zakona o gradnji. Podsjeća i na značajna ulaganja u dom zdravlja i obnovu ljekarne u Čazmi, poručujući da zapošljavanja ovise isključivo o stvarnom obujmu posla.

Ipak, unatoč takvim objašnjenjima, među građanima ostaje pitanje hoće li „racionalizacija“ u praksi značiti slabiju dostupnost javnih usluga i dodatni teret za one koji već sada teško dolaze do administrativne pomoći.

Izvor: Portal dnevnih novosti

Izvorni autor: Dražen Šemovčan Šeki/Foto: privatni album

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.