VIJESTI

DOK SE VARAŽDIN SJEĆA, HEROJI ŽIVE – Klub varaždinskih branitelja predvodio obilježavanje 34. godišnjice operacije „Alfa 91.“ u Pakracu i Šeovici

Podijeli:
DOK SE VARAŽDIN SJEĆA, HEROJI ŽIVE – Klub varaždinskih branitelja predvodio obilježavanje 34. godišnjice operacije „Alfa 91.“ u Pakracu i Šeovici
U organizaciji Kluba varaždinskih branitelja 1991.–1995. Varaždin, HVIDR-e Pakrac i Hrvatskog časničkog zbora Pakrac–Lipik, 29. prosinca 2025. godine dostojanstveno je obilježena 34. godišnjica vojne operacije „Alfa 91.“. Središnja komemoracija održana je u Šeovici, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, uz prisjećanje na sve poginule, zarobljene i ranjene pripadnike Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova.

Operacija „Alfa“ provedena je od 25. do 29. prosinca 1991. godine, a tijekom nje oslobođena su sela Dereza i Kusonje te privremeno pakrački vinogradi, Šeovica i Japaga. U toj je akciji poginulo 36 hrvatskih branitelja, dok su 62 ranjena, među kojima šest poginulih i 39 ranjenih iz sastava 76. samostalnog bataljuna Pakrac.

Program obilježavanja započeo je polaganjem vijenaca kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata na Trgu bana Josipa Jelačića u Pakracu, nakon čega je uslijedio mimohod pakračkih i varaždinskih branitelja prema Gavrinici. Mimohod je predvodio Stipo Hodak, ratni zapovjednik 3. satnije 76. samostalnog pakračkog bataljuna.

Branitelji su se zaustavili kod spomen-ploče Nikole Oršanića, a potom i kod spomenika na Kragujskom putu, gdje je odana počast poginulom zapovjedniku Ivanu Sokaču i njegovim suborcima iz 104. varaždinske brigade, stradalima u neprijateljskoj zasjedi.

Okupljenima se u ime Grada Pakraca obratio gradonačelnik Tomislav Novinc, zahvalivši braniteljima i članovima njihovih obitelji koji su u Pakrac stigli iz Varaždina i drugih dijelova Hrvatske. Istaknuo je važnost trajnog njegovanja kulture sjećanja na oslobađanje pakračko-lipičkog kraja, podsjetivši na oslobođenje Lipika kao prvog oslobođenog grada u Republici Hrvatskoj, oslobođenje Kusonje i logora Bučje, ali i na sve žrtve operacije „Alfa“.

Naglasio je i svoju osobnu povezanost s tim ratnim događajima, istaknuvši kako je njegov otac sudjelovao u operaciji, dok je majka radila u ratnoj bolnici u Kutini, gdje je zbrinut velik broj ranjenika s ovog područja. Upravo je iz tog razloga, u suradnji s Udrugom djece branitelja Pakrac–Lipik, snimljen kraći dokumentarni film o istini vezanoj uz operaciju „Alfa“, koji se trenutačno nalazi u demo-verziji.

U ime Grada Varaždina i Kluba varaždinskih branitelja 1991.–1995. okupljenima se obratio Srećko Sačić, nakon čega je riječ dobio Vladimir Leskovar, sudionik operacije „Alfa“. U svom je govoru detaljno opisao tijek borbenih djelovanja, istaknuvši kako se radilo o prvim takvim ratnim operacijama na pakračkom ratištu. Posebno se prisjetio pogibije zapovjednika Ivana Sokača, koji je stradao pokušavajući spriječiti neprijateljski prodor i zaštititi opkoljene postrojbe.

Leskovar je naglasio važnost očuvanja istine o tim događajima te najavio daljnje uređenje spomen-obilježja na Kragujskom putu, kao i planove za uređenje spomen-obilježja na Zukvi, mjestu stradanja branitelja iz Varaždina, Pakraca i Međimurja.

Mimohod je potom nastavljen prema spomen-obilježju „Golubica“, podignutom na mjestu masovne grobnice devet ubijenih civila. Komemoracija u Šeovici započela je čitanjem imena svih poginulih branitelja i jednog civila te ranjenih u operaciji „Alfa“. Počast su odali članovi obitelji poginulih, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanici Grada Varaždina, Varaždinske županije, gradova Pakraca i Lipika, Policijske postaje Pakrac te brojni branitelji i građani.

Nakon čitanja ulomka o operaciji „Alfa“ iz knjige profesora povijesti Branka Križana, okupljenima se obratio Stipo Hodak. U izrazito emotivnom govoru prisjetio se tijeka same akcije, poginulih suboraca i vlastitog teškog ranjavanja, što je kod okupljenih izazvalo snažne emocije i tiho poštovanje.

Na kraju komemoracije okupljenima se obratio i gradonačelnik Lipika Vinko Kasana, istaknuvši ponos i zahvalnost hrvatskim braniteljima koji su na pakračko-lipičkom ratištu branili cijelu Hrvatsku.

„Dok god se okupljamo i sjećamo naših branitelja, oni žive zajedno s nama. Nijedna njihova žrtva nije bila uzaludna niti će ikada biti zaboravljena“, poručio je Kasana.

Komemoraciji su, uz članove Kluba, prisustvovali i članovi obitelji poginulih Mirka Lazara i pukovnika Ivana Sokača, pripadnici Udruge SJP PU varaždinske „Roda“, Udruge „Sinovi Domovine“ iz Trnovca, ratni zapovjednici satnija Marijan Kos i Marijan Kostanjevac te brojni branitelji. Ukupno 62 branitelja iz Varaždinske županije pridružila su se domaćim suborcima u odavanju počasti poginulim pripadnicima 104. brigade ZNG-a HV Varaždin.

Poginuli pripadnici 104. brigade HV-a na Kragujskom putu 1991. godine:
pukovnik Ivan Sokač, Juraj Brlenić, Slavko Smiljan, Miljenko Banić, Mladen Jendrić, Mirko Lazar, Božo Petrikovski i Zoran Tarbuk.

Njihova žrtva ostaje trajni podsjetnik na cijenu slobode.

Fotogalerija: 

Može biti slika sljedećeg: jedna ili više osoba, Brandenburška vrata i tekst

Foto: Vladimir Leskovar

Može biti slika sljedećeg: vozilo hitne pomoći

Foto: Vladimir Leskovar

Opis fotografije nije dostupan.

Foto: Vladimir Leskovar

Može biti slika sljedećeg: tekst

Foto: Vladimir Leskovar

Opis fotografije nije dostupan.

Foto: Vladimir Leskovar

Može biti slika sljedećeg: Tomb of the Unknown Soldier

Foto: Vladimir Leskovar

#Pakrac #Šeovica #Vladimir Leskovar #104. brigada ZNG #Klub Varaždinskih branitelja #Alfa 91 #Domovinski rat

Povezani članci